Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Škoda v Česku už deset let provádí unikátní výzkum. Zjišťujeme, jak se poučit z nehod, říká jeho šéf

Škoda v Česku už deset let provádí unikátní výzkum. Zjišťujeme, jak se poučit z nehod, říká jeho šéf

Je to jeden z nejdéle fungujících výzkumů svého druhu, navíc unikátní v tom, že za ním stojí namísto veřejné správy soukromá firma. Mladoboleslavská Škoda Auto již deset let v Česku provádí výzkum dopravní bezpečnosti, při kterém zkoumá havarované vozy a poznatky přenáší do svého budoucího vývoje. „Za tu dobu jsme prozkoumali už přes tisíc nehod, za 99 procenty z nich stála lidská chyba,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Petr Kraus, vedoucí Výzkumu dopravní bezpečnosti Škoda Auto.

Jakým způsobem váš výzkum probíhá?

Rámcově je to tak, že máme uzavřenou smlouvu s policejním prezidiem. Kolegové na dispečincích dopravní policie proto o nás vědí a v případě, že se stane nějaká dopravní nehoda, která odpovídá námi nastaveným parametrům, tak nám o ní dají vědět.

Jaké jsou to parametry?

Musí jít o vozidlo značky Škoda a o typ, který je právě ve výrobě. Rovněž během nehody buď musejí být aktivovány zádržné systémy – tedy to auto považovalo nehodu za natolik závažnou, že aktivovalo bezpečnostní prvky, nebo musí dojít ke zranění pasažérů. Pro naše účely nemá smysl zkoumat nějaké odřené blatníky, nebo nehody u vozů, které se již nevyrábějí. Sice by to byla možná zajímavá data, ale pro budoucí výzkum by byla nepotřebná. 

Za dopravními nehodami jezdíte po celé republice?

Prakticky vzato jezdíme nejvíc v okolí Mladé Boleslavi, kde máme největší šanci, stihnout být na místě dopravní nehody buď ve chvíli, kdy se ta nehoda stala, nebo když se její následky ještě likvidují.

Jak rychle tam zvládáte dojet?

Většinou přijíždíme jako čtvrtí – po záchrance, policii a hasičích. Na rozdíl od složek integrovaného záchranného systému totiž máme namísto modrých jen oranžové majáky, takže se tam nemůžeme dostat přednostně.

Když přijedete k nehodě, jaká je první věc, kterou uděláte? 

Občas se tam ještě stále nacházejí její účastníci, takže primární záležitostí je pomoc na místě – buď zdravotní, nebo technicky pomoci s likvidací té nehody. Většinou když přijedeme na místo, tak kontaktujeme složky záchranného systému, zjistíme, jak můžeme pomoci, případně jestli na místě nebudeme vadit. Pak už děláme naši hlavní práci.

A to je co přesně?

Nafotíme a změříme si místo nehody a z havarovaného automobilu se snažíme dostat informace, které jsou uloženy v jeho řídících jednotkách. Tak zjistíme, jak se automobil choval před nehodou a ve chvíli nehody. Přestože auta zatím nemají černé skříňky, z informací, které jsou uložené v oněch jednotkách, se dá spousta informací vyčíst. Stačí vědět jak.

Jaké informace vás hlavně zajímají?

Primárně je to konečná pozice vozidel, ze které zjistíme, jak k nehodě došlo – tedy ze kterého směru kdo přijel a jak rychle. Deformace vozu, směr nárazu, rychlost a zranění, to je ta skládačka, kterou se zaobíráme. A buď zjistíme, že to auto udělalo vše, co udělat mohlo, anebo najdeme nějaký potenciál pro zlepšení. V materiálech či technologiích.

720p 360p
PROC - Roboti

Procházíte svou nehodovou databázi i zpětně?

Ano, jak materiály, tak technologie se stále vyvíjí, takže i u nehod, které třeba před čtyřmi lety nešly nijak zmírnit, tak nyní už to možné je. Když vyvineme nějakou novou technologii, tak se na to zpětně podíváme a snažíme se to využít, abychom si například nasimulovali chování nových materiálů a nových systémů. V podstatě je to kontinuální vývoj nových aut.

Takže ta data sesbíraná od nehod mají reálné uplatnění při vývoji.

Ano, to, co získáme tímto sběrem dat, dáváme do vývoje nových vozů. Vrací se to kontinuálně zpátky, občas se to promítne třeba i do faceliftu auta. Primárně je ale ten výzkum určený, pro vývoj nových vozů, přeci jen výrobní linky se za pochodu mění docela obtížně. 

Auta na náplavce 2018: Známe podrobnosti unikátní výstavy Světa motorů >>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1