COP28: Bude klimatický summit v Dubaji jen další politickou fraškou?

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Válečné konflikty ani další karamboly na světové scéně neprospívají společnému úsilí lidstva odvrátit klimatickou katastrofu a zachránit přijatelné životní podmínky na planetě pro příští generace. To je převládající pocit v okamžiku zahájení výroční klimatické megakonference COP28, která se schází v Dubaji. Pokud se naplní, budeme na závěr dvoutýdenního mimořádně komplexního jednání svědky poloprázdných gest a tradiční „bezmoci“, a to navíc na sklonku roku, který byl nejteplejší v dějinách měření a zdál se být přímo nabitý přírodními katastrofami.

Ačkoli Organizace spojených národů pořádá tuto akci již po osmadvacáté, a ačkoli se v Paříži v roce 2015 vybavila dodatečnými zpřísněnými cíli, směřuje svět nezadržitelně k tomu, co nechtěl, tedy ke zvýšení globální teploty ovzduší o více než 1,5 stupně Celsia do roku 2050. Pokud by „pařížských cílů“ mělo být dosaženo, bylo by podle výpočtů expertů z OSN třeba snížit emise o 28 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 2020. 

Jenže emise nadále stoupají – jen mezi lety 2021 a 2022 o dalších 1,2 %, takže nadále dosahují historicky nejvyšších hodnot. Za prvních deset měsíců letošního roku napočítali meteorologové 86 dnů, kdy se teplota pohybovala o více než 1,5 stupně nad dlouhodobým průměrem.

Toto všechno se ví, ale pokračující a množící se světové krize odsouvají tuto „trvalku“ na vedlejší kolej. Politiky zaměstnává konflikt v pásmu Gazy, válka na Ukrajině, napětí mezi Spojenými státy a Čínou, prohlubující se nedůvěra zemí „globálního Jihu“ vůči průmyslovým demokraciím a tak dále. Svět není zrovna naladěn na konstruktivní a upřímnou snahu táhnout za jeden provaz, i když jde o hrozby postihující všechny země.

Neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Zdražení energií kvůli Green Dealu se ukazuje být příliš „velkým skokem“

Zelený „kůl v plotě“

Skepse se nevyhýbá ani Evropské unii, která tradičně vystupovala vůči zbytku světa jako „následováníhodný vzor“ toho, jak se utkat s klimatickou hrozbou. Evropané zajisté schválili skoro všechny zákony z balíku Fit for 55 a vyzbrojili se tak legislativními nástroji pro snižování emisí všeho druhu, jaké nemá snad nikdo na světě. 

Můžeme se stále ještě holedbat, že jsme schopni dosáhnout bezuhlíkové ekonomiky v roce 2050, tedy splnit cíl, který jsme si vytyčili v Green Dealu, slavné Zelené dohodě pro Evropu. Jenže na politickém kolbišti svádíme stále úpornější boj o to, zda vůbec má cenu o tyto mety usilovat.

Ekonomický propad za covidové uzávěry a tvrdé důsledky ruské invaze na Ukrajinu se promítly do růstu cen energií a inflace vůbec. Najednou se ukázalo, že Unií dohodnutá podpora zelené transformace stojí víc, než jsme předpokládali. Green Deal přestal imponovat, naopak se stal synonymem jakéhosi „zeleného diktátu z Bruselu“, který způsobuje zdražování a pokles životní úrovně.

Tento odpor, v Česku patrný od začátku, postupně probublal i v dalších zemích. Německý vicepremiér Robert Habeck za stranu Zelených byl nucen zkroušeně stáhnout návrh zákona o zákazu plynových kotlů. Francouzský prezident Emmanuel Macron si veřejně přál, aby se udělala přestávka ve schvalování zelené legislativy. Dokonce Rishi Sunak, premiér Británie, která sama sebe pasovala na „zeleného tygra“ v rámci G7, přesunul termín zákazu aut se spalovacími motory na rok 2035, tedy ho sladil s EU, zatímco původně trval na roce 2030.

Neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Zdražení energií kvůli Green Dealu se ukazuje být příliš „velkým skokem“

Bližší hnědá košile než zelený kabát

Lidé mají hlouběji do kapsy a tlačí na vlády, aby se spíše než o vzletné cíle budoucnosti staraly o momentální potřeby svých voličů. Tlak je logicky nejsilnější tam, kde se konají nebo blíží volby. 

Nizozemský ultrapravičák Geert Wilders vyhrál z mnoha příčin – jednou z nich je i to, že patří mezi odmítače Green Dealu; hlasy dostal mimo jiné od silné zemědělské lobby, která ostře kritizuje předchozí vládou navržené snižování stavů hovězího dobytka, významného zdroje emisí metanu. Co udělá, pokud usedne v premiérském křesle?

sinfin.digital