Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Leo Express: Chceme do Česka přinést letecké taxíky

Leo Express: Chceme do Česka přinést letecké taxíky

Letecké taxíky by do České republiky rád přinesl výkonný ředitel společnosti Leo Express Peter Köhler. „Už jsme kontaktovali jednu ze společností, která tyto drony vyvíjí a chceme se zúčastnit testování,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ. 

Podle ředitele Leo Expressu mají drony pro přepravu osob s vertikálním startem (VTOL) ohromný potenciál. „To nás láká a je to jeden z důvodů, proč se chceme v této oblasti angažovat,“ uvažuje Köhler. Podobné stroje se nyní vyvíjejí například v USA, Německu či Číně. Taxi drony by tak mohly být další v portfoliu dopravních prostředků Leo Expressu. 

„Všechny naše služby mají své opodstatnění, tvoří logický řetěz, který zákazníka dokáže přepravit ode dveří ke dveřím. Když jsme například zjistili, že naši zákazníci chtějí mít ve velkých městech zajištěné parkovací místo, tak jsme začali nabízet i tuto službu,“ doplňuje Köhler.

Letecké taxíky: doprava budoucnosti?

Letecké taxíky by měly značně zefektivnit cesty například na centrální nádraží či na letiště, doufá společnost Lilium, která nedávno uskutečnila úspěšný test elektřinou poháněného taxi dronu.

Od něj si slibuje, že bude například vozit zákazníky z amerického Manhattanu na letiště JFK. Tuto 26 kilometrů dlouhou trasu zvládne běžné taxi za 55 minut a zákazník zaplatí minimálně 56 dolarů, dron však cestu přeletí rychleji a levněji. Podle plánu by měl vzdálenost Manhattan-JFK dlouhou 19 kilometrů (vzdušnou čarou) uletět za pět minut, na počátku by měla být cena cesty 36 dolarů, po zaváděcí době by mohla údajně klesnout až na šest dolarů.

Obsáhlý rozhovor s Peterem Köhlerem o taxi dronech, liberalizaci evropských železnic a expanzi Leo Expressu si na webu INFO.CZ můžete přečíst již v neděli. 

720p 480p 360p 240p
Koncept dopravy Elona Muska
720p 480p 360p 240p
Futuristický koncept dronu a auta v jednom

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1