Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Studená sprcha pro Bannona? Jeho hnutí u evropských populistů narazilo

Studená sprcha pro Bannona? Jeho hnutí u evropských populistů narazilo

Bývalý poradce a předvolební stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa minulý týden ohlásil velkolepý plán sjednocení krajně pravicových populistických stran, se kterým by chtěl zabodovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Američan, který má k nacionalistickým politikům v Evropě velmi blízko, u nich ale větší úspěch s projektem The Movement neklidil. Reakce stran, jako je francouzská Národní fronta Marine Le Penové, je mírně řečeno chladná. Evropští populisti navíc rýsují plán na založení vlastního uskupení, které by krajní pravici v Evropě sjednotilo.

„Chci vyhrávat. Chci moc. A chci zde uskutečnit změnu,“ prohlásil Steve Bannon v rozhovoru pro server Daily Beast, ve kterém prozradil svůj záměr založit iniciativu The Movement. Hnutí v čele s kontroverzní postavou amerického veřejného života má mít sídlo v Bruselu a šířit krajně pravicové, nacionalistické myšlenky po evropském kontinentu.

Hlavním Bannonovým cílem je rozložit Evropskou unii, místo které mají nastoupit „národní státy s vlastní identitou“. Za tímto účelem chce díky nadaci sjednotit evropské populistické, krajně pravicové strany tak, aby posílily svůj vliv před klíčovými volbami do Evropského parlamentu. Z toho má obavy nejeden evropský politik včetně těch českých.

„Je to typ člověka, který je velmi dobře zobrazen ve filmu Vrtěti psem. Pokud ho někdo nyní poslal oslabit Evropu pomocí podpory extremismu, může to znamenat značný problém a samozřejmě takový člověk je s příslušnými zdroji schopen ovlivnit jakékoli volby v kterékoli evropské zemi. Nelze to rozhodně brát na lehkou váhu,“ varoval tento týden pro INFO.CZ europoslanec za ČSSD Pavel Poc.

Jak se ale zdá, reakce evropských nacionalistických stran je přinejmenším chladnější, než by si Bannon přál. I když by od něj populističtí politici rádi čerpali cenné zkušenosti, které projevil během předvolební kampaně ve Spojených státech, chtějí si od kontroverzního Američana raději držet odstup.

„Bannon je Američan a nemá v evropské politice místo,“ říká pro bruselský server Politico Jerome Riviere z francouzské nacionalistické strany Národní sdružení Marine Le Penové, který se s Bannonem před nedávnem setkal v Londýně. „Odmítáme jakoukoliv nadnárodní entitu a nebudeme se s Bannonem podílet na vytváření čehokoliv,“ dodává.

Riviere však připouští, že by Bannon mohl prostřednictvím The Movement jeho straně poskytnout cenné rady a zkušenosti, které získal během vedení krajně pravicového zpravodajského webu Breitbart nebo úspěšné Trumpovy kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016.

1080p 720p 360p
Šéf kampaně Donalda Trumpa: Chcete vyhrát v Česku? Využijte populismus

Dalším, kdo se k Bannonově projektu staví rezervovaně, je Gerolf Annemans – europoslanec a člen belgické strany Vlámský zájem, která prosazuje nezávislost Vlámského společenství a staví se proti migraci a multikulturalismu. Přestože prý Bannon všechny nacionalistické politiky v Evropě dobře zná, má Annemans obavy, zda jeho projekt nebude sloužit pouze k tomu, aby dal svým přátelům práci – ať už bývalému vůdci britské strany UKIP Nigelu Farageovi, který je velkým zastáncem brexitu, nebo francouzské političce Lauree Ferrari, která s Faragem udržuje těsné vazby.

„Pokud se stane pouze zaměstnaneckým nástrojem pro Farage a Laureu Ferrari, přejeme Bannonovi hodně štěstí, ale nechceme s tím mít nic společného,“ říká pro Politico Annemans, který stojí v čele Hnutí pro Evropu národů a svobody – panevropské skupiny euroskeptických nacionalistických stran, kam patří i česká Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Podle Annemanse se navíc Bannonovo Hnutí často jeví jako „špatně organizované“ a zpochybňuje i jeho záměr být protiváhou nadace Open Society maďarského filantropa George Sorose. „Podle nás nepřichází s velkou peněženkou jako Soros,“ říká na konto bývalého Trumpova poradce Annemans.

Bannonova snaha sjednotit evropskou krajní pravici pod jeho Hnutí nemá šanci ani podle euroskeptického europoslance napojeného na italskou protiimigrační Ligu – ta prý pracuje na vlastní iniciativě, která má Ligu sdružovat s Vlámským zájmem nebo Svobodnou stranou Rakouska a užší spolupráci chce navázat také s německou Alternativou pro Německo nebo nacionalistickými Švédskými demokraty.

„Pokud nám chce Bannon pomoct, je to skvělé. Budeme potřebovat veškerou možnou podporu. Nebudeme se ale zapojovat do žádné nové struktury nebo hnutí,“ říká pro Politico europoslanec, který nechce být jmenován.

Někteří protiunijní populisté však Bannonovy plány vřele vítají – včetně dalšího z poslanců Evropského parlamentu, který nechce být jmenován. Jeho stranu prý Bannon zatím neoslovil, pokud se tak ale stane, bude to prý brát velmi pozitivně. „Koneckonců. Bannon je jedním z hlavních architektů Trumpova vítězství,“ vysvětluje pro Politico.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1