„Zelené osvědčení“ jako brána do letošních prázdnin? Cestování po Evropě nabývá konkrétních obrysů

Kdo se bude chtít letos v létě bez obtíží vydat na cesty po Evropské unii, bude mít k dispozici „digitální zelené osvědčení“, které bude obsahovat jednu ze tří stěžejních informací: zda je jeho majitel očkován proti covidu-19, zda má nedávný negativní test či zda již nemoc prodělal. Návrh nařízení v tomto smyslu předložila dnes Evropská komise členským státům a Evropskému parlamentu. Jakmile ho schválí, začne platit v celé unii; pravděpodobně to bude od začátku léta.

Evropská komise tak učinila významný kvalitativní krok směrem ke „zdravotnické unii“, po které volá od začátku pandemie. Místo obvyklých doporučení, které členské státy mohou, ale nemusejí respektovat, přišla tentokrát přímo s návrhem evropského zákona, který by nota bene platil bez převodu do národních právních řádů automaticky na celém území unie. K tomu by ovšem bylo třeba, aby ho 27 členských zemí jednomyslně schválilo, což zdaleka není jisté, a také se přizpůsobilo jeho podmínkám.  

Osvědčení má být významnou součástí evropského arzenálu proti nákaze, která momentálně opět posiluje napříč kontinentem a vyvolává stále větší únavu, nervozitu a depresi. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes zdůraznila, že se EU musí zasadit o co nejrychlejší očkování a naznačila, že by mohl skončit celkem masový vývoz v unii vyrobených vakcín do třetích zemí, pokud nebude zajištěna reciprocita. Uvedla, že za posledních šest týdnů bylo ze zemí „sedmadvacítky“ vyvezeno 41 milionů dávek do 33 zemí. Největší část, celých deset milionů, směřovala do Velké Británie, která ale ze svého území vývoz vakcín nedovoluje. Přitom například evropská smlouva s firmou AstraZeneca přímo počítá s produkcí dvou továren na britském území.

Návrh „covidového osvědčení“ reaguje zejména na požadavky středomořských zemí, jejichž ekonomiky jsou hodně závislé na cestovním ruchu, aby na jejich pláže mohly letos v létě v klidu přijet miliony očkovaných lidí z ostatních zemí unie. Zohledňuje také požadavek, aby se neubližovalo těm, kdo ještě očkováni nebyli nebo být nemohou, případně nechtějí a dosti obecně stanoví podmínky, za nichž budou PCR či antigenní testy uznávány, nebo bude brán zřetel na to, že nositel osvědčení už nemoc měl. Přesná pravidla – například jak starý by měl být test, nebo kolik času by mělo uplynout od onemocnění covidem-19 – si pro vstup na své území stanoví členské státy samy.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
sinfin.digital