Články odjinud

Írán žádá Evropany o diplomatickou a ekonomickou válku s USA. Jinak prý odstoupí od jaderné dohody

Írán žádá Evropany o diplomatickou a ekonomickou válku s USA. Jinak prý odstoupí od jaderné dohody

Vůdce Íránu Ajatolláh Alí Chameneí zasadil ve středu ránu snaze Evropské unie zachovat dohodu o omezení íránského jaderného programu i po té, co od ní odstoupily Spojené státy. Chameneí požaduje, aby se evropské státy výměnou za dodržování dohody ze strany Íránu zavázaly například k tomu, že se postaví proti americkým sankcím, nebudou si stěžovat na íránské akce a rakety a budou kupovat tolik íránské ropy, kolik si bude Teherán přát.

Když na začátku tohoto měsíce americký prezident Donald Trump vypověděl dohodu o omezení íránského jaderného programu z roku 2015, Evropané prohlásili, že ji považují za nadále platnou a budou ji dodržovat. Evropská unie začala vymýšlet opatření, která by jí umožnila vyhnout se americkým sankcím proti Íránu a i nadále s ním obchodovat. Vyvolalo to napětí mezi unií a USA. Nyní se ukázalo, že o zachování dohody známé pod zkratkou JCPOA, který omezila na 10- 15 let íránský jaderný program výměnou za odvolání mezinárodních ekonomických sankcí, nestojí ani Írán.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

Íránský nejvyšší vůdce Ajatolláh Alí Chameneí zveřejnil na své webové stránce text ze svého setkání s nejvyššími představiteli íránského režimu – tedy vlastně z instruktáže svých podřízených. Ten obsahuje podmínky, za kterých je Teherán ochoten dodržovat JCPOA. Evropané, jmenovitě zástupci Velké Británie, Francie a Německa (ti podepsali dohodu JCPOA spolu s představiteli velmocí a zástupci Evropané unie), se podle Chameneího musí postavit proti ekonomickým sankcím, které chtějí zavést proti Teheránu Spojené státy. A odsoudit USA v OSN. Evropské banky musí obchodovat s Íránem, ačkoliv je za to mohou Spojené státy odříznout od svého finančního systému, a Evropané nesmí zpochybňovat vliv Íránu v regionu ani jeho raketový program. „Musíme mít možnost prodávat tolik ropy, kolik chceme,“ prohlásil navíc íránský vůdce, podle kterého by íránskou ropu měli povinně kupovat Evropané, pokud ji nebudou kupovat Spojené státy.

Splnění těchto podmínek by ale Evropany okamžitě přivedlo do ostrého střetu se Spojenými státy, protože jdou proti politice Washingtonu. Trump odstoupil od smlouvy s Íránem proto, že nechce připustit, aby v budoucnosti mohl Teherán získat jadernou bombu. Zároveň chce, aby Írán omezil svůj rostoucí vliv na Blízkém východě, přestal ohrožovat americké spojence a podporovat různé protizápadní a protiizraelské radikály. USA před dvěma dny oznámily, že požadují, aby se Teherán vzdal svého raketového programu, přestal podporovat teroristické organizace jako Hamás a Hizballáh, stáhnul své ozbrojence ze Sýrie, odzbrojil jím řízené milice v Iráku a přestal podporovat povstalce v Jemenu. K přijetí těchto podmínek mají Írán donutit americké ekonomické sankce. Ty budou postupně narůstat a nakonec budou zaměřeny i na ty firmy a jednotlivce, kteří obchodují s Íránem.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Evropská unie nemůže přistoupit na to, že se vzdá kritiky Teheránu, bude kritizovat Washington a omezí svůj obchod s USA. Spojené státy jsou pro Evropu mnohem důležitějším obchodním partnerem než Írán. Evropští politici mohou navíc těžko přikázat svým bankám, aby se prováděli transakce s Íránem anebo zaručit, že evropské firmy budou kupovat tolik ropy, kolik si Teherán bude přát. Zdá se, jakoby si Írán zrušení omezení svého jaderného programu přál. Něco takového signalizovala už dříve vyjádření íránských vojenských představitelů, kteří v íránských médiích tvrdili, že zrušení smlouvy JCPOA není pro Írán žádnou ranou a že může být vlastně výhodné. Evropan to ale ignorovali. Teherán přitom zároveň tvrdí, že nechce získat jadernou bombu i když dříve prováděl výzkumy vedoucí k sestavení takové zbraně.

 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud