Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Utrpení dětských migrantů na italsko-francouzské hranici: Za přechod platí sexem, tvrdí organizace

Utrpení dětských migrantů na italsko-francouzské hranici: Za přechod platí sexem, tvrdí organizace

Podařilo se jim překonat nebezpečnou cestu do Itálie, při přechodu hranic do Francie však zažívají peklo. Aby překonali italsko-francouzskou hranici, jsou nezletilí migranti často nuceni zaplatit za „služby“ řidičů sexem. V nové zprávě to uvádí humanitární organizace Save the Children, podle které se jedná především o děti z oblasti subsaharské Afriky a Afrického rohu.

Pokud mají nezletilí migranti na převoz přes italsko-francouzskou hranici peníze, zaplatí řidičům okolo 50 až 150 euro, v přepočtu asi 1300 až 3800 korun. Mnozí z nich ale na cestu nemají. V takovém případě jsou pak za „bezpečný“ přechod z Itálie do Francie nuceni zaplatit sexem.

Výměnou za sexuální služby jim je také nabídnuto jídlo nebo přístřeší, píše s odkazem na Save the Children britský deník The Guardian. Charitativní organizace ve zprávě tvrdí, že se důkazy o zneužívání dětí množí zejména od začátku letošního roku.

Situace na hranici nedaleko města Ventimiglia, které je hlavním tranzitním uzlem pro migranty snažící se dostat do Francie, se zhoršila poté, co byl letos v dubnu vyklizen provizorní tábor nedaleko řeky Roja. Od té doby jsou nezletilí migranti nuceni žít na ulici v „ponižujících, promiskuitních a nebezpečných podmínkách“, uvádí zpráva.

Riziku vykořisťování a sexuálního zneužívání jsou přitom podle zprávy vystavovány především dívky, které se v mnoha případech nacházejí ve „velmi ponižujících“ podmínkách.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

„V ohrožení jsou především mladé dívky, které jsou mezi nezletilými migranty bez dospělého doprovodu na cestě přes severoitalskou hranici a které ve snaze dostat se za příbuznými nebo známými do ostatních evropských zemí musí vzdávat možnosti cestovat bezpečným a legálním způsobem,“ tvrdí ředitelka italského programu Save the Children Raffaela Milano.

Podle údajů charitativní organizace bylo od ledna 2017 do března 2018 v oblasti Ventimiglie zneužito víc než 1900 dívek, že šlo skutečně o nezletilé, však bylo prokázáno pouze u 160 z nich. Zbylé dívky buď v mezidobí dosáhly plnoletosti, nebo dospělost předstíraly. „Je nepřijatelné, aby v naší zemi končily děti v sítích vykořisťovatelů,“ komentuje tragickou situaci Milano.

Vedle oblasti kolem Ventimiglie dochází k sexuálnímu zneužívání dětských migrantů podle zprávy také v dalších italských regionech, jako je Řím nebo v oblastech Benátsko, Abruzzo, středoitalském Marche a také na ostrově Sardinie. 

Informace zveřejněná organizací Save the Childern vychází krátce poté, co v červnu vyšla zpráva organizace Oxfam, podle které francouzská pohraniční policie nezákonně vysílá děti zpět do Itálie. Zatímco dospělé může podle evropských pravidel okamžitě vrátit zpět, děti do 18 let mají podle Oxfamu právo ve Francii požádat o azyl. Pokud o francouzský azyl požádat nechtějí, mohou být vráceni zpět až po 24 hodinách za doprovodu opatrovníka, kterého mají dítěti zajistit úřady.

„Tato ustanovení a záruky jsou opakovaně porušována, protože francouzští důstojníci děti okamžitě posadí do regionálního vlaku směrem do Ventimiglie,“ upozorňuje červnová zpráva Oxfamu.

Nezletilé migranty prý francouzští pohraničníci navíc často drží v celách bez jídla a vody a uřezávají jim i podrážky bot, aby se nepokoušeli opětovně vydat se na cestu. „Neřekli nám nic. Nedali nám žádné jídlo ani vodu... Takto se mnou v životě žádní policisté nezacházeli,“ popsala Oxfamu jednání francouzské policie například sedmatřicetiletá Fatima, která utekla z Iráku před hrdlořezy Islámského státu.

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1