Prorok Mohamed nesmí být nazýván pedofilem. Podle soudu to ohrožuje náboženský smír | info.cz

Články odjinud

Prorok Mohamed nesmí být nazýván pedofilem. Podle soudu to ohrožuje náboženský smír

Soudci Evropského soudu potvrdili rozhodnutí rakouské justice, která v roce 2013 odsoudila Rakušanku za srovnání proroka Mohameda s pedofilem k pokutě 480 EUR (v přepočtu 12 000 korun), nebo dvou měsícům vězení. Podle soudců ESLP mohl výrok odsouzené ženy „podnítit předsudky“ a „ohrozit náboženský smír“. Píše o tom rakouský deník Kurier.

Žena pořádala ve Vídni dva semináře s názvem „Základy islámu“, na kterých mimo jiné mluvila i o proroku Mohamedovi a manželství, které jako zralý muž uzavřel se šestiletou dívkou Ajšou. „Padesátišestiletý a šestiletá? (…) Jak jinak to máme nazývat než pedofílií?,“ uvedla podle Kurieru žena. Mimo jiné také řekla, že „Mohammed měl rád něco s dětmi“.

V roce 2009 byla žena za tyto výroky v Rakousku odsouzena, protože se podle soudu dopustila „hanobení náboženské nauky“. Rozhodnutí nižších soudů pak o tři roky později potvrdil v konečné instanci i rakouský Nejvyšší soud. Odsouzená lektorka semináře se ale nevzdala a podala na rakouskou justici stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Ten se však bezezbytku ztotožnil s rakouskými soudci.

Podle soudců ESLP „rakouské soudy posoudily výroky stěžovatele podrobně v jejich kontextu, stejně jako právo na svobodu projevu vůči právu druhého na ochranu jeho náboženského cítění“. Zároveň soud sledoval legitimní cíl, čímž bylo „zajištění náboženského smíru v Rakousku“.

Podle ESLP rakouské soudy dobře zdůvodnily své rozhodnutí, zvlášť také proto, že „rozpoznaly překročení hranic objektivní diskuse a jeho zneužití k útokům na proroka islámu“. Takové útoky mohou podle ESLP podnítit předsudky a ohrozit náboženský smír.

Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity autor: INFO.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud