Zaútočí USA znovu na Sýrii? „Zvíře“ Asad draze zaplatí za chemický útok v Dúmá, pohrozil Trump

ČTK, Info.cz, luš

08. 04. 2018 • 18:02

Americký prezident Donald Trump odsoudil údajný chemický útok v syrském městě Dúmá, při němž zahynulo nejméně čtyřicet lidí. Trump zkritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina a Írán, protože podporují syrského prezidenta Bašára Asada, jehož jednotky mají mít vraždění na svědomí. Podle Trumpa za vraždění civilistů „zaplatí vysokou cenu“. Syrský režim i Rusko zprávy o použití chemických zbraní v Sýrii popřely.  

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že sobotní útoky na Dúmu si vyžádaly životy 80 lidí a z nich polovina se udusila po zasažení chemikálií. Organizace ale není schopna „potvrdit, či vyloučit“ obvinění z použití chemických zbraní syrskou armádou.

Záchranáři z organizace Bílé přilby uvedli, že v domech a krytech se udusily celé rodiny. Podle ní je obětí víc než 40. Aktivisté zveřejnili videa, na nichž je vidět lidská těla s pěnou u úst. Nezávisle ale pravost snímků nelze ověřit.

4910352:article:true:true:true

Americký prezident Donald Trump však za viníka označil syrský režim. Na svém twitteru poukázal na to, že oblast, kde došlo ke „zvěrstvům“, je obklíčena vládními jednotkami a odříznuta od vnějšího světa. Spoluvinu dle něj nesou na „nesmyslném“ vraždění také ruský prezident Vladimir Putin a Írán, které podporují syrského prezidenta Bašára Asada, jehož Trump označil za „zvíře“. Za zabíjení civilistů prý draze zaplatí. Trump také vyzval k okamžité zdravotní pomoci a ověření útoku. 

Americké ministerstvo zahraničí už dnes uvedlo, že pokud se prokáže pravdivost těchto informací, budou Spojené státy požadovat odpověď mezinárodního společenství.

Trumpovo vyjádření rozpoutalo spekulace o tom, zda USA zaútočí na Sýrii. Loni v dubnu americký prezident nařídil ostřelování letecké základny Šajrát, z níž podle Washingtonu  startovala syrská vládní letadla s chemickými zbraněmi. Těmi podle Spojených států syrský režim zaútočil na město Chán Šajchún, kde pak po otravě zatím neznámým plynem zemřelo přes 80 lidí. 

Útok odsoudilo i české ministerstvo zahraničí, podle toho tureckého padá velké podezření na syrský režim, který „opět nevzal ohled“ na mezinárodní dohody zakazující chemické zbraně. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k zastavení bojů v Sýrii. Přiznal, že OSN není schopná zprávy o chemickém útoku ověřit, ale pokud se potvrdí, je nutné okolnosti vyšetřit.

Papež František na závěr dnešní mše na Svatopetrském náměstí řekl, že „neexistuje dobrá nebo špatná válka“. „Naprosto nic ale nemůže omluvit použití takových vyhlazovacích nástrojů proti bezbranným lidem,“ řekl ke zprávě o chemickém útoku. Vyzval armády i politiky, aby změnili prostředky a vydali se cestou vyjednávání.

Generál ruské armády Jurij Jevtušenko zprávy o použití chemických zbraní v Sýrii popřel, stejně jako syrská státní média. Rusko je podle Jevtušenka připraveno „okamžitě po osvobození Dúmy vyslat své specialisty na ochranu proti radiaci a chemickým i biologickým látkám“. Získají prý vzorky, které potvrdí, že zprávy o nasazení chemických zbraní jsou vymyšlené. Podle Jevtušenka se některé západní země snaží zabránit operaci, jejímž cílem je vytlačit rebely z Džajš al-Islám z Dúmy, a z toho důvodu využívají téma chemických zbraní.

Syrská armáda, která má podporu Ruska, se snaží z Dúmy vytlačit radikály z Džajš al-Islám. Dnes se podařilo dohodnout jejich evakuaci, která má začít do 48 hodin.

SDÍLET