Zatímco Evropa spí, Čína spouští reaktor, který může změnit svět

To, o čem se v odborných kruzích zatím jen opatrně spekulovalo, se stalo skutečností. Čínský jaderný dozor minulý týden udělil společnosti SINAP dlouho očekávané povolení k zahájení provozu experimentálního „solno-thoriového“ reaktoru v poušti Gobi. Pokud bude experiment úspěšný, může to zcela změnit energetiku a udělat z „jádra“ dostupný a ekologický zdroj i pro země, které ho dosud odmítaly nebo k jeho využívání neměly vhodné podmínky. Jedna věc je ale podle odborníků jistá už dnes. Totalitní Čína se nejen díky tomuto experimentu dostává do čela technologického vývoje v oblasti jaderné energetiky. A ukazuje cestu, o které Západ zatím jen mluví.

Solno-thoriový reaktor by měl mít oproti současným reaktorům řadu zásadních výhod, zároveň je ale nutné k jeho využití v běžném komerčním provozu překonat některé technologické výzvy.

Těmi nejdůležitějšími výhodami solno-thoriových reaktorů jsou vysoká bezpečnost provozu, schopnost obejít se bez chlazení vodou a také jednodušší a kratší proces likvidace vyhořelého paliva. Pokud by na světě fungovaly jen solno-thoriové reaktory, nebylo by nutné k nim budovat trvalá hlubinná úložiště vysoce radioaktivního odpadu.

sinfin.digital