Kulturní akce v Česku se vydávají zelenou cestou, ale kazí jim to rozmazlení interpreti

Adam Maršál

Festivaly pro tisíce lidí vygenerují tolik odpadu jako malé město. Aby byla ekologická stopa co nejmenší, pořadatelé ve spolupráci s univerzitami a start-upovými projekty zavádějí supermoderní opatření, které se již brzy stanou samozřejmým standardem. Na druhé straně stojí interpreti, kteří se často chovají přesně naopak. Vyžadují soukromé tryskáče, nafouklé limuzíny a exotické potraviny. Jak si s tlakem na udržitelnost poradí velké české eventy v roce 2024?

Druhý listopadový víkend v Praze proběhne první ročník hudební události Prague Music Week. Když se podíváte do programu, zjistíte, že se kromě skvělých hudebních vystoupení můžete zúčastnit i workshopů, přednášek a diskusí o udržitelnosti. 

Na jedné straně je cítit tlak od návštěvníků, na druhé straně si sami pořadatelé uvědomují svou odpovědnost. Recyklovatelné nádobí, zálohované kelímky nebo třídění odpadu už přitom nikoho nepřekvapí, tohle všechno bývá na domácích akcích naprostou samozřejmostí.

Na co se můžete připravit v příštím roce?

O své zkušenosti a vize do budoucna se na Prague Music Week podělí lidé z eventů jako Let It Roll, Rock for People a dalších, takže kdo se chce dozvědět víc, bude mít z čeho vybírat. „Na panelech a workshopech budeme mluvit o nových přístupech ze strany pořadatelů, ale poukážeme i na pokrytecké chování většiny interpretů, kteří se ohání tzv. green touringem a ochranou planety, ale realita jejich poždavaků je pak naprosto opačná,“ říká Barbora Šubrtová z Prague Music Week.

Festivalových návštěvníků jsou až desítky tisíc, čemuž odpovídá i množství vygenerovaného odpadu

Celá věc kolem festivalů a dalších kulturních akcí se točí kolem toho, že se jejich pořadatelé mohou přetrhnout, aby splnili očekávání a například vybavili akce papírovými brčky (která jsou ovšem ve finále ekologicky horší než plastová) – jenže na druhé straně stojí interpreti, kteří se chovají jako rozmazlené hvězdy. 

Kontroverzním tématem je už i doprava do místa konání. Interpreti sice navenek tvrdí, jak milují planetu, ale když mají někam cestovat, nejsou ochotní snížit své „hvězdné“ nároky. „Projevuje se to stále častějším využíváním soukromých letadel nebo tryskáčů, které mají obrovskou uhlíkovou stopu. 

Z letiště pak někteří vyžadují limuzínu zvlášť pro každého člena kapely, navíc často ještě s podmínkou, že tento vůz pořadatel nesmí využít k dopravě jiných interpretů,“ popisuje Barbora Šubrtová z Prague Music Weeku a dodává, že ani menší hvězdy nejsou ochotné využít třeba vlakovou dopravu, přestože se jedná o dopravu mezi sousedními evropskými zeměmi.

Vystupující si podle Barbory Šubrtové „vymýšlejí“, i co se týká servisu přímo na místě. Mají vysoké nároky na jídlo a nápoje, vybavení šaten, vyžadují exotické značky nebo potraviny, které se musejí dovážet zdaleka, a odmítají přijmout nabídku menu z lokálních surovin. Obrovským problémem je také plýtvání jídlem, protože požadavky na objem jsou vždy mnohem větší, než kolik je reálně potřeba, a spousta potravin tak zbyde.

Konec plýtvání. Z EU má zmizet nekvalitní oblečení i výrobky, které nejdou opravit, recyklovat a znovu použít

Let It Roll má vlastní třídící linku

Na druhé straně jsou pak festivaly, které investují mnoho prostředků, úsilí i času do toho, aby splnily čím dál přísnější požadavky dané úřady, legislativou i místními předpisy a v neposlední řadě i samotnými diváky. Na největším drum & bassovém festivalu světa Let It Roll, který se tradičně koná v Milovicích, mají již třetím rokem třídící linku na odpad s proškoleným personálem. 

„Díky tomu se nám daří zlepšovat vytříděnost jednotlivých komodit,“ říká koordinátorka ekologického programu s názvem Rollin‘ Green Veronika Vrbová s tím, že festival velikosti Let It Roll (nižší desítky tisíc lidí) každoročně vyprodukuje kolem 80 tun odpadu. Koordinátorka popisuje, že zatímco v předchozích letech se dařilo roztřídit a zpracovat téměř veškerý odpad, letos tento proces narušily přívalové deště, které poslední den odpad znehodnotily vodou a bahnem. V důsledku znečištění mohlo být recyklováno jen něco málo přes polovinu veškerého odpadu.

Festival Let It Roll rozjel vlastní třídicí linku.

