Cesta ke zdanění velkých nadnárodních je otevřena, ovšem zůstává plná překážek

Evropská komise měla tento týden předkládat návrh na zavedení takzvané digitální daně, kterou měly být zatíženy firmy podnikající v této oblasti, v první řadě američtí „technologičtí“ giganti jako jsou Google, Apple nebo Facebook. Nakonec oznámení odložila, aby vyhověla nečekaně silnému americkému tlaku.

Tento tlak míří nikoliv primárně proti tomuto zdanění, ale ve prospěch celosvětové úpravy. Spojené státy a osobně prezident Joe Biden usilovali o to, aby princip takové daně napřed schválili lídři sedmi nejsilnějších ekonomik světa (G7) a posléze také ministři financí dvaceti čelných ekonomik (G20). Motorem v pozadí tohoto politického úsilí byla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která také přišla s myšlenkou začít globální zdaňování zisků nadnárodních společností bez ohledu na to, v jakém sektoru fungují; minimálně patnáctiprocentní daně mají platit v zemi, kde generují zisk. V první fázi se má systém týkat stovky největších firem světa. 

Navržené schéma podpořilo dosud 132 zemí. Odmítají ho ovšem ty, které dnes praktikují nižší zdanění korporátních zisků než 15 procent a obávají se, že přestanou být zajímavé pro zahraniční investory. Jsou mezi nimi také Irsko, Estonsko a z blíže nespecifikovaných důvodů i Maďarsko. Tato nejednota v řadách členských zemí Evropské unie může vést k tomu, že se EU nakonec k návrhu OECD nepřipojí a zůstane stranou, což by bylo pro evropskou ekonomiku velmi nevýhodné. Jakákoli rozhodnutí ve fiskální oblasti musí totiž sedmadvacítka schvalovat jednomyslně. „Je to přinejmenším nepříjemné,“ řekl serveru Politico eurokomisař Paolo Gentiloni. „Nedovedu si představit, že by se takové důležité nové světové pravidlo zavedlo bez EU.“

Evropany přijela do Bruselu přesvědčovat osobně americká ministryně financí Janet Yellenová. Při setkání se svými protějšky z členských států EU ocenila gesto Evropské komise a upozornila, že i když by země jako Irsko zvýšily daně na 15 procent, budou stále přitažlivé, protože většina ostatních zvolí vyšší zdanění. Detaily budoucího systému se budou nyní projednávat v rámci OECD, takže je čas do podzimu, aby si to váhavé vlády rozmyslely, uvedla.

sinfin.digital