Francie likviduje další tábory migrantů v Paříži. Někteří žili na ulici měsíce | info.cz

Články odjinud

Francie likviduje další tábory migrantů v Paříži. Někteří žili na ulici měsíce

Francouzská policie dnes ráno evakuovala poslední dva velké provizorní tábory imigrantů v Paříži. Celkem z nich odešlo asi 1000 lidí, které autobusy rozvezly do různých ubytovacích středisek. Největší obdobný tábor Millénaire, kde přebývalo na 1000 lidí, byl evakuován už minulou středu. Dnešní operace se podle francouzského tisku obešla bez incidentů.

Napětí ale bylo znatelné, neboť o žádosti o azyl většiny migrantů z táborů budou na základě současných pravidel EU rozhodovat jiné evropské země, napsal server France24.com. Francouzská metropole čelí přívalu migrantů poslední tři roky a za tu dobu je dnešní evakuace nelegálních příbytků už 36. v pořadí.

V půl sedmé ráno přišli policisté do tábořiště u kanálu Saint-Martin, kde přebývalo kolem 550 lidí, a do tábora u Porte de la Chapelle se 450 obyvateli. Podle prohlášení policejní prefektury operace začala v poklidu.

U kanálu Saint-Martin se před několika měsíci usadili příchozí hlavně z Afghánistánu. Místo je nedaleko náměstí Stalingrad, kde se nelegální tábořiště objevují od roku 2017. Mezi těmi, kdo museli odejít, byl také Súdánec Jahjá, jemuž úřady odmítly udělit azyl. U kanálu přebýval dva měsíce a dnes čekal na autobus, aby ho, jak řekl, odvezl "do nějakého tábora, domu nebo na stadion". Podle něj to bude lepší kdekoli.

Podle prefektury budou případy všech evakuovaných a jejich administrativní situace důkladně prošetřeny.

INFO.CZ natáčelo mezi migranty v Paříži minulý rok autor: Markéta Žižková, Lucie Bednárová/INFO.CZ

Minulý týden byl evakuován vůbec největší tábor Millénaire u Porte de la Villette. Tisícovka lidí z něj byla převezena do přijímacích středisek.

Situace imigrantů v provizorních táborech vyvolávala v Paříži obavy zejména kvůli neudržitelným hygienickým podmínkám, jež v nich panovaly. Otázka migrantů je už několik týdnů příčinou sporu mezi vládou a pařížskou starostkou Anne Hidalgovou. Vláda tvrdí, že problém má řešit radnice, Hidalgová vyzývala, aby tábory nechala vyklidit vláda a plnila své legální povinnosti při přijímání uprchlíků.

Migrace

PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud