Utrpení dětských migrantů na italsko-francouzské hranici: Za přechod platí sexem, tvrdí organizace | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Utrpení dětských migrantů na italsko-francouzské hranici: Za přechod platí sexem, tvrdí organizace

Utrpení dětských migrantů na italsko-francouzské hranici: Za přechod platí sexem, tvrdí organizace

Podařilo se jim překonat nebezpečnou cestu do Itálie, při přechodu hranic do Francie však zažívají peklo. Aby překonali italsko-francouzskou hranici, jsou nezletilí migranti často nuceni zaplatit za „služby“ řidičů sexem. V nové zprávě to uvádí humanitární organizace Save the Children, podle které se jedná především o děti z oblasti subsaharské Afriky a Afrického rohu.

Pokud mají nezletilí migranti na převoz přes italsko-francouzskou hranici peníze, zaplatí řidičům okolo 50 až 150 euro, v přepočtu asi 1300 až 3800 korun. Mnozí z nich ale na cestu nemají. V takovém případě jsou pak za „bezpečný“ přechod z Itálie do Francie nuceni zaplatit sexem.

Výměnou za sexuální služby jim je také nabídnuto jídlo nebo přístřeší, píše s odkazem na Save the Children britský deník The Guardian. Charitativní organizace ve zprávě tvrdí, že se důkazy o zneužívání dětí množí zejména od začátku letošního roku.

Situace na hranici nedaleko města Ventimiglia, které je hlavním tranzitním uzlem pro migranty snažící se dostat do Francie, se zhoršila poté, co byl letos v dubnu vyklizen provizorní tábor nedaleko řeky Roja. Od té doby jsou nezletilí migranti nuceni žít na ulici v „ponižujících, promiskuitních a nebezpečných podmínkách“, uvádí zpráva.

Riziku vykořisťování a sexuálního zneužívání jsou přitom podle zprávy vystavovány především dívky, které se v mnoha případech nacházejí ve „velmi ponižujících“ podmínkách.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

„V ohrožení jsou především mladé dívky, které jsou mezi nezletilými migranty bez dospělého doprovodu na cestě přes severoitalskou hranici a které ve snaze dostat se za příbuznými nebo známými do ostatních evropských zemí musí vzdávat možnosti cestovat bezpečným a legálním způsobem,“ tvrdí ředitelka italského programu Save the Children Raffaela Milano.

Podle údajů charitativní organizace bylo od ledna 2017 do března 2018 v oblasti Ventimiglie zneužito víc než 1900 dívek, že šlo skutečně o nezletilé, však bylo prokázáno pouze u 160 z nich. Zbylé dívky buď v mezidobí dosáhly plnoletosti, nebo dospělost předstíraly. „Je nepřijatelné, aby v naší zemi končily děti v sítích vykořisťovatelů,“ komentuje tragickou situaci Milano.

Vedle oblasti kolem Ventimiglie dochází k sexuálnímu zneužívání dětských migrantů podle zprávy také v dalších italských regionech, jako je Řím nebo v oblastech Benátsko, Abruzzo, středoitalském Marche a také na ostrově Sardinie. 

Informace zveřejněná organizací Save the Childern vychází krátce poté, co v červnu vyšla zpráva organizace Oxfam, podle které francouzská pohraniční policie nezákonně vysílá děti zpět do Itálie. Zatímco dospělé může podle evropských pravidel okamžitě vrátit zpět, děti do 18 let mají podle Oxfamu právo ve Francii požádat o azyl. Pokud o francouzský azyl požádat nechtějí, mohou být vráceni zpět až po 24 hodinách za doprovodu opatrovníka, kterého mají dítěti zajistit úřady.

„Tato ustanovení a záruky jsou opakovaně porušována, protože francouzští důstojníci děti okamžitě posadí do regionálního vlaku směrem do Ventimiglie,“ upozorňuje červnová zpráva Oxfamu.

Nezletilé migranty prý francouzští pohraničníci navíc často drží v celách bez jídla a vody a uřezávají jim i podrážky bot, aby se nepokoušeli opětovně vydat se na cestu. „Neřekli nám nic. Nedali nám žádné jídlo ani vodu... Takto se mnou v životě žádní policisté nezacházeli,“ popsala Oxfamu jednání francouzské policie například sedmatřicetiletá Fatima, která utekla z Iráku před hrdlořezy Islámského státu.

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.