Větší snížení emisí je otázkou přežití. Jádro je pořád ve hře, říká Jourová

Jsem přesvědčená, že z krize můžeme všichni vyjít silnější, říká v rozhovoru pro INFO.CZ místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Co ukázal koronavirus? A jak Evropská komise přispívá k překonání pandemie? 

Žádná Evropská komise neměla tak složitý první rok jako ta vedená Ursulou von der Leyenovou, v níž jste místopředsedkyně. Po pár měsících v úřadu musela narychlo měnit kurs a vzít v potaz pandemii koronaviru, která pak zastínila úplně všechno. Byla podle vás komise ve vleku událostí, nebo se jí podařilo určovat směr, navzdory okolnostem?

Od samého začátku jsme dělali maximum. Když pandemie zasáhla, nejprve jsme se snažili pomoci ostatním – darovali jsme lékařské vybavení Číně a poté, když koronavirus dorazil i do Evropy, jsme poskytli platformu pro členské státy, aby mohly koordinovat své kroky. Viděli jsme však, že členské státy se ne vždy informovaly včas – v určitém okamžiku chápu, že měly své priority a situace byla a stále je bezprecedentní. Věřím ale, že už jsme se všichni poučili a budeme schopni společně vyjít z této krize. Žádný členský stát nedokáže v takové zkoušce obstát pouze a jen na vlastní pěst.

Po počátečním zaváhání a podcenění pandemie se komise vzchopila. Co bylo tím impulsem? Jak jste to prožívala vy?

Dovolte mi při této příležitosti zmínit také to, že jsme členské státy varovali před pandemií již v lednu a bylo na nich, aby se rozhodly chránit své obyvatelstvo. Od počátku jsme dělali vše, co bylo v našich silách.

Z koronaviru jsme se však poučili, že musíme zlepšit svoji soběstačnost. Předtím jsme tu neměli tu situaci, kdy by všechny členské státy byly v krizi současně. Pokud by v jednom členském státě došlo ke katastrofě, mohl jiný přijít na pomoc. Ale s koronavirem byly najednou všechny členské státy v krizi. Proto jsme tedy navýšili zásoby zdravotnického vybavení a také investujeme do vývoje vakcín.

Měli bychom se ale snažit odnést si i to dobré. Mohli jsme vidět, že členské státy dokáží dosáhnout neuvěřitelných výsledků během pár dní či dokonce hodin, musí ale spolupracovat a táhnout za jeden provaz.

Válka s COVIDem plukovníka Prymuly. Proč nový ministr nemá co ztratit a proč Babiš neměl jinou možnost

sinfin.digital