Články odjinud

„Do Francie jsem přijel čistý a čistý i odjedu,“ říká český řidič odsouzený za pašování migrantů

„Do Francie jsem přijel čistý a čistý i odjedu,“ říká český řidič odsouzený za pašování migrantů

Českého řidiče kamionu Jiřího Sagana francouzský soud poslal na 18 měsíců do vězení, protože dle verdiktu pašoval migranty do Spojeného království. Sagan se odvolal a s pomocí svých právníků se nyní snaží dokázat, že je nevinný. „Považuje se za justiční omyl a chce být očištěn,“ říká jeho advokát Ladislav Drha pro INFO.CZ. I přesto, že migrantů, kteří se pokoušejí překročit Lamanšský průliv, v posledních měsících ubylo, kontroly snažící se odhalit běžence ukryté v návěsech aut přitvrzují. Podle českého europoslance Tomáše Zdechovského jde fakticky o šikanu řidičů ze střední a východní Evropy, na které se francouzská policie a celníci údajně soustředí víc než na jejich kolegy ze západní Evropy.

„Pan Sagan je exemplární příklad,“ je přesvědčen český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který kauzu českého řidiče odsouzeného ve Francii k osmnáctiměsíčnímu pobytu ve vězení za pašování migrantů medializoval. „Mluvím s autodopravci a vychází mi z toho, že tato šikana je zaměřená především na řidiče ze střední a východní Evropy,“ vysvětluje europoslanec.

Některým konkrétním případům se redakce INFO.CZ věnovala dříve. Šlo například o muže, kterému britské úřady v červnu 2016 objevily v přívěsu 14 Eritrejců. Do konce roku nemohl vstoupit na území Spojeného království, čímž celou kauzu považoval za vyřízenou. Dva roky po incidentu mu ale přišla obsílka s informací, že dostal pokutu ve výši 8400 liber, tedy 600 liber za každého běžence. Po medializaci případu se podařilo celkovou pokutu snížit na 602 liber. Původní částka blížící se čtvrt milionu korun by byla likvidační.

U Jiřího Sagana francouzská policie přitvrdila. Četníci objevili začátkem července v chladícím boxu jeho kamionu 15 Iráčanů. Řidič se hájil tím, že o jejich přítomnosti nevěděl, a i přesto, že sami migranti podle informací, které se dostaly k europoslancům, vypověděli, že do auta vlezli bez Saganova vědomí, policie vzala řidiče okamžitě do vazby s tím, že jde o komplice pašeráků. Český řidič se proti následnému odsouzení k osmnáctiměsíčnímu pobytu ve francouzském vězení odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.

„Špatně se to odhaduje, ale šance tu jsou,“ myslí si Saganův advokát Ladislav Drha, se kterým INFO.CZ mluvilo. Sagan je prý rozhodnutý očistit své jméno i přesto, že kvůli čekání na výsledek odvolacího soudu pravděpodobně stráví ve vězení delší dobu, než pokud by odvolání vůbec nepodal nebo by jej stáhnul. Pokud by řidič původní trest přijal, francouzské právo umožňuje podmínečné propuštění už po několika měsících.

„Podle našich propočtů by to vyšlo lépe, než pokud bude čekat na odvolací soud,“ vysvětluje Drha. „On nám ale řekl, že raději zůstane o několik týdnů i měsíců déle. Hlavně, aby byl na konci zproštěn obžaloby. Doslova nám řekl: do Francie jsem čistý přijel a čistý z ní také odjedu,“ dodává advokát, který se minulý týden vrátil z věznice Longuenesse na severu Francie, kde si Jiří Sagan odpykává trest. „Na nic si nestěžoval. Věznice je poměrně nová, takže mu nic neschází, pokud tedy odhlédneme od toho, že je v kriminálu. Je zatvrzelý a chce vydržet. Říká, že je justiční omyl a chce být očištěn,“ popisuje setkání Drha.

Advokát věří, že soud v posuzování odvolání přihlédne k tomu, že Sagan je bezúhonný a je obviněn z něčeho, co je ve Francii poměrně častý jev, avšak žádný z Čechů za to zatím nebyl potrestán trestem odnětí svobody. To, že Francouzi v kontrolách opravdu přitvrdili, potvrdila nedávno redakci i francouzská právnička Mathilde Caussade. Podle jejích slov jsou místní lidé i soudci, kteří posuzují jednotlivé případy, zavaleni prací a z celé situace jsou, stejně jako samotní řidiči, unaveni.

INFOGRAFIKA DNE: Globální pakt o migraci

„Je to tak,“ říká i advokát Drha. Zdůrazňuje ale, že nemá smysl vyvíjet na francouzské soudy tlak. „Jakoukoliv diplomatickou aktivitu je potřeba vyvíjet citlivě a v přiměřené míře. Soudy ve Francii jsou nezávislé a zasahování do jejich práce má zcela určitě své hranice,“ říká v narážce na snahy některých českých politiků se do Saganova případu vložit.

Kritické Calais

Jiří Sagan a další čeští řidiči byli francouzskou policií a četníky kontrolováni v blízkosti severofrancouzského přístavu Calais, kde se shromažďují migranti, kteří chtějí odejít do Spojeného království.

Nejhorší situace tu byla v roce 2016, tedy krátce po vrcholu migrační krize v Evropě. V tuto dobu tu stál divoký tábor zvaný Džungle, který se nacházel v těsné blízkosti města a kde žilo několik tisíc nelegálních migrantů (odhady mluvily až o 11 tisících). Francouzské úřady nechaly tábor strhnout a migranty postupně rozvezly na oficiální místa k tomu určená po celé zemi.

Nyní se v okolí Calais nevyskytují tisíce, ale podle vyjádření tamních humanitárních organizací už jen stovky migrantů. Jak už INFO.CZ dříve psalo, i přesto, že počet běženců v okolí Calais klesl, situace na francouzských dálnicích se příliš nezlepšila. Zmizely jen mediálně vděčné obrázky, kdy se migranti snažili do aut dostat tím, že je na silnicích násilně zastavovali. Jejich způsoby jsou nyní mnohem promyšlenější.

„Věřím, že tlak na řešení přiměje Francouze lépe vozy kontrolovat a budou při tom používat i drahé rentgeny, které si nechali proplatit z EU,“ říká k tomu europoslanec Zdechovský, který se chce v této věci obrátit přímo na Evropskou komisi. „Vše nasvědčuje tomu, že během prosincového nebo lednového pléna (plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku; pozn. redakce) bude téma opět jedním z bodů oficiální rozpravy,“ uvedl.

 

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818