REPORTÁŽ: Chudoba a sebevraždy. Francouzští zemědělci se upínají k Le Penové

Markéta Žižková, Lucie Bednárová

Nad vesnicemi poblíž francouzské Remeše obklopené pomalu se zelenajícími vinicemi panuje klid. Narušit ho můžou jen účastníci triatlonového závodu, kteří bez velkého obecenstva šlapají ospalými ulicemi na kolech. Cedule láká na oslavu piva a gastronomie. Nic nenasvědčuje tomu, že se přesně ve stejnou dobu – už nadcházející neděli – odehraje ve Francii druhé kolo ostře sledovaných prezidentských voleb. Na návsi, ani v přilehlých ulicích vinařské vesnice Verznay, nevisí žádný plakát s tvářemi kandidátů. Za zdáním poklidu se ale skrývá agonie, kterou francouzský venkov v posledních letech prožívá. Situace části zemědělců je natolik složitá, že je vede až k sebevraždám. A vítězkou prvního kola prezidentských voleb se tu s přehledem stala kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, která slibuje ochranu a prosperitu.

„Myslím, že venkov je tradičně spíše pravicový. Ve větších městech měl Emmanuel Macron větší úspěch. Ale nebojím se, že by Marine Le Penová vyhrála,“ vypráví asi čtyřicetiletá žena, která v prvním kole hodila hlas kandidátovi republikánů Francoisovi Fillonovi. To, že na ulicích nevisí plakáty, podle ní neznamená, že by prezidentská kampaň venkov vůbec nezasáhla. „Je pravda, že před prvním kolem bylo plakátů víc. Nyní lidé spíše chodí od dveří, rozdávají letáky a taky se hodně telefonuje přímo domů,“ popisuje.

3410210:article:true:true:true

Ne všichni místní se ale nechávají o důležitosti voleb, které sleduje celá Evropa, přesvědčit. Majitel rodinného vinařství Jean-Marie má jasno. „Celé volby ve Francii jsou jeden velký vtip,“ vypraví na prosluněné terase svého domu, kde rozlévá hostům lahve kvalitního šumivého vína. „Pokud by mohly volby něco změnit, tak už by dnes byly zakázané,“ opakuje zarytě oblíbený argument skeptiků s tím, že současné prezidentské klání je o výběru toho menšího zla. „Proč všichni to místo chtějí? Jde jim o moc, o peníze nebo chtějí získat ženy? Podívejte se na prezidenty, všichni mají milenky,“ dodává. O politiku už prý ztratil zájem. Na život uprostřed vinic si ale nestěžuje. „Mám se perfektně, protože mám práci, kterou mám rád,“ říká.

Chovanec premiérem? Bylo by to logické, Babiš nemá žádné zábrany, říká šéf Senátu Štěch

sinfin.digital