Nejmladší předsedkyně Evropského parlamentu a další žena v čele EU. Kdo je Roberta Metsolaová?

Poslanci Evropského parlamentu zvolili dnes do čela této instituce EU na příštích dva a půl roku maltskou konzervativní političku Robertu Metsolovou. Získala hned v prvním kole volby 458 z 616 platných odevzdaných hlasů, což znamená, že ji vedle její „rodné“ lidovecké frakce podpořila také většina socialistů a liberálů; nastupuje tedy se silným mandátem. V úvodním projevu mimo jiné slíbila, že pod jejím vedením bude Evropský parlament baštou odporu proti autokracii, demagogii, dezinformacím, a také nesmlouvavým zastáncem demokracie a dalších základních hodnot, ke kterým se hlásí. Chce, aby instituce spojovala „první z generace Erasmus a poslední z generace Lecha Walesy a Václava Havla“.

Třiačtyřicetiletá Metsolová je nejmladší političkou či politikem v čele Evropského parlamentu; její mládí vyznělo o to výrazněji, že právě dnes slaví narozeniny. Je také teprve třetí ženou z dosavadních 31 lidí v tomto úřadu (po Francouzkách Simone Veilové a Nicole Fontainové). V projevu upozornila, že se do předsednického křesla ženy dosud dostávaly zhruba jednou za 20 let, a předpověděla, že se toto tempo nyní výrazně zrychlí. O funkci ostatně dnes usilovaly pouze ženy – Švédka Alice Kuhnkeová za Zelené a Španělka Sira Regová za Levici obdržely 101, respektive 57 hlasů.

Metsolová se v inauguračním projevu přihlásila k odkazu svého předchůdce, italského socialisty Roberta Sassoliho, který zemřel minulý týden. Stejně jako on chce věřit v sílu EU a její schopnost nacházet správnou cestu v dnešní velmi nesnadné době a maximálně k tomu přispívat. Ani slovem se sice nedotkla kontroverze kolem vlastních názorů na umělé přerušení těhotenství, která poznamenala její kandidaturu, ale několikrát opakovala rozhodnou podporu ochraně práv utlačovaných skupin a menšin, včetně sexuálních.

Právě její postoje proti potratům zkomplikovaly pozici Evropské lidové strany (EPP), která Metsolovou prosazovala, při jednání s ostatními politickými kluby v EP. Maltská politička na tiskové konferenci vysvětlila, že se vyjadřovala v souladu s oficiálními stanovisky maltské vlády, která potraty dlouhodobě odmítá. Jako šéfka parlamentu se jimi ale řídit nebude; naopak, bude hájit většinové postoje EP, mezi které patří také podpora právu žen na umělé přerušení těhotenství.

sinfin.digital