Žezlo po Merkelové může převzít žena známá jako „AKK“. Jaké by bylo Německo pod jejím vedením?

Eliška Kubátová

21. 02. 2018 • 12:00

Politologové už řadu měsíců upozorňují na to, že se působení Angely Merkelové v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU), Německa i celé Evropy chýlí ke konci a je nejvyšší čas, aby za sebe začala hledat náhradu. Zároveň ale konstatují, že se žádná taková postava v německé nejsilnější straně nerýsuje a Merkelová stále zůstává nenahraditelná. Po tomto týdnu však může být všechno jinak. Za bouřlivého potlesku Merkelová navrhla do funkce generální tajemnice CDU sárskou premiérku Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, německými médii přezdívanou jako „AKK“ nebo „mini-Merkelová“. Mohla by nejsilnější ženu Evropy skutečně nahradit, a co mají obě političky společné?

Do tohoto týdne o 55leté předsedkyni vlády západoněmecké spolkové země Sársko minimálně v Česku nikdo příliš neslyšel, Annegret Krampová-Karrenbauerová by se však za pár let mohla stát nástupkyní Angely Merkelové. Německá kancléřka stojí v čele Německa už od roku 2005, v posledních měsících však její popularita v očích veřejnosti klesá a začíná se mluvit o tom, že je čas přemýšlet o jejím následnictví.

Žezlo by po ní mohla přebrat sárská hvězda CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která na celoněmecké scéně zatím nebyla příliš vidět. To by se mělo změnit s jejím jmenováním do funkce generální tajemnice CDU, které navrhla sama Angela Merkelová, což lze vnímat jako jasný signál.

„Je to určitě příprava na její další velkou kariéru. Dlouho se mluvilo o tom, že ji Merkelová chtěla s sebou do vlády – potřebovala totiž nějaký mezikrok. AKK byla jen řadovou předsedkyní strany a premiérkou Sárska, takže nebyla v úplně ideální pozici pro nástupnictví. Bylo jí tedy potřeba dát nějaký větší celostátní profil. Nicméně na CDU těch ministerstev moc nezbylo, což je mimochodem jeden z důvodů, proč je Merkelová kritizovaná,“ říká pro INFO.CZ odborník na německou politiku z Ústavu mezinárodních vztahů a Katedry německých a rakouských studií Fakulty sociálních věd UK Jakub Eberle.

Během koaličních rozhovorů totiž německá kancléřka musela přistoupit na řadu ústupků, aby mohla velkou koalici CDU/CSU se Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD) vůbec vyjednat. CDU tak ale přišla o několik zásadních rezortů, jako je například ministerstvo financí, které má nově přejít právě do rukou sociální demokracie.

„Na Krampovou-Karrenbauerovou proto nezbylo žádné silné ministerstvo, takže jmenování do pozice generální tajemnice je druhá cesta k tomu, aby se stala celostátní figurou a byla spojována s CDU. Strana bude brzy jednat o dlouhodobém programu – to je proces, kdy má generální tajemník zásadní roli. Takže toto je určitě způsob, jak na ni jasně ukázat jako na možnou nástupkyni a kandidátku,“ vysvětluje Eberle.

3914205:article:true:true:true

AKK má s Merkelovou mnoho společného

Podobně čerstvý krok interpretuje také německý politolog a šéf berlínského think-tanku Das Progressive Zentrum Tobias Dürr. „Merkelová se samozřejmě snaží připravit půdu pro nástupce, který bude do značné míry v souladu s jejími politickými preferencemi,“ říká s tím, že v rámci CDU se objevují tendence stranu posunout víc k pravicovým a konzervativním silám. To ale Merkelová a ani sárská politička nechtějí.

„S Krampovou-Karrenbauerovou by byla CDU centristická, umírněná, společensky progresivní strana ve středovém proudu – to je ten směr, kterým by se strana měla podle Merkelové po jejím odchodu ubírat,“ říká pro INFO.CZ Dürr. Že si jsou obě političky v mnohém velmi blízké, naznačují i slova Angely Merkelové, které přednesla během pondělní tiskové konference.

„Známe se dlouhou dobu a můžeme se na sebe spolehnout, i když máme rozdílné názory,“ řekla o vztazích s Krampovou-Karrenbauerovou Merkelová. Společného mají ale mnohem víc. Než se stala předsedkyní CDU, i Angela Merkelová působila na pozici generální tajemnice strany, a to v letech 1998–2000. „AKK“ navíc Merkelovou podpořila například při řešení migrační krize, za kterou byla německá kancléřka doma i v zahraničí mnohými kritizována.

