Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Unikátní případ. Rodiny žalují EU kvůli globálnímu oteplování. „Jde o budoucnost nás všech,“ říkají

Unikátní případ. Rodiny žalují EU kvůli globálnímu oteplování. „Jde o budoucnost nás všech,“ říkají

K Evropskému soudu se tento týden dostal unikátní případ. Celkem deset rodin z pěti zemí EU, Keni, Fidži a švédská mládežnická organizace se rozhodly zažalovat Evropský parlament a Radu EU kvůli změnám klimatu – v obžalobě tvrdí, že Evropská unie nedokáže bojovat proti globálnímu oteplování a porušuje tak jejich základní práva na život, zdraví, živobytí a majetek. Co po unii vlastně požadují?

Nebývalý právní případ, který se dostal k Evropskému soudu ve čtvrtek 24. května, zakládá svou obžalobu na tom, že je evropská legislativa pro regulaci emisí nedostatečná a klimatické cíle EU stále umožňují vypouštění skleníkových plynů v příliš vysokých hodnotách. Vyzývají proto evropské instituce k tomu, aby cíle zvýšily, a zajistily tak základní práva nejen evropských občanů, ale i obyvatel jiných kontinentů.

Podle přijatých cílů EU do roku 2030 by se měly domácí emise skleníkových plynů snížit nejméně o 40 procent ve srovnání s úrovněmi z roku 1990, rodiny však požadují, aby byly tyto cíle navýšeny dokonce o 50 až 60 procent.

„Tento soudní proces je neuvěřitelně důležitý a jedinečný, protože je adresovaný Evropské unii jako celku, a ne jednotlivým státům,“ komentuje iniciativu, která tento týden zamířila k Evropskému soudu, tiskový mluvčí německé nevládní organizace Germanwatch Stefan Küper pro německý server Deutsche Welle.

720p 360p
Sucho je větší hrozba než terorismus a migrace. I v Česku může nastat „den nula“

„Je to velice zásadní, protože za stanovení minimálních prahových hodnot pro klimatickou politiku členských zemí je zodpovědná EU, nikoliv samostatné země. Mohou sice být ambicióznější než stanovené pokyny, pokud chtějí, minimálních prahových hodnost se ale musí držet,“ dodává.

Evropská unie, která je odpovědná za 10 procent celosvětově vypouštěných emisí, je po Číně a Spojených státech třetím největším producentem skleníkových plynů. Rodiny se proto rozhodly, že věc nenechají jen tak a budou proti globální změně klimatu bojovat společnými silami. Cílem obžaloby má být přitom to, aby soud rozhodl, že změna klimatu je otázkou lidských práv.

„Co dělá soudní spor tak jedinečný, je to, že jde o základní práva. Vyzýváme EU, aby brala své vlastní hodnoty vážně a zakládala své politiky na hodnotách, za kterými EU stojí,“ říká také Küper z nevládní organizace, která případ podporuje.

Rodiny, které se rozhodly evropské instituce žalovat, argumentují nejrůznějšími problémy, se kterými se už dnes potýkají. Například rodina z Francie přišla během posledních šesti let o 44 procent své sklizně, jeden z portugalských žalobců zase tvrdí, že během lesních požárů v roce 2017 ztratil tři lesní sadby a včelař ze stejné země na jihu Evropy si stěžuje, že se včely nedokážou klimatickým změnám dostatečně rychle přizpůsobit a produkují tak méně medu.

To v Alpách mají jiné problémy – rodina z Itálie je znepokojena nedostatkem sněhu, se kterým se potýká v posledních letech. Švédská mládežnická skupina Saami žaluje EU kvůli stále teplejším létům a s tím související obavou ze ztráty sobů a majitele hotelu na ostrově Langeoog v Německu se zase obávají o své podnikání kvůli rostoucí hladině moří.

„Tento klimatický soudní spor není jen o nás a naší rodině, ale o budoucnosti nás všech,“ tvrdí matka z rodiny žijící na ostrově Langeoog Maike Recktenwaldová. „To, co se děje na našem ostrově na severu Německa, je globální problém. My jen prožíváme změnu klimatu víc, protože žijeme v přírodě,“ dodává.

 

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232