Vyplatí se EU pronásledovat Čínu za ceny jejích elektrovozů?

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý týden oznámila, že Evropská komise začne vyšetřovat, zda Čína z veřejných prostředků dotuje výrobu, případně vývoz elektrických aut. Pokud se prokáže, že tomu tak je, EU uvalí na čínské dovozy dodatečná cla. Je to legitimní postup podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO); netřeba se tím tedy vzrušovat. Přesto se mnozí vzrušují; nejen Číňané, ale také německé automobilky, pro které je čínský trh mimořádným odbytištěm. A také ekonomičtí experti, podle nichž Evropě nepomůže, když bude své zaostávání v sektorech budoucnosti v globální ekonomice řešit politickými sankcemi.

Zásah EU byl ve vzduchu už nějakou dobu. Francouzský prezident Emmanuel Macron na červnovém zasedání Evropské rady nabádal k hledání cest, jak omezit technologickou superzávislost EU na Číně. A německý kancléř Olaf Scholz, o kterém se myslelo, že bude spíš proti, si na autosalonu v Mnichově začátkem září pochvaloval výhody „spravedlivé“ čínské konkurence – naznačoval tedy, že s tou „nekalou“ by se mělo něco dělat. 

Evropské automobilky mezitím sledovaly, jak jedna čínská značka vedle druhé na tomto veletrhu odhalují nové modely. A musely uznat, že v segmentu cenově dostupné střední třídy jsou čínské vozy silnou konkurencí.

Evropská komise se proto rozhodla jednat. A to na vlastní pěst, nikoli z oficiálního popudu některé z vlád, i když se hodně spekuluje o francouzském tlaku. Von der Leyenová neoznámila hned antidumpingové řízení, ale vyšetřování, zda dochází k subvencím. Tedy zda výrobci aut v Číně (všichni včetně evropských, kteří tam mají továrny) dostávali nebo dostávají podpory od čínského státu ve formě a rozsahu zakázaném WTO.

Pravděpodobnost, že k takovému zjištění dospěje, je velmi vysoká; jinak by se do toho nepouštěla. Von der Leyenová mluvila ostatně bez obalu: „Světové trhy jsou dnes zaplaveny lacinými čínskými elektrickými vozidly, jejichž cena je uměle stlačována masovými veřejnými podporami.“

sinfin.digital