Z Vietnamu se stává druhá Čína. Takový zájem investorů ještě nezažili, říká Kusý

Ještě na začátku června evidovali hygienici v takřka stomilionovém Vietnamu jen 35 obětí infekce covidem-19, šíření nákazy se prakticky zastavilo. Světová zdravotnická organizace označila Vietnam za druhou nejúspěšnější zemi v boji s pandemií na zeměkouli. Pak ale začal počet nakažených i zemřelých prudce růst, k dnešnímu dni hlásí země 1306 obětí covidu. Co se stalo? A jak se Vietnamci vyrovnávají se zhoršením pandemické situace? „Žádnou paniku to ve Vietnamu nevyvolalo, vláda se i nadále drží své původní strategie boje s virem. A hospodářství roste,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ předseda Česko-vietnamské společnosti Miloš Kusý. Podle něj se také díky tomu, jak se země vyrovnává s pandemií, stává Vietnam pro zahraniční investory vítanou náhražkou za méně stabilní Čínu.

Vietnam od začátku vsadil na strategii okamžité likvidace šíření viru v samotném zárodku. Proč přestala být tato strategie úspěšná?

Ale ona stále úspěšná je. Jestliže v zemi s takřka 100 miliony obyvateli zemřelo po nákaze 1306 lidí, pak je to třeba v porovnání s 30 000 oběťmi nákazy v desetkrát menším Česku stále obrovský úspěch.

Proč ale najednou počet nakažených tak vzrostl? Je to výskytem nové, nakažlivější varianty delta?

Ano, někteří odborníci ve Vietnamu zdůvodňují nárůst infekcí i výskytem nové mutace. Zároveň se ale ukázalo, že i když Vietnam takřka uzavřel hranice a pro všechny přijíždějící platí přísná, třítýdenní karanténa, dlouhodobě ani tak přísná opatření nemohou fungovat úplně stoprocentně.

A v čem tedy přestala fungovat?

Některé nákazy přenesli do země cizinci nebo příchozí zvenčí, kteří na černo přešli hranice z Laosu a dalších sousedních zemí, hranici nikdy nelze úplně neprodyšně uzavřít. A pak jsou zdokumentovány i případy, kdy se lidé nakazili od ostatních v karanténě a pak virus vynesli ven. Test před samotným koncem karantény u nich totiž ještě infekci neodhalil, ta se projevila, jak se to stává, až s několikadenním zpožděním. Jenže to už lidé mohou nakazit také někoho jiného venku.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak si vede vietnamský turistický ruch?
  • Jak se tamní podnikatelé a zaměstnanci vyrovnávají se ztrátou příjmu?
  • A proč Vietnam tolik láká zahraniční investory?
sinfin.digital