REPORTÁŽ INFO.CZ Z LILLE: Ani Le Penová, ani Macron. Týden do voleb levicoví voliči nevědí, koho podpoří

Markéta Žižková, Lucie Bednárová

01. 05. 2017 • 22:14

„Ani Le Penová, ani Macron,“ skanduje dav pochodující ulicemi severofrancouzského města Lille, které se nachází jen kousek od hranic s Belgií. Podobných hesel jsou plné i barevné transparenty, které nesou lidé v rukou. Na většině z nich je fotografie prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona a motto jeho kampaně “Vzpurná Francie”. Do kroku jim vyhrává kapela. Je první květen - svátek práce. Tentokrát však lidi do ulic nevyhnaly pouze výzvy odborů, ale i napjatá doba mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb, které proběhne příští neděli. Pro mnoho Francouzů vůbec nepůjde o jednoduchou volbu, protože jejich favorit Mélenchon se do druhého kola neprobojoval. A koho na cestě do Elysejského paláce podpoří místo něj, zatím netuší.

„Nemůžeme volit Národní frontu. Pocházím ze čtvrté generace imigrantů, kteří přišli do Francie. V prvním kole jsem volila Mélenchona, teď dám hlas Macronovi. Hlavně nevolit Národní frontu,“ říká rozhodně asi čtyřicetiletá žena, která se pomalými kroky loudá za skandujícím davem. Na hlavě červený klobouček v barvě odborů, na hrudi připnutý odznak a v ruce letáky.

3405671:article:true:true:true

Svátek práce je ve Francii každoroční pobídkou proto, aby odbory a pracující vyrazili do ulic. Letošní “první máj” má ale své specifikum. V kalendáři vyšel přesně mezi dvě kola ostře sledovaných prezidentských voleb. A po výsledcích toho prvního je jasné, že zejména levicově smýšlející voliči stojí před těžkou volbou. Extrémní pravici v podobě Marine Le Penové chtějí říct jasné ne, jenže srdce je netáhne ani na stranu centristy a liberála Emmanuela Macrona. Odboráři varují před tím, že pokud se Macron probojuje do Elysejského paláce, zruší systém ochrany práv pracovníků a další výdobytky francouzského sociálního systému.

„Ještě nevím, jestli půjdu k volbám. Nemám chuť volit ani jednoho z kandidátů. Le Penová je pro sociální hnutí nebezpečnější, Macron není tak agresivní, ale nevím. Je to hodně těžká volba,“ zamýšlí se mladá dívka s dredy na hlavě, která v rukou svírá transparent se jménem levicového radikála Jeana-Luca Mélenchona, který v prvním kole volby skončil na čtvrtém místě za kandidátem konzervativců Francoisem Fillonem.

3405686:article:true:true:true

Přestože Marine Le Penová i Emmanuel Macron sami sebe staví do role “revolucionářů” a vyvrhelů společnosti, kteří nemají nic společného se zažitými pořádky, okoukanými politiky a nenáviděnými elitami, nemluví podle ní úplnou pravdu. „Macron představuje politickou kontinuitu. Má mnoho přátel mezi lidmi, kteří byli u moci. Sám byl navíc součástí Hollandovy vlády,“ připomíná Macronovo působení v čele ministerstva hospodářství dívka, která pochází z jihofrancouzského Montpellieru a v průmyslovém Lille žije teprve několik měsíců. Mnoho Francouzů vítěz prvního kola také rozčílil, když vyšlo najevo, že postup do prezidentského finále oslavoval ve společnosti nejvybranější pařížské smetánky a choval se u toho, jako by už byl budoucí hlava státu.

Průmyslové město Lille, které se nachází v jedné z nejvíce osídlených částí Evropy, dlouhou dobu platilo za baštu Socialistické strany. To se ale v poslední době změnilo. Kandidát levice na příštího prezidenta Benoit Hamon tu v prvním kole naprosto propadl a přenechal vítězství charismatickému Mélenchonovi, který oslovuje tradiční komunistické voliče. Venkov zase silně podpořil kandidátku extrémní pravice Le Penovou. „Je tu vidět rozdíl mezi městy a venkovem, malými vesničkami. Je to podobné jako na jihu Francie, kde vesnice jasně volily Le Penovou. Lidé se tam nikdy nesetkali s cizinci, a přesto - nebo právě proto - jim více nahánějí strach, a proto slyší na volání Le Penové po francouzské identitě. Le Penová se navíc ve své kampani na venkov velmi soustředí a objíždí ho,” nabízí možné vysvětlení demonstrantka s dredy.

"Výhra Le Penové? Konec Francie, jak ji známe."

Čtyřicátník ve žluté organizátorské vestě, který rozdává letáky, se s novináři příliš bavit nechce. Jen v krátkosti zdůrazňuje, že volit Le Penovou nebude, a hned na to zase mizí v davu. Ten se mezitím pozvolna přesunul do centra města a spolu s hudbou se z něj ozývá volání po zkrácení pracovní doby na třicet dva hodin týdně, odchod do důchodu v šedesáti letech nebo zdravotní péče pro všechny na základě jejich potřeb. I přes přetrvávající výjimečný stav kvůli zvýšenému riziku teroristických útoků, který platí po celé Francii, na pochodující demonstranty zpovzdálí dohlíží pouze jedno policejní auto.

3405687:article:true:true:true

„Už v prvním kole jsme volili Macrona,“ shodují se dva padesátiletí muži, kteří nejdou v průvodu, ale raději postávají kousek dál a pozorují situaci. Shodují se, že nejdůležitější ze všeho je vymezit se proti kandidátce krajní pravice Le Penové, která dlouhodobě volá po zastavení imigrace a uzavření vnějších hranic EU. V minulosti také navrhla, aby Francie opustila eurozónu a odešla z Evropské unie. „Pokud vyhraje Le Penová, tak to bude konec Francie, jak ji známe,” dodává muž s kostkovanou šálou kolem krku.

Druhé kolo francouzských prezidentských voleb proběhne příští neděli 7. května. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění Opinionway, Emmanuel Macron porazí Marine Le Penovou poměrem 61 % ku 39 % hlasů.

SDÍLET