REPORTÁŽ: Chudoba a sebevraždy. Francouzští zemědělci se upínají k Le Penové

Markéta Žižková, Lucie Bednárová

Nad vesnicemi poblíž francouzské Remeše obklopené pomalu se zelenajícími vinicemi panuje klid. Narušit ho můžou jen účastníci triatlonového závodu, kteří bez velkého obecenstva šlapají ospalými ulicemi na kolech. Cedule láká na oslavu piva a gastronomie. Nic nenasvědčuje tomu, že se přesně ve stejnou dobu – už nadcházející neděli – odehraje ve Francii druhé kolo ostře sledovaných prezidentských voleb. Na návsi, ani v přilehlých ulicích vinařské vesnice Verznay, nevisí žádný plakát s tvářemi kandidátů. Za zdáním poklidu se ale skrývá agonie, kterou francouzský venkov v posledních letech prožívá. Situace části zemědělců je natolik složitá, že je vede až k sebevraždám. A vítězkou prvního kola prezidentských voleb se tu s přehledem stala kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, která slibuje ochranu a prosperitu.

„Myslím, že venkov je tradičně spíše pravicový. Ve větších městech měl Emmanuel Macron větší úspěch. Ale nebojím se, že by Marine Le Penová vyhrála,“ vypráví asi čtyřicetiletá žena, která v prvním kole hodila hlas kandidátovi republikánů Francoisovi Fillonovi. To, že na ulicích nevisí plakáty, podle ní neznamená, že by prezidentská kampaň venkov vůbec nezasáhla. „Je pravda, že před prvním kolem bylo plakátů víc. Nyní lidé spíše chodí od dveří, rozdávají letáky a taky se hodně telefonuje přímo domů,“ popisuje.

3410210:article:true:true:true

Ne všichni místní se ale nechávají o důležitosti voleb, které sleduje celá Evropa, přesvědčit. Majitel rodinného vinařství Jean-Marie má jasno. „Celé volby ve Francii jsou jeden velký vtip,“ vypraví na prosluněné terase svého domu, kde rozlévá hostům lahve kvalitního šumivého vína. „Pokud by mohly volby něco změnit, tak už by dnes byly zakázané,“ opakuje zarytě oblíbený argument skeptiků s tím, že současné prezidentské klání je o výběru toho menšího zla. „Proč všichni to místo chtějí? Jde jim o moc, o peníze nebo chtějí získat ženy? Podívejte se na prezidenty, všichni mají milenky,“ dodává. O politiku už prý ztratil zájem. Na život uprostřed vinic si ale nestěžuje. „Mám se perfektně, protože mám práci, kterou mám rád,“ říká.

Chovanec premiérem? Bylo by to logické, Babiš nemá žádné zábrany, říká šéf Senátu Štěch

Jenže říct takovou větu si výrazná část francouzských zemědělců nemůže dovolit. Těžký život ve venkovských oblastech, kde farmáři často složitě počítají peníze, aby vůbec vyšli, je vhání do náruče Le Penové. Zapomenuté vesnice, z nichž mizí obchody i služby a roste v nich nezaměstnanost, jsou pro ni jasným cílem. Pravidelně sem mířila i během své kampaně a podle výsledků prvního kola se jí to vyplatilo. Místní lidé, kteří nemají osobní zkušenost s migranty, slyší i na její volání po zastavení imigrace a důrazu na francouzskou identitu. Stejnou ochranářskou politiku Le Penová slibuje i v případě zemědělství.

Ve Francii žije 400 tisíc farmářů, kteří představují kolem 2 % voličů. Podle francouzských médií se jejich čistý měsíční příjem pohybuje kolem 350 eur, což je hluboce pod oficiální hranicí chudoby. „Francouzští farmáři se dnes nacházejí v těžké situaci. Každé tři dny jeden z nich spáchá sebevraždu,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ místostarostka Štrasburku Nawel Rafik Emlrini. Francouzské zemědělství se dlouhodobě nachází v obtížích, za které můžou především klesající ceny komodit, opožděné platby dotací, ale také dlouhodobá krize na evropském trhu s mlékem a masem.

3410211:article:true:true:true

„Marine Le Penová tvrdí, že za jejich ekonomické problémy může EU. A slibuje, že pokud Francie vystoupí z eurozóny, bude nezávislejší, což bude pro farmáře znamenat víc obchodních příležitostí,“ říká Emlrini. „Už jim ale zapomene připomenout, že z EU putuje na francouzské zemědělství nejvíc financí,“ poukazuje na paradox.

Francie patří k tvrdým zastáncům tzv. společné zemědělské politiky v EU, protože z ní dlouhodobě profitují zejména francouzští zemědělci. Ti si v období 2014-2020 přijdou až na 63 miliard eur (pro srovnání: pro české farmáře je ve stejném období vyčleněno 8,3 miliard eur).

REPORTÁŽ INFO.CZ Z LILLE: Ani Le Penová, ani Macron. Týden do voleb levicoví voliči nevědí, koho podpoří

I přesto, že v rámci EU Francie pobírá obrovské množství dotací, situace není tak jednoduchá. Jak upozorňuje profesor politologie na Katolické univerzitě v Lille Julien Navarro, výrazná část dotací proudí jen k omezenému počtu zemědělců.

„Zemědělství není jen jedno, ale má mnoho různých odvětví s odlišnými problémy. V některých oblastech proto žádné peníze z evropských fondů vůbec neuvidíte. V praxi je to tak, že zhruba dvacet procent farmářů získává osmdesát procent dotací,“ vysvětluje situaci politolog.

Sobotka: zvolil jsem radikální, ale jednoznačné řešení. ČSSD chce stávající koalici bez Babiše

Obtížná situace ve francouzském zemědělství se proto v posledních letech podepsala i na počtu farmářů, kterých citelně ubylo. Ti, co ve svém podnikání vytrvali, nyní čelí velkému dilema. „Většina prezidentských kandidátů hluboké ekonomické problémy francouzského zemědělství přehlížela. Mnoho farmářů si tak řeklo: Le Penová sice není to nejlepší řešení, ale horší to už být nemůže, a proto to s ní zkusíme,“ uzavírá Navarro pro INFO.CZ.

SDÍLET
sinfin.digital