Místo úředníků efektivní vojenská síla. EU pod tlakem Putinovy války konečně pochopila, že se musí bránit. Pokud jde o sankce, které by bolely, podobné odhodlání chybí

Pátý balík protiruských sankcí není na pořadu dne. Pondělní zasedání ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie podle očekávání ukázalo, že ty sankce, které by byly nejbolestivější pro Rusko, ale zároveň i pro evropské ekonomiky zemí, nemají zdaleka podporu všech. Platí to zejména pro návrh zastavit obchod s Ruskem – včetně dovozu fosilních paliv.

Na pondělním zasedání neuspěl ani mírnější návrh zakázat prozatím aspoň nákup ruské ropy. Jedním značným úspěchem se však sedmadvacítka přece jen může pochlubit – schválila Strategický kompas, střednědobý výhled své bezpečnostní a obranné politiky, který pod vlivem ruské invaze a návratu války na evropský kontinent výrazně přitvrdil. Ožívá tak naděje, že by se EU mohla konečně vybavit účinnou zahraniční politikou, podpořenou přinejmenším společnými obrannými prvky.

„Jumbo“ schůze ministrů zahraničí a obrany tak nastavila rámec pro rušný týden, který vyvrcholí ve čtvrtek zasedáním NATO, jednáním Evropské rady a také sedmi nejvyspělejších zemí světa G7, to vše v Bruselu za účasti amerického prezidenta Joea Bidena.

Půjde o ukázku jednoty a rozhodnosti Západu tváří v tvář ruské agresi hrubě porušující mezinárodní právo. Západ dle očekávání zároveň potvrdí, že nehodlá na invazi reagovat zapojením vlastních armád – Američané dali opakovaně najevo, že to pro ně nepřichází v úvahu, a v Evropě se sotva najde země, která by šla do války s jaderným Ruskem bez americké účasti. Návrh na vyslání „mírových sil NATO“ na Ukrajinu, který předkládá polský vicepremiér Jaroslaw Kaczynski, nemá zatím šanci na úspěch.

Polsko stálo v pondělí v čele tábora, který prosazuje, aby EU Rusko docela ekonomicky odstřihla a dokončila tak jeho izolaci, zahájenou čtveřicí předchozích sankčních balíků. Návrh podpořily Litva, Lotyšsko a Estonsko. Vstřícně se tvářil také ministr zahraničí Jan Lipavský. „Není možné, abychom s Ruskem dál čile obchodovali a za ty peníze pak Rusko platilo válku, kterou páchá neskutečná zvěrstva na Ukrajině, na ukrajinském lidu,“ řekl novinářům. Potvrdil, že zastavení obchodu – plné či částečné – nemá zdaleka podporu všech členských zemí. Otevřeně se proti němu postavily podle agenturních zdrojů Německo, Nizozemsko a také Maďarsko.

Ačkoli se země EU v roce 2014, po ruské anexi Krymu, zavázaly, že budou snižovat svou závislost na ruských surovinách, ve skutečnosti se od té doby dopouštěly spíše opaku. Z Ruska dnes dovážejí 40 procent své spotřeby plynu, 30 procent spotřeby ropy a dokonce 50 procent uhlí. A třebaže si vytyčily velmi ambiciózní cíle snižování emisí CO2, nejsou zdaleka připraveny eliminovat fosilní zdroje a zkusit tato předsevzetí naplnit.

sinfin.digital