Očkované jsou jen dvě třetiny lidí v EU. Komise řeší, za jakých podmínek budou dál moci cestovat po Evropě

Málokdo čekal, že se Evropou bude na podzim valit tak silná vlna koronavirové epidemie a nemocnice budou zase praskat ve švech. Masové očkování, do značné míry koordinované ze strany Evropské unie, mělo takovému scénáři zabránit. Ukazuje se ovšem, že značná část obyvatel se očkovat nehodlá a že onemocnět mohou i ti očkovaní, tím spíš, že účinnost vakcíny s postupem času slábne. Vlády nařizují všude něco jiného a lidé se přestávají orientovat, zda a jak se lze pohybovat v prostoru EU. Evropská komise proto navrhuje pravidla sladit tak, aby aspoň v něčem zůstalo jasno.

Základem a klíčem k cestování zůstává jednotný covidový pas, který dnes používají stamiliony lidí napříč Evropou; v českých poměrech je to notoricky známá „tečka“. Ten dokazuje, že jeho nositel má za sebou plné očkování látkou schválenou Evropskou lékovou agenturou (EMA), nebo že v posledních šesti měsících prodělal nákazu covidem-19, nebo že má negativní PCR test z posledních sedmi dnů. Takový člověk má mít „v zásadě“ právo cestovat bez omezení v prostoru 27 členských zemí EU; nikdo by po něm neměl nic dalšího požadovat, tedy ani žádné další testy, ani karanténu.

Komise navrhuje, aby se platnost osvědčení na základě ukončeného očkování omezila na devět měsíců. Odborníci soudí, že účinnost vakcíny klesá po šesti měsících; jde tedy o to nechat lidem dodatečné tři měsíce na to, aby si mohli nechat píchnout posilující třetí dávku (případně druhou při očkování látkou od Johnson and Johnson). Jenže třetí dávka není všude nabízena stejně – zatímco v Česku na ni mají nárok všichni očkovaní, v některých zemích dostávají přednost zatím senioři a některé profese. Komise se přimlouvá za to, aby toto doočkování bylo k dispozici všude a pro všechny; neplete se ovšem do záměrů některých vlád ho učinit povinným, jak navrhuje například ta česká pro lidí nad 60 let.

Sladit by se naopak měla zmíněná šestiměsíční lhůta pro účinnost vakcín. Francie například již zavedla lhůtu sedmiměsíční, čímž poněkud nabourala návrh komise. Česká vláda zase navrhuje, aby se lidé mohli přeočkovávat už po pěti měsících od druhé dávky, což v principu nezpochybňuje devítiměsíční lhůtu, vyvolává to však otazníky a z nich plynoucí nejistotu.

sinfin.digital