Oslavy v centrále CDU zhořknou. Velká koalice je minulost, noví partneři nejsou jistí

lup, raz

24. 09. 2017 • 20:21

CDU kancléřky Merkelové slaví vítězství v parlamentních volbách. První prognózy, které přišly s úderem 18. hodiny, tedy okamžikem uzavření místností, vyvolaly v sídle CDU nadšení. Straně se předpovídá 32 procent, ovšem nejde o bezstarostné vítězství. Možnost, jak poskládat koalici, je v zásadě jen jedna, a úspěch krajně pravicové AfD, což je důsledek politiky Angely Merkelové, dává jejímu vítězství hořkou pachuť.

Jako mrazivé ticho by se dala popsat reakce v sídle CDU v Berlíně v okamžiku, kdy se objevil výsledek Alternativy pro Německo. Krajně pravicová strana uspěla se svou antimigrační politikou a očekává se, že získá okolo 13 procent. Zajistila si tak třetí místo a poprvé se dostane do německého parlamentu.

Voliče, které strany konzervativní unie CDU/CSU ztratily ve prospěch protiimigrační formace Alternativa pro Německo (AfD), chce Merkelová získat zpět. „Dobrou politikou“ je chce zbavit starostí i strachu.

„Mám radost, že jsme dosáhli svých strategických volebních cílů,“ uvedla Merkelová. Unie CDU/CSU se stala nejsilnější frakcí v parlamentu, můžeme vytvořit vládu a nikdo nemůže vytvořit vládu proti nám, dodala kancléřka. Po dvanácti letech u moci není podle ní vítězství CDU/CSU vůbec samozřejmostí.

3683769:article:true:true:true

Podle výsledků by připadaly v úvahu dvě varianty vlády: velká koalice s SPD, která by získala okolo 350 poslanců, ale kterou Martin Schulz prakticky pohřbil oznámením, že jde s ohledem na výsledky do opozice, a takzvaná Jamajka – tedy koalice CDU, liberálů z FDP a Zelených, které má šance na podobnou většinu. Tato spolupráce je tak momentálně nejpravděpodobnější.

Svobodní demokraté FDP a Zelení jsou podle agentury DPA připraveni ke koaličním jednáním, jistota vzniku společné vlády ale není předem daná. „Nikdo nás nemůže do koalice nacpat,“ řekl místopředseda FDP Wolfgang Kubicki.

Frakční šéf Zelených Anton Hofreiter sdělil, že jeho uskupení je připraveno vést „vážné rozhovory“ s ostatními demokratickými stranami. Předpokládané třetí místo protiimigrační AfD pak Hofreiter označil za velmi hořké pro všechny obyvatele země.

Dosavadní předseda frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Volker Kauder uvedl, že si strany konzervativní unie představovaly lepší výsledek, dosáhly ale svého volebního cíle. CDU a CSU jsou nejsilnější strany a budou tvořit také nejsilnější frakci v parlamentu, řekl Kauder. „Máme pověření k sestavení vlády... Angela Merkelová zůstane kancléřkou,“ dodal.

„Volební výsledek spolkových voleb 2017 je pro nás hořkým zklamáním, jak společný výsledek CDU/CSU, tak výsledek CSU v Bavorsku,“ reagoval na odhady předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Na pravé straně se podle něj vytvořil prostor, který zaujala AfD, nyní je třeba tento prostor znovu zabrat. Volební výsledek CSU, která se v posledních čtyřech letech podílela s CDU a SPD na spolkové vládě v Berlíně, je podle odhadů nejhorší od roku 1953.

3682461:article:true:true:true

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách