Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Unikátní případ. Rodiny žalují EU kvůli globálnímu oteplování. „Jde o budoucnost nás všech,“ říkají

Unikátní případ. Rodiny žalují EU kvůli globálnímu oteplování. „Jde o budoucnost nás všech,“ říkají

K Evropskému soudu se tento týden dostal unikátní případ. Celkem deset rodin z pěti zemí EU, Keni, Fidži a švédská mládežnická organizace se rozhodly zažalovat Evropský parlament a Radu EU kvůli změnám klimatu – v obžalobě tvrdí, že Evropská unie nedokáže bojovat proti globálnímu oteplování a porušuje tak jejich základní práva na život, zdraví, živobytí a majetek. Co po unii vlastně požadují?

Nebývalý právní případ, který se dostal k Evropskému soudu ve čtvrtek 24. května, zakládá svou obžalobu na tom, že je evropská legislativa pro regulaci emisí nedostatečná a klimatické cíle EU stále umožňují vypouštění skleníkových plynů v příliš vysokých hodnotách. Vyzývají proto evropské instituce k tomu, aby cíle zvýšily, a zajistily tak základní práva nejen evropských občanů, ale i obyvatel jiných kontinentů.

Podle přijatých cílů EU do roku 2030 by se měly domácí emise skleníkových plynů snížit nejméně o 40 procent ve srovnání s úrovněmi z roku 1990, rodiny však požadují, aby byly tyto cíle navýšeny dokonce o 50 až 60 procent.

„Tento soudní proces je neuvěřitelně důležitý a jedinečný, protože je adresovaný Evropské unii jako celku, a ne jednotlivým státům,“ komentuje iniciativu, která tento týden zamířila k Evropskému soudu, tiskový mluvčí německé nevládní organizace Germanwatch Stefan Küper pro německý server Deutsche Welle.

720p 360p
Sucho je větší hrozba než terorismus a migrace. I v Česku může nastat „den nula“

„Je to velice zásadní, protože za stanovení minimálních prahových hodnot pro klimatickou politiku členských zemí je zodpovědná EU, nikoliv samostatné země. Mohou sice být ambicióznější než stanovené pokyny, pokud chtějí, minimálních prahových hodnost se ale musí držet,“ dodává.

Evropská unie, která je odpovědná za 10 procent celosvětově vypouštěných emisí, je po Číně a Spojených státech třetím největším producentem skleníkových plynů. Rodiny se proto rozhodly, že věc nenechají jen tak a budou proti globální změně klimatu bojovat společnými silami. Cílem obžaloby má být přitom to, aby soud rozhodl, že změna klimatu je otázkou lidských práv.

„Co dělá soudní spor tak jedinečný, je to, že jde o základní práva. Vyzýváme EU, aby brala své vlastní hodnoty vážně a zakládala své politiky na hodnotách, za kterými EU stojí,“ říká také Küper z nevládní organizace, která případ podporuje.

Rodiny, které se rozhodly evropské instituce žalovat, argumentují nejrůznějšími problémy, se kterými se už dnes potýkají. Například rodina z Francie přišla během posledních šesti let o 44 procent své sklizně, jeden z portugalských žalobců zase tvrdí, že během lesních požárů v roce 2017 ztratil tři lesní sadby a včelař ze stejné země na jihu Evropy si stěžuje, že se včely nedokážou klimatickým změnám dostatečně rychle přizpůsobit a produkují tak méně medu.

To v Alpách mají jiné problémy – rodina z Itálie je znepokojena nedostatkem sněhu, se kterým se potýká v posledních letech. Švédská mládežnická skupina Saami žaluje EU kvůli stále teplejším létům a s tím související obavou ze ztráty sobů a majitele hotelu na ostrově Langeoog v Německu se zase obávají o své podnikání kvůli rostoucí hladině moří.

„Tento klimatický soudní spor není jen o nás a naší rodině, ale o budoucnosti nás všech,“ tvrdí matka z rodiny žijící na ostrově Langeoog Maike Recktenwaldová. „To, co se děje na našem ostrově na severu Německa, je globální problém. My jen prožíváme změnu klimatu víc, protože žijeme v přírodě,“ dodává.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1