Jak zvládnout předsednictví v EU? Klíčové je vyvážit české i evropské zájmy, říká Jourová

Otisk předsednictví do historie Evropské unie může být opravdu výrazný, říká v rozhovoru pro Info.cz místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Skoro přesně za rok se Česká republika ujme předsednictví v Evropské unii. Když se na to podíváte zevnitř Evropské komise, jaké největší výzvy vidíte? Na co by se měla česká příprava soustředit? Kde jsou nejslabší místa? Jak vy sama a váš úřad můžete přípravu a průběh předsednictví ovlivnit?

České předsednictví je pro Českou republiku obrovskou příležitostí něco zásadního pro Evropu udělat a ukázat se v tom nejlepším světle. Česko bude nejen předsedat všem jednáním ministrů v rámci zasedání Rady, ale i řídit veškerá vyjednávání o záležitostech, které vyžadují souhlas členských států. Předsednická země má podle mé zkušenosti vliv na atmosféru jednání, svižnost, věcnost, spolehlivost při dosahování rozumných kompromisů probírané agendy.

Pamatuji předsednictví, která jednání spíše jen organizovala, ale i taková, která dokázala EU tlačit určitým politickým směrem nebo prosadit nová řešení nějakých strategických celoevropských problémů. Záleží na autoritě, nejen na té formálně dané, ale i té přirozené, vnesené do jednání dlouhodobou reputací země, ale i silou osobností, které země nasadí – diplomatů v Bruselu i ministrů a jejich náměstků.

Otisk předsednictví do historie EU může být opravdu výrazný. Což souvisí i s dobou, kdy předsednictví probíhá. To české přijde v naprosto klíčovém momentu, kdy budou ve vyjednávacím finále digitální a zelená pravidla, když to řeknu jednoduše. A nepochybně je předsednictví příležitostí ukázat Evropě naši krásnou zemi, neformální akce budou probíhat i u nás. Nehledě k tomu, že dobře udělaný marketing dané země může pracovat celý ten půlrok i na všech dalších místech.

Slabá místa? Vím o nich, ale nebudu jejich jmenováním podrážet české kolegy, kteří se je snaží řešit. Já se budu ze své pozice snažit pomoci, pokud mi to přísná pravidla nezávislosti komisařů budou dovolovat. Samozřejmě radou, doporučením, účastí na akcích.

Uplynulý půlrok byl pro Evropskou komisi nesmírně vyčerpávající, přesto dodržela většinu svých velkých legislativních záměrů. Návrhy směrnic o digitálním trhu a digitálních službách, stejně jako zelený balík Fit for 55 jsou velmi ambiciózní a velmi pravděpodobně narazí na odpor části členských států. Ukazuje komise cestu, nebo naopak, jak tvrdí její kritikové, slouží zelené lobby či stoupencům přehnané regulace?

Myslím si, že nedávná rozsáhlá legislativní pravidla, která jsme navrhli a která mají v EU vést ke snížení emisí CO² o 55 procent k roku 2030 (a tzv. uhlíkové neutralitě v půlce století), jsou průkopnická. Bylo by celkem snadné a asi i populární a pro lidi srozumitelnější dělat politiku pro dnešní dobu, s efektem tady a teď. To si nemůžeme a nesmíme dovolit, musíme mít na paměti budoucí evropské generace, ale i zbytek světa – proto tolik tlačíme na další světové mocnosti, aby následovaly evropský zodpovědný přístup k planetě a k budoucnosti.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co čeká českou administrativu při předsednictví?
  • Jaký je návod Věry Jourové pro práci mezi mlýnskými kameny?
  • Jak chce Brusel pomoci médiím?
sinfin.digital