Specifické zpracování čekalo na sklo, petky i nápojové plechovky – z těch byl vyroben hliníkový ingot zpracovatelný ve slévárně. Bio odpad byl zkompostován, zbytky jídla zužitkovány v nově postavené bioplynce. Zbývající směsný odpad (26 tun) byl přepracován na alternativní palivo pro cementárnu. Let It Roll se v tomto směru připravuje i na rok 2024, kdy chce dosáhnout ještě vyššího procenta roztřídění a nižšího poměru směsného odpadu.

Válka proti nedopalkům

Pořadatelé se zaměřují i na takový detail, jakým jsou nedopalky z cigaret. Cílem je, aby kuřáci neodhazovali nedopalky na zem, ale do košů či popelníků. „Naši dobrovolníci rozdávají kapesní popelníčky, o které byl letos enormní zájem,“ říká Veronika Vrbová z Let It Roll. Podle vzoru z Milovic se tak můžeme těšit na festivaly, kde budou po areálu rozmístěné stojací popelníky.

Na velkých kulturních akcích se třídí třeba až 17 položek.

Letní Letná na elektrokolech

Jako odpověď na volání po čistších akcích se čím dál víc prosazuje elektromobilita. Právě ta při plnění každodenních produkčních úkolů čím dál víc vytlačuje dopravní prostředky se spalovacím motorem. „Letní Letná jde cestou udržitelnosti již dlouho a spojení s dodavateli pohonu elektrokol perfektně zapadá do našeho konceptu,“ říká výkonná ředitelka festivalu Letní Letná Ivana Pěkná s tím, že jubilejní dvacátý ročník v tomto směru navázal na pozitivní zkušenosti z předchozího roku. 

Tak jako vloni se elektrokola s pohonem od Bosch eBike Systems uplatnila především v oblasti produkce. Umístění festivalu v klidové zóně parku na Letné, tedy prakticky uprostřed města, kde se chodí jen pěšky a jezdí na kole, elektrocyklistice nahrává na smeč. „Neumím si představit, že bychom to všechno odchodili, a i jízda na klasickém kole vyžaduje hodně energie, takže díky elektrokolům ušetříme hodně fyzických sil,“ komentuje za Letní Letnou jeho programová ředitelka.

Letní Letná spoléhá stoprocentně na elektromobilitu.

Jednotlivá šapitó, pódia, pokladny, stánky s občerstvením, organizační zázemí a další životně důležité články festivalu jsou rozmístěny na dostatečně velké ploše, které dají elektrokolům prostor se naplno uplatnit. Po celých 42 dní příprav, konání festivalu i jeho „bourání“ měla produkce k dispozici dvě nákladní cargo kola a pět klasických ebiků. 

V areálu najezdila dohromady 1125 kilometrů, což je třikrát víc než loni. Čísla ukazují především fakt, že si na ně organizační tým zvykl a naučil se je používat. Celkem se na nich střídalo dvanáct lidí z produkčního týmu, kteří dnem a nocí směřovali veškeré úsilí k realizaci víc jak dvou set představení pro osmdesát tisíc diváků.

Vyrábět elektřinu ze solárů jde v souladu s přírodou. Ve Španělsku ukazují cestu a mají i jeden světový unikát

Rock for People a stage na vodík

Světovou novinku čnící nade vše představili na letošním festivalu Rock For People. Jako první na zeměkouli si mohli diváci užít vystoupení na hudební stage plně napájené vodíkem. Palivový článek přeměňoval vodík při sloučení s kyslíkem na vodu za vzniku velkého množství elektrické a tepelné energie. Jediným odpadem byla čistá „destilovaná“ voda. Český patent má světové ambice a v blízké budoucnosti by se mohl objevit i na akcích v zahraničí.

Budoucnost českého vodíku: zelená, šedá, nebo růžová?

Chtít musí ale i diváci 

Všichni zástupci produkčních týmů se shodují, že dosáhnout plné udržitelnosti ještě chvíli potrvá. Tak, jak se učí a zlepšují pořadatelé, musí si na novinky zvyknout i návštěvníci. Zkušenosti ale naznačují, že je všechno na dobré cestě. 

„Z hlediska přístupu k životnímu prostředí považuji za úspěch také čím dál větší zájem o stanování v Eco campu. Jedná se o oddělenou část kempu, která je vhodná pro takové návštěvníky, kteří chtějí bydlet se stejně smýšlejícími pořádkumilovnými lidmi, to znamená, že po sobě správně třídí a nenechávají odpadky na zemi kolem stanů. Prostě jim to není jedno, a to je ta vůbec nejlepší zpráva,“ popisuje proměnu chování návštěvníků Let It Roll Veronika Vrbová, která na toto téma pohovoří i v rámci programu nadcházející události Prague Music Week.

Česká společnost rPET InWaste uzavřela recyklační kruh. Staré PET lahve vrací do potravinářství

sinfin.digital