Americký prezident míří do Bruselu na summity EU a NATO. Řešit se bude závislost Evropy na ruském plynu i další sankce proti Putinovu režimu

Je to vždy mimořádná událost, když americký prezident přijede do Evropy. Tentokrát se Joe Biden zúčastní nejen summitu Severoatlantické aliance, na kterém budou také kanadský premiér Justin Trudeau a jeho britský protějšek Boris Johnson, ale je pozván rovněž jako čestný host na zasedání Evropské rady, tedy sešlost lídrů sedmadvaceti členských zemí Evropské unie. Na pořadu je jenom jeden bod – Ruskem rozpoutaná válka na Ukrajině, její dopady na evropskou a globální bezpečnost a také její ekonomické důsledky. Neočekávejme, že by se Západ odhodlal k nějakým zásadně novým krokům. Snahou bude spíše předvést jednotu, semknutost a odhodlání tváří v tvář ruské agresi.

Lídři „svobodného světa“ vyzvou zajisté Rusko, aby okamžitě ukončilo vojenské operace na Ukrajině a bezpodmínečně stáhlo všechny jednotky z ukrajinského území. Vyhlásí, že stojí pevně na ukrajinské straně a pohrozí Rusku dalšími sankcemi. Pochválí členské země EU, které sousedí s Ukrajinou, za vynaložené úsilí při přijímání statisíců uprchlíků a vyzve všechny vlády k ještě větší solidaritě. Evropskou komisi požádají, aby dokončila přípravu opatření, která uvolní více evropských peněz na tyto účely. Ukrajinské vládě slíbí vytvoření zvláštního fondu na financování „obnovy demokratické Ukrajiny“ a také svolání mezinárodní dárcovské konference, až bude po válce.

Toto vše se tak nějak očekává a nikoho to nepřekvapuje. Zajímavější bude debata o útlumu evropské závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí. V návrhu usnesení zatím stojí, že Evropská unie dovoz těchto surovin z Ruska ukončí „co nejdříve“, přičemž přesnější termíny by měla navrhnout v květnu Evropská komise. Zároveň – poněkud paradoxně – se navrhuje také „co nejrychlejší“ doplnění zásob plynu napříč Evropou, aby země EU byly připraveny na příští zimu. Komise to má „naléhavě“ koordinovat a také nabídnout vládám společné nákupy plynu. Je nabíledni, že hlavním zdrojem pro naplnění zásobníků bude ruský plyn, takže v rámci záměru provádět útlum by mělo aspoň přechodně dojít ke zvýšení importu a logicky také cen plynu.

sinfin.digital