Z Ukrajiny prchají statisíce lidí. Co to znamená z hlediska pandemie a očkování?

Se zahájením ruské invaze přestala Ukrajina z pochopitelných důvodů prakticky ze dne na den evidovat nové případy nákazy covidem-19 a omezila i testování. Do Evropy tak míří (opět z pochopitelných důvodů) miliony uprchlíků z málo proočkované země, která byla válkou donucena rezignovat na jakýkoliv boj se šířením koronaviru. Podle některých odborníků ale mohou paradoxně v této souvislosti hrozit větší problémy běžencům než „domácím“.

Jak rychle „zmizel“ v souvislosti s válkou na Ukrajině covid, ukazuje pohled do mezinárodní srovnávací statistiky o výskytu tohoto infekčního onemocnění. Ještě 24. února evidovala Ukrajina za den 27 538 odhalených nákaz a 286 úmrtí na tuto nemoc, o den později už se ale ve statistice objevila v kolonkách počtu nových infekcí i zemřelých nula. A nulu ukazuje od té doby ukrajinská statistika covidu-19 stále.

„Je to vzhledem k válce, která přinesla Ukrajincům úplně jiné starosti, naprosto pochopitelné. Buď ukrajinské úřady úplně skončily s testováním na covid, nebo přestaly reportovat výsledky,“ řekl INFO.CZ René Levínský z Centra modelování biologických a společenských procesů.

Ukrajina se 44 miliony obyvateli přitom patřila až do ruské invaze společně s Českem k nejhůře postiženým zemím na kontinentu, s nákazou covidem-19 tady do poloviny února zemřelo 112 000 lidí. A i když variantu „delta“ i na Ukrajině vystřídala z hlediska závažnosti onemocnění mírnější varianta „omikron“, není pochyb o tom, že lidé v zemi umírají s „covidem“ i nadále. Svou roli totiž zřejmě hraje i velmi nízká proočkovanost na úrovni 34,5 %.

Pro srovnání: V Česku je plně očkovaných 64 % obyvatel a v posledních dvou týdnech umírá v nemocnicích s covidem v průměru 50 lidí denně. Na Ukrajině s 44 miliony obyvateli jich těsně před ruskou invazí umíralo kolem tří set za den.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč hrozí větší nebezpečí uprchlíkům než obyvatelům Česka?
  • A měl by stát donutit běžence k očkování proti covidu-19?
sinfin.digital