Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Írán žádá Evropany o diplomatickou a ekonomickou válku s USA. Jinak prý odstoupí od jaderné dohody

Írán žádá Evropany o diplomatickou a ekonomickou válku s USA. Jinak prý odstoupí od jaderné dohody

Vůdce Íránu Ajatolláh Alí Chameneí zasadil ve středu ránu snaze Evropské unie zachovat dohodu o omezení íránského jaderného programu i po té, co od ní odstoupily Spojené státy. Chameneí požaduje, aby se evropské státy výměnou za dodržování dohody ze strany Íránu zavázaly například k tomu, že se postaví proti americkým sankcím, nebudou si stěžovat na íránské akce a rakety a budou kupovat tolik íránské ropy, kolik si bude Teherán přát.

Když na začátku tohoto měsíce americký prezident Donald Trump vypověděl dohodu o omezení íránského jaderného programu z roku 2015, Evropané prohlásili, že ji považují za nadále platnou a budou ji dodržovat. Evropská unie začala vymýšlet opatření, která by jí umožnila vyhnout se americkým sankcím proti Íránu a i nadále s ním obchodovat. Vyvolalo to napětí mezi unií a USA. Nyní se ukázalo, že o zachování dohody známé pod zkratkou JCPOA, který omezila na 10- 15 let íránský jaderný program výměnou za odvolání mezinárodních ekonomických sankcí, nestojí ani Írán.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

Íránský nejvyšší vůdce Ajatolláh Alí Chameneí zveřejnil na své webové stránce text ze svého setkání s nejvyššími představiteli íránského režimu – tedy vlastně z instruktáže svých podřízených. Ten obsahuje podmínky, za kterých je Teherán ochoten dodržovat JCPOA. Evropané, jmenovitě zástupci Velké Británie, Francie a Německa (ti podepsali dohodu JCPOA spolu s představiteli velmocí a zástupci Evropané unie), se podle Chameneího musí postavit proti ekonomickým sankcím, které chtějí zavést proti Teheránu Spojené státy. A odsoudit USA v OSN. Evropské banky musí obchodovat s Íránem, ačkoliv je za to mohou Spojené státy odříznout od svého finančního systému, a Evropané nesmí zpochybňovat vliv Íránu v regionu ani jeho raketový program. „Musíme mít možnost prodávat tolik ropy, kolik chceme,“ prohlásil navíc íránský vůdce, podle kterého by íránskou ropu měli povinně kupovat Evropané, pokud ji nebudou kupovat Spojené státy.

Splnění těchto podmínek by ale Evropany okamžitě přivedlo do ostrého střetu se Spojenými státy, protože jdou proti politice Washingtonu. Trump odstoupil od smlouvy s Íránem proto, že nechce připustit, aby v budoucnosti mohl Teherán získat jadernou bombu. Zároveň chce, aby Írán omezil svůj rostoucí vliv na Blízkém východě, přestal ohrožovat americké spojence a podporovat různé protizápadní a protiizraelské radikály. USA před dvěma dny oznámily, že požadují, aby se Teherán vzdal svého raketového programu, přestal podporovat teroristické organizace jako Hamás a Hizballáh, stáhnul své ozbrojence ze Sýrie, odzbrojil jím řízené milice v Iráku a přestal podporovat povstalce v Jemenu. K přijetí těchto podmínek mají Írán donutit americké ekonomické sankce. Ty budou postupně narůstat a nakonec budou zaměřeny i na ty firmy a jednotlivce, kteří obchodují s Íránem.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Evropská unie nemůže přistoupit na to, že se vzdá kritiky Teheránu, bude kritizovat Washington a omezí svůj obchod s USA. Spojené státy jsou pro Evropu mnohem důležitějším obchodním partnerem než Írán. Evropští politici mohou navíc těžko přikázat svým bankám, aby se prováděli transakce s Íránem anebo zaručit, že evropské firmy budou kupovat tolik ropy, kolik si Teherán bude přát. Zdá se, jakoby si Írán zrušení omezení svého jaderného programu přál. Něco takového signalizovala už dříve vyjádření íránských vojenských představitelů, kteří v íránských médiích tvrdili, že zrušení smlouvy JCPOA není pro Írán žádnou ranou a že může být vlastně výhodné. Evropan to ale ignorovali. Teherán přitom zároveň tvrdí, že nechce získat jadernou bombu i když dříve prováděl výzkumy vedoucí k sestavení takové zbraně.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1