Studená sprcha pro Bannona? Jeho hnutí u evropských populistů narazilo | info.cz

Články odjinud

Studená sprcha pro Bannona? Jeho hnutí u evropských populistů narazilo

Bývalý poradce a předvolební stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa minulý týden ohlásil velkolepý plán sjednocení krajně pravicových populistických stran, se kterým by chtěl zabodovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Američan, který má k nacionalistickým politikům v Evropě velmi blízko, u nich ale větší úspěch s projektem The Movement neklidil. Reakce stran, jako je francouzská Národní fronta Marine Le Penové, je mírně řečeno chladná. Evropští populisti navíc rýsují plán na založení vlastního uskupení, které by krajní pravici v Evropě sjednotilo.

„Chci vyhrávat. Chci moc. A chci zde uskutečnit změnu,“ prohlásil Steve Bannon v rozhovoru pro server Daily Beast, ve kterém prozradil svůj záměr založit iniciativu The Movement. Hnutí v čele s kontroverzní postavou amerického veřejného života má mít sídlo v Bruselu a šířit krajně pravicové, nacionalistické myšlenky po evropském kontinentu.

Hlavním Bannonovým cílem je rozložit Evropskou unii, místo které mají nastoupit „národní státy s vlastní identitou“. Za tímto účelem chce díky nadaci sjednotit evropské populistické, krajně pravicové strany tak, aby posílily svůj vliv před klíčovými volbami do Evropského parlamentu. Z toho má obavy nejeden evropský politik včetně těch českých.

„Je to typ člověka, který je velmi dobře zobrazen ve filmu Vrtěti psem. Pokud ho někdo nyní poslal oslabit Evropu pomocí podpory extremismu, může to znamenat značný problém a samozřejmě takový člověk je s příslušnými zdroji schopen ovlivnit jakékoli volby v kterékoli evropské zemi. Nelze to rozhodně brát na lehkou váhu,“ varoval tento týden pro INFO.CZ europoslanec za ČSSD Pavel Poc.

Jak se ale zdá, reakce evropských nacionalistických stran je přinejmenším chladnější, než by si Bannon přál. I když by od něj populističtí politici rádi čerpali cenné zkušenosti, které projevil během předvolební kampaně ve Spojených státech, chtějí si od kontroverzního Američana raději držet odstup.

„Bannon je Američan a nemá v evropské politice místo,“ říká pro bruselský server Politico Jerome Riviere z francouzské nacionalistické strany Národní sdružení Marine Le Penové, který se s Bannonem před nedávnem setkal v Londýně. „Odmítáme jakoukoliv nadnárodní entitu a nebudeme se s Bannonem podílet na vytváření čehokoliv,“ dodává.

Riviere však připouští, že by Bannon mohl prostřednictvím The Movement jeho straně poskytnout cenné rady a zkušenosti, které získal během vedení krajně pravicového zpravodajského webu Breitbart nebo úspěšné Trumpovy kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016.

Šéf kampaně Donalda Trumpa: Chcete vyhrát v Česku? Využijte populismus autor: INFO.CZ

Dalším, kdo se k Bannonově projektu staví rezervovaně, je Gerolf Annemans – europoslanec a člen belgické strany Vlámský zájem, která prosazuje nezávislost Vlámského společenství a staví se proti migraci a multikulturalismu. Přestože prý Bannon všechny nacionalistické politiky v Evropě dobře zná, má Annemans obavy, zda jeho projekt nebude sloužit pouze k tomu, aby dal svým přátelům práci – ať už bývalému vůdci britské strany UKIP Nigelu Farageovi, který je velkým zastáncem brexitu, nebo francouzské političce Lauree Ferrari, která s Faragem udržuje těsné vazby.

„Pokud se stane pouze zaměstnaneckým nástrojem pro Farage a Laureu Ferrari, přejeme Bannonovi hodně štěstí, ale nechceme s tím mít nic společného,“ říká pro Politico Annemans, který stojí v čele Hnutí pro Evropu národů a svobody – panevropské skupiny euroskeptických nacionalistických stran, kam patří i česká Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Podle Annemanse se navíc Bannonovo Hnutí často jeví jako „špatně organizované“ a zpochybňuje i jeho záměr být protiváhou nadace Open Society maďarského filantropa George Sorose. „Podle nás nepřichází s velkou peněženkou jako Soros,“ říká na konto bývalého Trumpova poradce Annemans.

Bannonova snaha sjednotit evropskou krajní pravici pod jeho Hnutí nemá šanci ani podle euroskeptického europoslance napojeného na italskou protiimigrační Ligu – ta prý pracuje na vlastní iniciativě, která má Ligu sdružovat s Vlámským zájmem nebo Svobodnou stranou Rakouska a užší spolupráci chce navázat také s německou Alternativou pro Německo nebo nacionalistickými Švédskými demokraty.

„Pokud nám chce Bannon pomoct, je to skvělé. Budeme potřebovat veškerou možnou podporu. Nebudeme se ale zapojovat do žádné nové struktury nebo hnutí,“ říká pro Politico europoslanec, který nechce být jmenován.

Někteří protiunijní populisté však Bannonovy plány vřele vítají – včetně dalšího z poslanců Evropského parlamentu, který nechce být jmenován. Jeho stranu prý Bannon zatím neoslovil, pokud se tak ale stane, bude to prý brát velmi pozitivně. „Koneckonců. Bannon je jedním z hlavních architektů Trumpova vítězství,“ vysvětluje pro Politico.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud