Články odjinud

Francie likviduje další tábory migrantů v Paříži. Někteří žili na ulici měsíce

Francie likviduje další tábory migrantů v Paříži. Někteří žili na ulici měsíce

Francouzská policie dnes ráno evakuovala poslední dva velké provizorní tábory imigrantů v Paříži. Celkem z nich odešlo asi 1000 lidí, které autobusy rozvezly do různých ubytovacích středisek. Největší obdobný tábor Millénaire, kde přebývalo na 1000 lidí, byl evakuován už minulou středu. Dnešní operace se podle francouzského tisku obešla bez incidentů.

Napětí ale bylo znatelné, neboť o žádosti o azyl většiny migrantů z táborů budou na základě současných pravidel EU rozhodovat jiné evropské země, napsal server France24.com. Francouzská metropole čelí přívalu migrantů poslední tři roky a za tu dobu je dnešní evakuace nelegálních příbytků už 36. v pořadí.

V půl sedmé ráno přišli policisté do tábořiště u kanálu Saint-Martin, kde přebývalo kolem 550 lidí, a do tábora u Porte de la Chapelle se 450 obyvateli. Podle prohlášení policejní prefektury operace začala v poklidu.

U kanálu Saint-Martin se před několika měsíci usadili příchozí hlavně z Afghánistánu. Místo je nedaleko náměstí Stalingrad, kde se nelegální tábořiště objevují od roku 2017. Mezi těmi, kdo museli odejít, byl také Súdánec Jahjá, jemuž úřady odmítly udělit azyl. U kanálu přebýval dva měsíce a dnes čekal na autobus, aby ho, jak řekl, odvezl "do nějakého tábora, domu nebo na stadion". Podle něj to bude lepší kdekoli.

Podle prefektury budou případy všech evakuovaných a jejich administrativní situace důkladně prošetřeny.

720p 480p 360p 240p
INFO.CZ natáčelo mezi migranty v Paříži minulý rok

Minulý týden byl evakuován vůbec největší tábor Millénaire u Porte de la Villette. Tisícovka lidí z něj byla převezena do přijímacích středisek.

Situace imigrantů v provizorních táborech vyvolávala v Paříži obavy zejména kvůli neudržitelným hygienickým podmínkám, jež v nich panovaly. Otázka migrantů je už několik týdnů příčinou sporu mezi vládou a pařížskou starostkou Anne Hidalgovou. Vláda tvrdí, že problém má řešit radnice, Hidalgová vyzývala, aby tábory nechala vyklidit vláda a plnila své legální povinnosti při přijímání uprchlíků.

Migrace

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí