Írán žádá Evropany o diplomatickou a ekonomickou válku s USA. Jinak prý odstoupí od jaderné dohody | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Írán žádá Evropany o diplomatickou a ekonomickou válku s USA. Jinak prý odstoupí od jaderné dohody

Írán žádá Evropany o diplomatickou a ekonomickou válku s USA. Jinak prý odstoupí od jaderné dohody

Vůdce Íránu Ajatolláh Alí Chameneí zasadil ve středu ránu snaze Evropské unie zachovat dohodu o omezení íránského jaderného programu i po té, co od ní odstoupily Spojené státy. Chameneí požaduje, aby se evropské státy výměnou za dodržování dohody ze strany Íránu zavázaly například k tomu, že se postaví proti americkým sankcím, nebudou si stěžovat na íránské akce a rakety a budou kupovat tolik íránské ropy, kolik si bude Teherán přát.

Když na začátku tohoto měsíce americký prezident Donald Trump vypověděl dohodu o omezení íránského jaderného programu z roku 2015, Evropané prohlásili, že ji považují za nadále platnou a budou ji dodržovat. Evropská unie začala vymýšlet opatření, která by jí umožnila vyhnout se americkým sankcím proti Íránu a i nadále s ním obchodovat. Vyvolalo to napětí mezi unií a USA. Nyní se ukázalo, že o zachování dohody známé pod zkratkou JCPOA, který omezila na 10- 15 let íránský jaderný program výměnou za odvolání mezinárodních ekonomických sankcí, nestojí ani Írán.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

Íránský nejvyšší vůdce Ajatolláh Alí Chameneí zveřejnil na své webové stránce text ze svého setkání s nejvyššími představiteli íránského režimu – tedy vlastně z instruktáže svých podřízených. Ten obsahuje podmínky, za kterých je Teherán ochoten dodržovat JCPOA. Evropané, jmenovitě zástupci Velké Británie, Francie a Německa (ti podepsali dohodu JCPOA spolu s představiteli velmocí a zástupci Evropané unie), se podle Chameneího musí postavit proti ekonomickým sankcím, které chtějí zavést proti Teheránu Spojené státy. A odsoudit USA v OSN. Evropské banky musí obchodovat s Íránem, ačkoliv je za to mohou Spojené státy odříznout od svého finančního systému, a Evropané nesmí zpochybňovat vliv Íránu v regionu ani jeho raketový program. „Musíme mít možnost prodávat tolik ropy, kolik chceme,“ prohlásil navíc íránský vůdce, podle kterého by íránskou ropu měli povinně kupovat Evropané, pokud ji nebudou kupovat Spojené státy.

Splnění těchto podmínek by ale Evropany okamžitě přivedlo do ostrého střetu se Spojenými státy, protože jdou proti politice Washingtonu. Trump odstoupil od smlouvy s Íránem proto, že nechce připustit, aby v budoucnosti mohl Teherán získat jadernou bombu. Zároveň chce, aby Írán omezil svůj rostoucí vliv na Blízkém východě, přestal ohrožovat americké spojence a podporovat různé protizápadní a protiizraelské radikály. USA před dvěma dny oznámily, že požadují, aby se Teherán vzdal svého raketového programu, přestal podporovat teroristické organizace jako Hamás a Hizballáh, stáhnul své ozbrojence ze Sýrie, odzbrojil jím řízené milice v Iráku a přestal podporovat povstalce v Jemenu. K přijetí těchto podmínek mají Írán donutit americké ekonomické sankce. Ty budou postupně narůstat a nakonec budou zaměřeny i na ty firmy a jednotlivce, kteří obchodují s Íránem.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Evropská unie nemůže přistoupit na to, že se vzdá kritiky Teheránu, bude kritizovat Washington a omezí svůj obchod s USA. Spojené státy jsou pro Evropu mnohem důležitějším obchodním partnerem než Írán. Evropští politici mohou navíc těžko přikázat svým bankám, aby se prováděli transakce s Íránem anebo zaručit, že evropské firmy budou kupovat tolik ropy, kolik si Teherán bude přát. Zdá se, jakoby si Írán zrušení omezení svého jaderného programu přál. Něco takového signalizovala už dříve vyjádření íránských vojenských představitelů, kteří v íránských médiích tvrdili, že zrušení smlouvy JCPOA není pro Írán žádnou ranou a že může být vlastně výhodné. Evropan to ale ignorovali. Teherán přitom zároveň tvrdí, že nechce získat jadernou bombu i když dříve prováděl výzkumy vedoucí k sestavení takové zbraně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.