Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Írán žádá Evropany o diplomatickou a ekonomickou válku s USA. Jinak prý odstoupí od jaderné dohody

Írán žádá Evropany o diplomatickou a ekonomickou válku s USA. Jinak prý odstoupí od jaderné dohody

Vůdce Íránu Ajatolláh Alí Chameneí zasadil ve středu ránu snaze Evropské unie zachovat dohodu o omezení íránského jaderného programu i po té, co od ní odstoupily Spojené státy. Chameneí požaduje, aby se evropské státy výměnou za dodržování dohody ze strany Íránu zavázaly například k tomu, že se postaví proti americkým sankcím, nebudou si stěžovat na íránské akce a rakety a budou kupovat tolik íránské ropy, kolik si bude Teherán přát.

Když na začátku tohoto měsíce americký prezident Donald Trump vypověděl dohodu o omezení íránského jaderného programu z roku 2015, Evropané prohlásili, že ji považují za nadále platnou a budou ji dodržovat. Evropská unie začala vymýšlet opatření, která by jí umožnila vyhnout se americkým sankcím proti Íránu a i nadále s ním obchodovat. Vyvolalo to napětí mezi unií a USA. Nyní se ukázalo, že o zachování dohody známé pod zkratkou JCPOA, který omezila na 10- 15 let íránský jaderný program výměnou za odvolání mezinárodních ekonomických sankcí, nestojí ani Írán.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

Íránský nejvyšší vůdce Ajatolláh Alí Chameneí zveřejnil na své webové stránce text ze svého setkání s nejvyššími představiteli íránského režimu – tedy vlastně z instruktáže svých podřízených. Ten obsahuje podmínky, za kterých je Teherán ochoten dodržovat JCPOA. Evropané, jmenovitě zástupci Velké Británie, Francie a Německa (ti podepsali dohodu JCPOA spolu s představiteli velmocí a zástupci Evropané unie), se podle Chameneího musí postavit proti ekonomickým sankcím, které chtějí zavést proti Teheránu Spojené státy. A odsoudit USA v OSN. Evropské banky musí obchodovat s Íránem, ačkoliv je za to mohou Spojené státy odříznout od svého finančního systému, a Evropané nesmí zpochybňovat vliv Íránu v regionu ani jeho raketový program. „Musíme mít možnost prodávat tolik ropy, kolik chceme,“ prohlásil navíc íránský vůdce, podle kterého by íránskou ropu měli povinně kupovat Evropané, pokud ji nebudou kupovat Spojené státy.

Splnění těchto podmínek by ale Evropany okamžitě přivedlo do ostrého střetu se Spojenými státy, protože jdou proti politice Washingtonu. Trump odstoupil od smlouvy s Íránem proto, že nechce připustit, aby v budoucnosti mohl Teherán získat jadernou bombu. Zároveň chce, aby Írán omezil svůj rostoucí vliv na Blízkém východě, přestal ohrožovat americké spojence a podporovat různé protizápadní a protiizraelské radikály. USA před dvěma dny oznámily, že požadují, aby se Teherán vzdal svého raketového programu, přestal podporovat teroristické organizace jako Hamás a Hizballáh, stáhnul své ozbrojence ze Sýrie, odzbrojil jím řízené milice v Iráku a přestal podporovat povstalce v Jemenu. K přijetí těchto podmínek mají Írán donutit americké ekonomické sankce. Ty budou postupně narůstat a nakonec budou zaměřeny i na ty firmy a jednotlivce, kteří obchodují s Íránem.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Evropská unie nemůže přistoupit na to, že se vzdá kritiky Teheránu, bude kritizovat Washington a omezí svůj obchod s USA. Spojené státy jsou pro Evropu mnohem důležitějším obchodním partnerem než Írán. Evropští politici mohou navíc těžko přikázat svým bankám, aby se prováděli transakce s Íránem anebo zaručit, že evropské firmy budou kupovat tolik ropy, kolik si Teherán bude přát. Zdá se, jakoby si Írán zrušení omezení svého jaderného programu přál. Něco takového signalizovala už dříve vyjádření íránských vojenských představitelů, kteří v íránských médiích tvrdili, že zrušení smlouvy JCPOA není pro Írán žádnou ranou a že může být vlastně výhodné. Evropan to ale ignorovali. Teherán přitom zároveň tvrdí, že nechce získat jadernou bombu i když dříve prováděl výzkumy vedoucí k sestavení takové zbraně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1