Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O vítězství kritizované protidrogové koordinátorky ve výběrovém řízení rozhodl sám Babiš

O vítězství kritizované protidrogové koordinátorky  ve výběrovém řízení rozhodl sám Babiš

Česko má už přes týden novou národní protidrogovou koordinátorku Jarmilu Vedralovou. A přestože jak ona, tak Andrej Babiš tvrdí, že ji v rámci výběrového řízení vybrala nezávislá komise, podle informací INFO.CZ bylo vše jinak. Za jejím úspěchem totiž podle všeho stojí sám premiér.

Až do letošního května byl osm let českým protidrogovým koordinátorem Jindřich Vobořil. Toho za přístup k drogové tématice chválila kromě tuzemských politiků i Evropská unie či OSN. Jenže uznávaný expert na konci loňského roku kritizoval některá rozhodnutí premiéra Babiše, který chtěl následně jeho pozici vyjmout z působnosti Úřadu vlády a přidělit ho pod Ministerstvo zdravotnictví.

Tomu sice odpor politiků i veřejnosti zabránil, někteří odborníci se nicméně obávají, že nynější výběr Jarmily Vedralové, která pozici po Vobořilovi převzala, může být další Babišův pokus, jak úřad protidrogového koordinátora na Ministerstvo zdravotnictví „uklidit“.

Nové výběrové řízení na post národního protidrogového koordinátora bylo vyhlášené poté, co Vobořil před několika měsíci rezignoval na svou funkci. On říká, že po osmi letech již nechtěl pravidelně dojíždět z Brna do Prahy, Piráti pro změnu tvrdí, že ho Babiš z funkce „vyštípal.“ Tak či onak, jeho nástupce měla posoudit výběrová komise. Ta má podle litery služebního zákona vybrat tři nejvhodnější kandidáty.

V tomto případě se však na post protidrogového koordinátora hlásili právě jen tři zájemci, komise proto pouze hodnotila, zda splňují nároky kladené na danou funkci. Prošli všichni. „Ano, komise po rozhovoru se všemi kandidáty doporučila jako vhodné všechny tři,“ potvrdil pro INFO.CZ jeden z neúspěšných kandidátů a papírově nejsilnější uchazeč o funkci Viktor Mravčík.

Jaké slovo měl Babiš?

Komise následně jména tří kandidátů musela podle zákona sdělit nadřízenému orgánu, kterým je podle organizační struktury premiér Andrej Babiš. Ten je podle zdrojů INFO.CZ tím, kdo fakticky o vítězství Vedralové rozhodnul. Tisková mluvčí Úřadu vlády Petra Doležalová pro INFO.CZ uvedla, že „způsobnost kandidátů posoudila nezávislá komise“. Doplňující otázku na to, kdo o výběru Vedralové fakticky rozhodl, už nechala bez reakce.

Vítězství Vedralové v tendru – oficiálně ji chce Babiš jmenovat až v příštích dnech – se přitom dočkalo kritiky od politiků i od odborníků. „Racionální drogová politika v České republice založená na informovanosti jde dnešním rozhodnutím premiéra Andreje Babiše jmenovat Jarmilu Vedralovou do kopru,“ konstatovali například Piráti. „Její jmenování je o to pozoruhodnější ve chvíli, kdy mezi dalšími adepty byla světová kapacita v oboru a prokazatelně výrazně kompetentnější kandidát na zmíněnou pozici Viktor Mravčík,“ podivují se tomu, že papírově silnější kandidát nezvítězil. Vedralovou kritizovaly i neziskové organizace jako DropIn či Sananim či oborové médium Zdravotnický deník.

Vedralová v posledních 17 letech působila na Ministerstvu zdravotnictví a během této doby se závislost Čechů na tabáku a alkoholu spíše zhoršila, uvedl pro INFO.CZ již dříve Vobořil. Vedralová mu pro Český rozhlas odpovídá svérázně: „Každý má právo projevit svůj názor.“

Obavy odborníků z jejího vedení úřadu pramení nejen z údajné nekompetence Vedralové, ale i z toho, že by mohla chtít dostat úřad pod Ministerstvo zdravotnictví – tak, jak chtěl původně Babiš. To by byl podle neziskového sektoru problém. „Jednotlivá ministerstva mají ve svých gescích některé izolované části protidrogové politiky, ale ne v její komplexní a mezioborové šíři,“ vysvětluje pro INFO.CZ Helena Rampachová, předsedkyně Rady Asociace nestátních organizací (ANO). „Ministerstvo zdravotnictví ze svého dotačního titulu na projekty protidrogové politiky neumožňuje hradit mzdy sociálních pracovníků v mezioborově koncipovaných, zdravotně-sociálních službách, například v kontaktních centrech.“

Vedralová na počátku srpna pro ČTK uvedla, že otázka případného přesunu úřadu je „zatím předčasná“.

Jarmila Vedralová na zaslané otázky ani na telefonáty nereagovala.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1