Babiš jako oběť vlády práva? Ústavní soudci jsou noví „tradiční politici“

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARZCE | „Je to další pokus dostat mě z politiky.“ Máme premiéra, který vidí spiklence v tradičních stranách, novinářích, Evropské komisi, rybářích, a nyní už dokonce i v soudcích. Nejspíš nás čeká dost nehezká kampaň. Po „zkorumpovaných tradičních politicích“ a „ukradeném lithiu“ vytahuje Babiš zkorumpované ústavní soudce, kteří mu chtějí ukrást volby. Může mu tahle hra na oběť opět vyjít?

Reakce předsedy vlády na nález Ústavního soudu, který definitivně zrušil „většinové prvky“ zanesené do volebního zákona v čase opoziční smlouvy, působila šíleně. Přiznám se, že jsem ve skrytu duše čekal, zda v sobě neobjeví jistý státnický nadhled. Výsledek byl však dokonce horší, než jsem si představoval pro případ, že setrvá na svém hokynářském přístupu k politice. K meritu věci neřekl nic, jen předvedl dlouhou litanii, v níž sám sebe vylíčil jako někoho, komu se strašně ubližuje a kvůli komu vlastně padlo ono rozhodnutí.

Co se nám to Andrej Babiš snaží namluvit? Že ústavní soudci jsou zkorumpovaní, intrikánští, malicherní a navíc nemají nic lepšího na práci než vymýšlet, jak jemu a jen jemu uškodit? Je to drzé, hloupé a velikášské. Tohle mohlo majiteli Agrofertu vyjít u novely zákona o střetu zájmů, neboť koneckonců to byl on, díky komu se ukázalo, že v něm jsou díry. Takže když tvrdil, že jde o „Lex Babiš“, poukazoval tím na v podstatě zasloužený vlastní přínos k jejich zalepení. Ale u nálezu Ústavního soudu to už vážně přehnal.

Ústavní soud ztratil zábrany. Snaží se ovlivnit politickou situaci v naší zemi, což mu nepřísluší. Ukazuje se, že republiku neřídí lidmi volení zástupci, ale ústavní soudci.

Andrej Babiš

sinfin.digital