Články odjinud

Unikátní případ. Rodiny žalují EU kvůli globálnímu oteplování. „Jde o budoucnost nás všech,“ říkají

Unikátní případ. Rodiny žalují EU kvůli globálnímu oteplování. „Jde o budoucnost nás všech,“ říkají

K Evropskému soudu se tento týden dostal unikátní případ. Celkem deset rodin z pěti zemí EU, Keni, Fidži a švédská mládežnická organizace se rozhodly zažalovat Evropský parlament a Radu EU kvůli změnám klimatu – v obžalobě tvrdí, že Evropská unie nedokáže bojovat proti globálnímu oteplování a porušuje tak jejich základní práva na život, zdraví, živobytí a majetek. Co po unii vlastně požadují?

Nebývalý právní případ, který se dostal k Evropskému soudu ve čtvrtek 24. května, zakládá svou obžalobu na tom, že je evropská legislativa pro regulaci emisí nedostatečná a klimatické cíle EU stále umožňují vypouštění skleníkových plynů v příliš vysokých hodnotách. Vyzývají proto evropské instituce k tomu, aby cíle zvýšily, a zajistily tak základní práva nejen evropských občanů, ale i obyvatel jiných kontinentů.

Podle přijatých cílů EU do roku 2030 by se měly domácí emise skleníkových plynů snížit nejméně o 40 procent ve srovnání s úrovněmi z roku 1990, rodiny však požadují, aby byly tyto cíle navýšeny dokonce o 50 až 60 procent.

„Tento soudní proces je neuvěřitelně důležitý a jedinečný, protože je adresovaný Evropské unii jako celku, a ne jednotlivým státům,“ komentuje iniciativu, která tento týden zamířila k Evropskému soudu, tiskový mluvčí německé nevládní organizace Germanwatch Stefan Küper pro německý server Deutsche Welle.

720p 360p
Sucho je větší hrozba než terorismus a migrace. I v Česku může nastat „den nula“

„Je to velice zásadní, protože za stanovení minimálních prahových hodnot pro klimatickou politiku členských zemí je zodpovědná EU, nikoliv samostatné země. Mohou sice být ambicióznější než stanovené pokyny, pokud chtějí, minimálních prahových hodnost se ale musí držet,“ dodává.

Evropská unie, která je odpovědná za 10 procent celosvětově vypouštěných emisí, je po Číně a Spojených státech třetím největším producentem skleníkových plynů. Rodiny se proto rozhodly, že věc nenechají jen tak a budou proti globální změně klimatu bojovat společnými silami. Cílem obžaloby má být přitom to, aby soud rozhodl, že změna klimatu je otázkou lidských práv.

„Co dělá soudní spor tak jedinečný, je to, že jde o základní práva. Vyzýváme EU, aby brala své vlastní hodnoty vážně a zakládala své politiky na hodnotách, za kterými EU stojí,“ říká také Küper z nevládní organizace, která případ podporuje.

Rodiny, které se rozhodly evropské instituce žalovat, argumentují nejrůznějšími problémy, se kterými se už dnes potýkají. Například rodina z Francie přišla během posledních šesti let o 44 procent své sklizně, jeden z portugalských žalobců zase tvrdí, že během lesních požárů v roce 2017 ztratil tři lesní sadby a včelař ze stejné země na jihu Evropy si stěžuje, že se včely nedokážou klimatickým změnám dostatečně rychle přizpůsobit a produkují tak méně medu.

To v Alpách mají jiné problémy – rodina z Itálie je znepokojena nedostatkem sněhu, se kterým se potýká v posledních letech. Švédská mládežnická skupina Saami žaluje EU kvůli stále teplejším létům a s tím související obavou ze ztráty sobů a majitele hotelu na ostrově Langeoog v Německu se zase obávají o své podnikání kvůli rostoucí hladině moří.

„Tento klimatický soudní spor není jen o nás a naší rodině, ale o budoucnosti nás všech,“ tvrdí matka z rodiny žijící na ostrově Langeoog Maike Recktenwaldová. „To, co se děje na našem ostrově na severu Německa, je globální problém. My jen prožíváme změnu klimatu víc, protože žijeme v přírodě,“ dodává.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud