Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína jako Svatý grál. České firmy dělají v Říši středu velký byznys, láká je nenasycený trh

Čína jako Svatý grál. České firmy dělají v Říši středu velký byznys, láká je nenasycený trh

Čína je pro ambiciozní firmy jako Svatý grál. 1,3 miliardy obyvatel a bující střední třída totiž znamenají obrovský trh, o který má smysl se s konkurencí poprat. Pro několik českých firem už je Říše středu největším odbytištěm jejich výrobků a služeb. 

„Čínské dveře se světu neuzavřou, ale naopak se otevřou ještě více,“ řekl nedávno čínský prezident Si Ťin-pching manažerům globálních firem jako Apple, Ford či Walmart. V kontextu amerických protekcionistických opatření dal jasně najevo, že jeho země chce být světovému byznysu otevřená. Alespoň na čínské poměry. 

Každodenní realita čínské otevřenosti vůči světovému byznysu je ale v praxi poněkud komplikovanější, než je ze slov čínského prezidenta na první pohled patrné. Na základních faktech to přesto nic nemění. Čína stále představuje trh více než jedné miliardy potenciálních zákazníků a tamní bující střední třída chce utrácet své yuany. A to za západní zboží, které je často vnímané jako to prestižnější. 

„Jedná se o obrovský trh, který vlivem dlouhodobého růstu navyšuje svou kupní sílu,“ říká na adresu nejlidnatější země světa hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. „Oproti západním trhům je čínský trh nenasycený a vlivem stále ještě relativně nízké ceny práce vhodný pro přímou výrobu.“

Jednoduchou rovnici si stále častěji uvědomují i české firmy. Na Čínu se například silně orientuje společnost Home Credit, která patří do portfolia skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. „Čínský byznys se stal primárním motorem profitu skupiny,“ přiznává společnost ve svých posledních výročních zprávách. Právě v Říši středu se loni objem nových půjček téměř zdvojnásobil na 13 miliard eur, celosvětově přitom firma poskytla úvěry za 20,5 miliardy eur.

Stoprocentní expanzi má ale v plánu i další česká firma – mladoboleslavská Škoda Auto. Ta v zemi loni prodala 325 tisíc vozů, asi o 2,5 procenta více, než v předchozím roce. Do budoucnosti nicméně počítá s mnohem smělejším růstem. „Čína je pro nás zcela nejpodstatnější trh, kde už nyní prodáváme přes 300 tisíc vozů ročně,“ říká pro INFO.CZ předseda představenstva automobilky Bernhard Maier. „Letos zde pokračujeme v intenzivní produktové ofenzivě, přicházíme s novým modelem Kamiq, který brzy bude následovat i další model z kategorie SUV. Do roku 2020 tak chceme zdvojnásobit naše prodeje v Číně na 600 tisíc vozů ročně.“

Mezi další české firmy působící na čínském trhu pak patří například Škoda Electric, která v březnu 2014 podepsala kontrakt za více než 1,1 miliardy korun na dodávku elektrických pohonů a motorů pro 40 souprav metra do sedmimilionového města Su-čou. Mateřská Škoda Transportation, kterou nedávno koupila Kellnerova PPF, podepsala v červnu 2013 kontrakt s firmou CSR Sifang z třímilionovém města Čching-tao na východě Číny. Poskytla jí desetiletou licenci k technologiím na výrobu až 400 tramvají Škoda ForCity (15T) a hodnota zakázky může dosáhnout až pěti miliard korun.

Do Číny nyní míří i další české firmy. Na jaře například česko-slovenská investiční skupina Penta oznámila, že na tamní trh vstoupí se svou sítí lékáren Dr.Max. „Vidíme v tom velký potenciál, z pohledu zákaznické zkušenosti jsou čínské lékárny za těmi evropskými o deset, patnáct let pozadu. V tomto ohledu tam prostor pro zlepšení jednoznačně existuje,“ uvedl zakladatel investiční skupiny Marek Dospiva.

Čína však není jediným asijským trhem, který je pro ambiciozní české firmy lákavý.  „Zajímavá by v tomto ohledu mohla být i Indie, která má přes 1,2 miliardy obyvatel a angličtinu jako úřední jazyk. Ta navíc na bouřlivý ekonomický růst zatím čeká a může tak přinést zajímavé obchodní příležitosti,“ uzavírá Křeček.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1