Zásadní problém lockdownu pro neočkované: Policie se zdráhá kontrolovat dodržování pravidel

Omezení pohybu pro neočkované osoby, které od pondělí zavádí rakouská spolková země Horní Rakousy, naráží na otázku, kdo bude dohlížet na dodržování tohoto opatření. Policisté totiž odmítají, že by to měli být oni, kdo bude kontrolovat, zda jsou například v obchodech s obuví všichni zákazníci očkovaní. Do citlivých kontrol neočkovaných a jejich případnému pokutování se nikomu příliš nechce.

Horní Rakousy jako první spolková země v Rakousku vyhlásila s platností od pondělí „lockdown“ pro neočkované. Lidé, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19, budou značně omezeni ve volném pohybu. Svůj byt mohou opustit prakticky pouze z následujících důvodů: „pokud se oni nebo jejich děti a příbuzní ocitnou v nouzi, potřebují si nakoupit potraviny či jiné základní potřeby, jdou do práce a z práce nebo na krátkou ozdravnou procházku, při níž se nesetkají s nikým jiným.“

Problémem je ale právě již zmíněná citlivá otázka kontroly dodržování „lockdownu pro neočkované“. Jak připomínají mnohá rakouská média, tato kontrola bude zcela jistě mnohem náročnější a komplikovanější než při minulých „lockdownech“ pro všechny.

Když země vyhlásila omezení pohybu kvůli pandemii v minulých případech, byly například restaurace, fitness centra a divadla zavřené, uzávěra platila také pro většinu obchodů. Nyní zůstává prakticky všechno otevřené, ovšem pouze po ty, kteří prodělali onemocnění covid-19 nebo jsou proti němu očkovaní. Všem ostatním je vstup zakázán.

Kdo a jak bude ale například v přecpaném obchodě s obuví kontrolovat, zda všichni zákazníci, kteří se v něm rychle střídají, mají potvrzení o vakcinaci? I ministerstvo vnitra se takové situace obává. „Bude to samozřejmě obrovská výzva,“ řekl deníku Kurier mluvčí ministerstva.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč podle odborů nemůže dodržování pravidel kontrolovat policie?
  • V čem podle nich vláda zaspala?
  • A jaké spory se očekávají po zavedení lockdownu pro neočkované?
sinfin.digital