Do klubu evropských potížistů se přidalo Slovinsko. Europarlamentu dochází trpělivost a hrozí von der Leyenové ultimátem

Když slovinský premiér Janez Janša tento týden sprostě napadl řadu poslanců Evropského parlamentu, vysloužil si velmi ostrou reakci jak předsedy této instituce, tak dalších evropských politiků. Zdá se, že západní Evropě začíná docházet trpělivost s chováním vlád a vládců zemí jako Polsko, Maďarsko či tentokrát Slovinsko. Ačkoli postup vůči nim není oficiálně na pořadu pléna Evropského parlamentu ani zasedání Evropské rady příští týden, je pravděpodobné, že přijde na přetřes. Roztrpčení už nelze tlumit diplomatickými a dalšími ohledy.

Janša v twitterovém příspěvku, který byl mezitím smazán, napadl celou řadu europoslanců, stávajících i bývalých, a označil je za „Sorosovy loutky“. Reagoval tak na přítomnost delegace Evropského parlamentu ve Slovinsku, kam přijela zkoumat stav právního státu a zejména svobody médií. Janša v posledních měsících proslul mimo jiné zuřivou nenávistí vůči slovinské veřejnoprávní tiskové agentuře STA a prosadil, aby jí bylo pozastaveno státní financování. Do tweetu zahrnul fotky 13 europoslanců, kteří podle něj „patří mezi 226 známých Sorosových loutek v EP“, a červenou šipkou mezi nimi označil nizozemskou poslankyni Sophie in ´t Veldovou, vedoucí zmíněné delegace.

Útočit na EU jako organizaci zmanipulovanou americkým miliardářem židovsko-maďarského původu Georgem Sorosem patří k oblíbeným kratochvílím zejména maďarského premiéra Viktora Orbána, kterého Janša obdivuje a kamarádí s ním. Konspirační teorie o židovském spiknutí usilujícím o ekonomické a politické ovládnutí světa se Sorosem, nebo bez něj, patří k běžné komunikační a argumentační výbavě některých kruhů evropské krajní pravice. Ještě nikdy se však nestalo, aby se k takovýmto útokům s antisemitskými podtóny uchýlil předseda vlády členské země, která notabene momentálně Evropské unii předsedá a měla by proto být vzorem zdrženlivosti a dobré vůle. Janša své zemi odvádí medvědí službu.

Odsouzení a nejostřejší protesty

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Stala se osvědčená evropská metoda řešit problémy kompromisy bezzubou?
  • Jaké ultimátum chystá Evropský parlament?
  • Nachází se EU v krizi demokracie?
sinfin.digital