Konec plýtvání. Z EU má zmizet nekvalitní oblečení i výrobky, které nejdou opravit, recyklovat a znovu použít

Všechno průmyslové zboží v prodeji v obchodech v Evropské unii bude muset být recyklovatelné, opravitelné nebo nějak znovu použitelné. Nepřichází v úvahu průmyslové výrobky po krátkém použití vyhazovat. Evropská komise tyto požadavky vtělila dnes, po dvouleté přípravě, do balíčku radikálních legislativních návrhů. Je to poslední „salva“ v rámci naplňování evropské Zelené dohody (Green Deal). Návrhy se bude nyní zabývat Rada EU (členské státy) a Evropský parlament. Vzhledem k tomu, že se dotýkají bytostných zájmů desetitisíců evropských podniků, lze v příštích měsících očekávat intenzivní lobbování za zmírnění navržených norem a jejich dopadů.

Komise předložila zejména návrh „směrnice o ecodesignu pro udržitelné výrobky“, který v obecné rovině stanoví, že všechno průmyslové zboží musí vyhovět vysokým požadavkům na úspory energie a zejména také podmínce „cirkularity“. Znamená to, že každý jeden výrobek musí být udělán tak, aby dlouho vydržel; pokud se rozbije, musí být snadno opravitelný, aby dál fungoval. A v každém případě musí být vyroben tak, aby ho bylo možné snadno recyklovat, tedy znovu použít k výrobě něčeho smysluplného.

„Rámcem je obnovitelnost, opětovné užití a opravitelnost,“ vyložil výchozí myšlenku této koncepce místopředseda komise Frans Timmermans. Zdůraznil, že všechny výrobky budou povinně vybaveny elektronickým „digitálním pasem“, ze kterého se spotřebitelé dovědí, z čeho je věc složena, jak se opravuje a jak se na závěr života recykluje. Komise bude jednat se zástupci jednotlivých průmyslových odvětví, která, až budou připravena, se budou jedno po druhém ke směrnici připojovat, přičemž komise pro každé stanoví pravidla, která dodatečně schválí členské státy. Jako první přijdou na řadu textilní výrobky a stavební materiály. Pak má komise políčeno na nábytek, matrace, pneumatiky, a také ocel a aluminium.

„Lidé už mají dost výrobků, které se rozbijí, jakmile jim vyprší záruka. Otravuje je, že běžný výrobek obvykle nejde opravit, nebo je to dražší než pořizovací cena. Nechce se jim kupovat oblečení, které se roztrhá při třetím vyprání,“ vysvětloval na tiskové konferenci komisař Viginijus Sinkevičius. Nová pravidla podle něj způsobí, že výrobky budou šetrnější k životnímu prostředí, déle lidem vydrží a bude snazší je vrátit do oběhu buď jako použité zboží, nebo jako surovinu pro další výrobu. Nemyslí si, že takové zboží bude dražší – spotřebitelé si koupí kvalitu a delší životnost, takže se jim to nakonec vyplatí. Sníží se ekologická zátěž i uhlíková stopa a také, což není momentálně vůbec zanedbatelné, závislost EU na dovážených energiích a surovinách.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se změní pravidla pro ničení neprodaných výrobků?
  • A jak chce Brusel zamezit plýtvání s oblečením?
sinfin.digital