Zlom ve vztazích mezi Korejemi. Po letech obnovují i vojenskou horkou linku

lup

09. 01. 2018 • 11:30

Delegace Severní a Jiřní Koreje se dohodly na obnovení vojenské horké linky. Komunikace vázla skoro dva roky, pokračovat má od středy. Jedná se o další posun ve vztazích mezi oběma zeměmi, které už minulý týden obnovily spojení i na civilní telefonní lince a dohodly účast delegace KLDR na jihokorejské olympiádě. Vysocí představitelé obou Korejí dnes jednají v Pchanmundžomu na linii příměří oddělující korejské státy; jedná se o první takové rozhovory mezi zástupci Pchjongjangu a Soulu od roku 2015.

"Naše strana začne znovu používat linku zřízenou v západní části hranice pro naléhavé spojení mezi armádami obou zemí ve středu v 8:00 místního času (o půlnoci SEČ)," prohlásil náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení Čong He-song. Civilní horká linka mezi oběma zeměmi v pohraniční vesnici Pchanmundžom byla zprovozněna již minulý týden.

Severní Korea přerušila komunikaci prostřednictvím vojenské i civilní horké linky v únoru 2016 v odvetě za uzavření společné průmyslové zóny Kesong, k němuž Jižní Korea přistoupila v reakci na raketové a jaderné testy KLDR. Podle Soulu Severní Korea využívala devizy z Kesongu na nákup materiálu pro své zbrojní programy.

Dnešní rozhovory byly zorganizovány poté, co se severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním projevu překvapivě vyslovil pro zlepšení mezikorejských vztahů a uvedl, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na únorovou olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu.

3866103:article:true:true:true

"Severokorejská strana sdělila, že vyšle olympijskou delegaci, která bude zahrnovat vysoké činitele, sportovce, roztleskávačky, družstvo na předvádění taekwonda a novináře na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu," řekl tisku náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení Čong.

Jihokorejští představitelé podle náměstka navrhli, aby sportovci z obou zemí na zahajovacím a závěrečném ceremoniálu olympijských her pochodovali společně. Prohlásili rovněž, že Jižní Korea by ve spolupráci s OSN mohla dočasně zrušit některé sankce uvalené na KLDR, aby usnadnila účast Severní Koreje na olympiádě.

SDÍLET