Svět se blíží k „rozhodnému okamžiku“. Šéf OSN předestřel v Bruselu černý scénář a vyzval ke zmírnění některých sankcí vůči Rusku a Bělorusku

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Pravidelný jarní summit Evropské unie začal v Bruselu vážnou debatou o znepokojivém stavu dnešního světa. Lídři se potřebují čas od času na chvilku zastavit a společně popřemýšlet. Tentokrát jim v tom přijel pomáhat António Guterres, generální tajemník OSN, který se stal vlastně ztělesněním bezmocnosti této střešní mezinárodní organizace pověřené udržováním míru na planetě – organizace, která nemůže nic, pokud jeden ze členů její všemocné Rady bezpečnosti, Rusko, hrubě porušuje Chartu OSN, kterou je tato Rada povolána chránit a prosazovat. A její další člen, Čína, k tomuto počínání mlčí, ba souhlasně přizvukuje.

Nejvyšší vladaři obou těchto mocností Vladimir Putin a Si Ťin-pching v minulých dnech ještě upevnili své spojenectví tváří v tvář Západu a umocnili tak dojem, že svět sklouzává stále pravděpodobněji do konfrontace mezi liberálním pojetím mezinárodních vztahů, zahrnujícím volný obchod, globalizaci a multilateralismus, a tím totalitním, charakterizovaným odporem vůči demokracii, nedodržováním pravidel a konfrontací.

Rusko a Čína se snaží zpochybnit a změnit dosavadní světový řád; Spojené státy a Evropa jim v tom brání. Nejde o nějakou teoretickou debatu, ale o konkrétní strategickou výzvu – pokud bude Putinovi umožněno prosadit na Ukrajině právo silnějšího, můžeme zapomenout na svět založený na Chartě OSN a mezinárodním právu, které Guterres ztělesňuje.

V mezinárodních vztazích však není nic černobílé; zatímco Rusko se dopouští agrese, Čína sice mlčí a sympatizuje, ale otevřeně ho nepodporuje, ani mu nedodává zbraně a vojenskou techniku. EU chce být citlivá na tento odstín a nabízí proto Číně dialog, uvedl minulý týden v Evropském parlamentu šéf Rady EU Charles Michel, když prezentoval program dnešního summitu.

„Jsme solidní a věrný spojenec USA,“ připomněl. „Zároveň si uvědomujeme, že Čína je realita, fakt, významný aktér na mezinárodní scéně,“ se kterým je třeba mluvit. Odtud je už jen krůček k „podezření“, že by Michel (a mnozí další) rádi otevřeli debatu kolem zmrazené investiční dohody mezi EU a Čínou, kterou pomáhala dojednat ještě Angela Merkelová.

sinfin.digital