REPORTÁŽ INFO.CZ Z LILLE: Ani Le Penová, ani Macron. Týden do voleb levicoví voliči nevědí, koho podpoří

Markéta Žižková, Lucie Bednárová

„Ani Le Penová, ani Macron,“ skanduje dav pochodující ulicemi severofrancouzského města Lille, které se nachází jen kousek od hranic s Belgií. Podobných hesel jsou plné i barevné transparenty, které nesou lidé v rukou. Na většině z nich je fotografie prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona a motto jeho kampaně “Vzpurná Francie”. Do kroku jim vyhrává kapela. Je první květen - svátek práce. Tentokrát však lidi do ulic nevyhnaly pouze výzvy odborů, ale i napjatá doba mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb, které proběhne příští neděli. Pro mnoho Francouzů vůbec nepůjde o jednoduchou volbu, protože jejich favorit Mélenchon se do druhého kola neprobojoval. A koho na cestě do Elysejského paláce podpoří místo něj, zatím netuší.

„Nemůžeme volit Národní frontu. Pocházím ze čtvrté generace imigrantů, kteří přišli do Francie. V prvním kole jsem volila Mélenchona, teď dám hlas Macronovi. Hlavně nevolit Národní frontu,“ říká rozhodně asi čtyřicetiletá žena, která se pomalými kroky loudá za skandujícím davem. Na hlavě červený klobouček v barvě odborů, na hrudi připnutý odznak a v ruce letáky.

3405671:article:true:true:true

Svátek práce je ve Francii každoroční pobídkou proto, aby odbory a pracující vyrazili do ulic. Letošní “první máj” má ale své specifikum. V kalendáři vyšel přesně mezi dvě kola ostře sledovaných prezidentských voleb. A po výsledcích toho prvního je jasné, že zejména levicově smýšlející voliči stojí před těžkou volbou. Extrémní pravici v podobě Marine Le Penové chtějí říct jasné ne, jenže srdce je netáhne ani na stranu centristy a liberála Emmanuela Macrona. Odboráři varují před tím, že pokud se Macron probojuje do Elysejského paláce, zruší systém ochrany práv pracovníků a další výdobytky francouzského sociálního systému.

3 koruny za 300 eur. Zloději v centru Prahy drsně okrádají turisty. Prodávají prošlé rubly, popisuje Rubeš

„Ještě nevím, jestli půjdu k volbám. Nemám chuť volit ani jednoho z kandidátů. Le Penová je pro sociální hnutí nebezpečnější, Macron není tak agresivní, ale nevím. Je to hodně těžká volba,“ zamýšlí se mladá dívka s dredy na hlavě, která v rukou svírá transparent se jménem levicového radikála Jeana-Luca Mélenchona, který v prvním kole volby skončil na čtvrtém místě za kandidátem konzervativců Francoisem Fillonem.

3405686:article:true:true:true

Přestože Marine Le Penová i Emmanuel Macron sami sebe staví do role “revolucionářů” a vyvrhelů společnosti, kteří nemají nic společného se zažitými pořádky, okoukanými politiky a nenáviděnými elitami, nemluví podle ní úplnou pravdu. „Macron představuje politickou kontinuitu. Má mnoho přátel mezi lidmi, kteří byli u moci. Sám byl navíc součástí Hollandovy vlády,“ připomíná Macronovo působení v čele ministerstva hospodářství dívka, která pochází z jihofrancouzského Montpellieru a v průmyslovém Lille žije teprve několik měsíců. Mnoho Francouzů vítěz prvního kola také rozčílil, když vyšlo najevo, že postup do prezidentského finále oslavoval ve společnosti nejvybranější pařížské smetánky a choval se u toho, jako by už byl budoucí hlava státu.

Bouřlivá Paříž. Demonstranti házeli po policii zápalné lahve, protestovalo se i proti Le Penové

Průmyslové město Lille, které se nachází v jedné z nejvíce osídlených částí Evropy, dlouhou dobu platilo za baštu Socialistické strany. To se ale v poslední době změnilo. Kandidát levice na příštího prezidenta Benoit Hamon tu v prvním kole naprosto propadl a přenechal vítězství charismatickému Mélenchonovi, který oslovuje tradiční komunistické voliče. Venkov zase silně podpořil kandidátku extrémní pravice Le Penovou. „Je tu vidět rozdíl mezi městy a venkovem, malými vesničkami. Je to podobné jako na jihu Francie, kde vesnice jasně volily Le Penovou. Lidé se tam nikdy nesetkali s cizinci, a přesto - nebo právě proto - jim více nahánějí strach, a proto slyší na volání Le Penové po francouzské identitě. Le Penová se navíc ve své kampani na venkov velmi soustředí a objíždí ho,” nabízí možné vysvětlení demonstrantka s dredy.

"Výhra Le Penové? Konec Francie, jak ji známe."

Čtyřicátník ve žluté organizátorské vestě, který rozdává letáky, se s novináři příliš bavit nechce. Jen v krátkosti zdůrazňuje, že volit Le Penovou nebude, a hned na to zase mizí v davu. Ten se mezitím pozvolna přesunul do centra města a spolu s hudbou se z něj ozývá volání po zkrácení pracovní doby na třicet dva hodin týdně, odchod do důchodu v šedesáti letech nebo zdravotní péče pro všechny na základě jejich potřeb. I přes přetrvávající výjimečný stav kvůli zvýšenému riziku teroristických útoků, který platí po celé Francii, na pochodující demonstranty zpovzdálí dohlíží pouze jedno policejní auto.

3405687:article:true:true:true

„Už v prvním kole jsme volili Macrona,“ shodují se dva padesátiletí muži, kteří nejdou v průvodu, ale raději postávají kousek dál a pozorují situaci. Shodují se, že nejdůležitější ze všeho je vymezit se proti kandidátce krajní pravice Le Penové, která dlouhodobě volá po zastavení imigrace a uzavření vnějších hranic EU. V minulosti také navrhla, aby Francie opustila eurozónu a odešla z Evropské unie. „Pokud vyhraje Le Penová, tak to bude konec Francie, jak ji známe,” dodává muž s kostkovanou šálou kolem krku.

Druhé kolo francouzských prezidentských voleb proběhne příští neděli 7. května. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění Opinionway, Emmanuel Macron porazí Marine Le Penovou poměrem 61 % ku 39 % hlasů.

SDÍLET
sinfin.digital