„AKK zastupuje hodně podobný styl politiky, jako má Angela Merkelová. Ideologicky se neprofiluje nijak výrazně, ale je to pragmatická politička, která je klidná, věcná a schopná vyjednávat. V rámci CDU je přijatelná pro různé frakce. Je chápaná jako zástupkyně středového kurzu, tedy stejně jako Merkelová. To její navržení do funkce generální tajemnice, které proběhlo výrazně nahlas a poměrně brzy, přivítalo i hospodářsky liberální křídlo strany, které je napravo od Angely Merkelové,“ říká Eberle.

Navržení AKK do křesla generální tajemnice CDU, které ještě musí posvětit stranický sjezd naplánovaný na 26. února, skutečně sklidilo velký potlesk a nadšení neskrývali ani kritici Merkelové. „Annegret Krampová-Karrenbauerová je ve straně oblíbená a bude mír dobré výsledky,“ řekl pro německý list Der Bild dlouholetý vnitřní expert CDU Wolfgang Bosbach.

AKK je aktuálně pro většinu CDU nejlepší volba a pro Merkelovou je zatím ideální nástupkyní. Krampová-Karrenbauerová navíc udělala na německou kancléřku hluboký dojem minulý měsíc, když po autonehodě pokračovala v práci na koaličním vyjednávání z nemocničního lůžka. Tehdy se projevila její další velká podobnost s Merkelovou – odhodlanost práci podřídit vše.

O nástupnictví po Merkelové bude ještě boj

Pokud by AKK Merkelovou v čele Německa skutečně vystřídala, nedají se očekávat velké změny ani na poli evropské politiky. Sárská politička je totiž silně proevropská, podobně jako Merkelová. „Krampová-Karrenbauerová má jako křesťanská demokratka ze západní spolkové země Sársko u francouzských hranic hluboké kořeny ve staré škole (poválečných německých kancléřů – pozn. redakce) Adenauera a Kohla, kteří prosazovali sjednocení Evropy, usmíření a stále užší svazek mezi evropskými národy,“ říká pro INFO.CZ Dürr.

Zda a jak se bude postoj AKK oproti Merkelové lišit například ve vztahu k zemím Visegrádské skupiny či konkrétně k České republice, se teď dá odhadovat jen stěží. Jak ale tvrdí mnozí politologové, Merkelová měla k Česku vždy velmi blízko a její nástupce už takový vztah k Česku mít nebude. V 80. letech totiž Merkelová strávila půl roku v Praze jako studentka a díky vyrůstání ve východním Německu měla k Česku s komunistickou historií často pochopení.

„Spekuloval bych, že Krampová-Karrenbauerová má vzhledem ke svému původu z evropských zemí Visegrádské čtyřky obecně dojem, že na Evropskou unii nebo ‘Brusel‘ hledí sobecky čistě jako na dojnou krávu bez toho, aby respektovaly vzájemné vazby a povinnosti, které členství v evropském projektu také zahrnuje,“ říká Dürr, který ale zároveň dodává, že pokud by se AKK stala lídrem Německa, zhoršení vztahů s V4 neočekává.

Na předčasné soudy o tom, jak by vztah Krampové-Karrenbauerové s ostatními evropskými zeměmi vypadal, je podle něj brzy. „V dohledné budoucnosti bude úkolem AKK modernizovat vlastní stranu, všechno ostatní se teprve uvidí, ale to až mnohem později,“ dodává německý politolog z berlínského think-tanku, který upozorňuje na další rozdíl mezi oběma političkami.

„Merkelová byla vždy jako východoněmecká protestantka v Křesťanskodemokratické straně, která je hluboce zakořeněná v západním Německu, tak trochu ‚mimozemšťan‘. Na druhé straně Krampová-Karrenbauerová je v katolickém hlavním proudu křesťanskodemokratické tradice jako doma,“ popisuje Dürr jeden z aspektů, který obě političky CDU odlišuje.

Po jmenování Krampové-Karrenbauerové se tak v Německu možná začne rýsovat podoba země po éře Angely Merkelové, kterou si mnozí zatím neumí představit. Jak ale upozorňuje Eberle, AKK zatím vůbec nic jisté nemá a dá se čekat, že o předsednické křeslo v CDU se bude ještě hodně bojovat. „V tuto chvíli si myslím, že ať už k té velké koalici dojde, nebo ne, začne to být v CDU s bojem o místo na dobu po Merkelové poměrně brutální,“ uzavírá Eberle.

Seznamte se s paní AKK, nástupkyni Merkelové: Liberální Brouk Pytlík s konzervativní maskou>>>

SDÍLET