Evropský parlament schválil klíčové klimatické zákony. Evropa setrvává na cestě k naplnění Zelené dohody

Evropský parlament schválil tři zákony, jež tvoří páteř balíku Fit for 55, kterým Evropská unie naplňuje svou ambici snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent ve srovnání s rokem 1990 a dosáhnout do roku 2050 tzv. bezuhlíkové ekonomiky. Jde především o kontroverzní reformu systému obchodování s emisními povolenkami, dále pak o zavedení uhlíkového cla pro dovoz některých energeticky náročných výrobků a polotovarů a za třetí o zřízení Evropského klimatického fondu, který má zejména ochránit ty lidi a podniky, kteří budou klimatickými opatřeními ohroženi.

Kompromisní podobu těchto norem dojednali v prosinci vyjednávači českého předsednictví. Více než třicetihodinový maraton „trialogu“ mezi zpravodaji EP, Českem jako zástupcem členských států a Evropskou komisí skončil dohodou, označenou následně za úspěch všemi stranami. Následovalo dohadování v rámci klubů EP a mezi nimi. Dnes nakonec prošly všechny tři návrhy na plénu v podstatě beze změn, což vytváří dobrý předpoklad pro rychlé konečné schválení v Radě EU.

Předsedkyně EP Roberta Metsolaová na tiskové konferenci neskrývala emoce: „Buďme hrdí na toto historické hlasování. Evropa plní své sliby – je v čele zelené revoluce a bude prvním bezuhlíkovým kontinentem,“ prohlásila.

Uvedla, že až bude legislativa uvedena do života, učiní to EU méně závislou na dovozu fosilních paliv, posílí to ochranu životního prostředí, ale také hospodářský růst. Lidé podle ní uvěří, že se tento kurs vyplatí nejen v zájmu planety, ale také jim osobně.

Pro revizi obchodování s emisními povolenkami se vyslovilo 413 europoslanců, 167 hlasovalo proti a 57 se zdrželo.

Další dvě normy prošly snáz – dovozní clo podpořilo 487 členů EP, proti bylo 81 a 75 se zdrželo. Zřízení klimatického fondu schválilo 521 poslanců, 75 bylo proti a 42 se zdrželo. Tyto výsledky byly nakonec daleko jasnější, než se původně čekalo a než napovídala debata, která hlasování předcházela.

Macron „na sílu“ protlačil důchodovou reformu, teď se snaží najít cestu zpátky k naštvaným Francouzům. Sám si dal sto dní na uzdravení země

sinfin.digital