REPORTÁŽ INFO.CZ Z LILLE: Ani Le Penová, ani Macron. Týden do voleb levicoví voliči nevědí, koho podpoří

Markéta Žižková, Lucie Bednárová

„Ani Le Penová, ani Macron,“ skanduje dav pochodující ulicemi severofrancouzského města Lille, které se nachází jen kousek od hranic s Belgií. Podobných hesel jsou plné i barevné transparenty, které nesou lidé v rukou. Na většině z nich je fotografie prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona a motto jeho kampaně “Vzpurná Francie”. Do kroku jim vyhrává kapela. Je první květen - svátek práce. Tentokrát však lidi do ulic nevyhnaly pouze výzvy odborů, ale i napjatá doba mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb, které proběhne příští neděli. Pro mnoho Francouzů vůbec nepůjde o jednoduchou volbu, protože jejich favorit Mélenchon se do druhého kola neprobojoval. A koho na cestě do Elysejského paláce podpoří místo něj, zatím netuší.

„Nemůžeme volit Národní frontu. Pocházím ze čtvrté generace imigrantů, kteří přišli do Francie. V prvním kole jsem volila Mélenchona, teď dám hlas Macronovi. Hlavně nevolit Národní frontu,“ říká rozhodně asi čtyřicetiletá žena, která se pomalými kroky loudá za skandujícím davem. Na hlavě červený klobouček v barvě odborů, na hrudi připnutý odznak a v ruce letáky.

3405671:article:true:true:true

Svátek práce je ve Francii každoroční pobídkou proto, aby odbory a pracující vyrazili do ulic. Letošní “první máj” má ale své specifikum. V kalendáři vyšel přesně mezi dvě kola ostře sledovaných prezidentských voleb. A po výsledcích toho prvního je jasné, že zejména levicově smýšlející voliči stojí před těžkou volbou. Extrémní pravici v podobě Marine Le Penové chtějí říct jasné ne, jenže srdce je netáhne ani na stranu centristy a liberála Emmanuela Macrona. Odboráři varují před tím, že pokud se Macron probojuje do Elysejského paláce, zruší systém ochrany práv pracovníků a další výdobytky francouzského sociálního systému.

3 koruny za 300 eur. Zloději v centru Prahy drsně okrádají turisty. Prodávají prošlé rubly, popisuje Rubeš

sinfin.digital