Babišova drahota. Fiala se konečně trefil do černého

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Působilo to skoro jako momentální inspirace, když lídr SPOLU Petr Fiala v televizi začal mluvit o „Babišově drahotě“. Spíše ale šlo o předem připravený marketingový tah. Zapadal by do strategie, o které na INFO.CZ už delší dobu píšeme: Volby rozhodne ekonomika a lidé budou hlasovat podle peněženky. A v tomhle tématu, narozdíl třeba od migrace, má konzervativní opozice ostře nabito.

Vlastně je to dobře a správně. Naposledy si lidé takto silně uvědomovali důležitost svých hospodářských vyhlídek v roce 2010, kdy zuřila ekonomická krize a pravice správně identifikovala hrozbu „řeckého scénáře“, pokud by se moci chopil marnotratný Jiří Paroubek. Pak se dvakrát po sobě nechal národ doslova oblbnout populistickými a demagogickými řečmi o korupci, migraci, lithiu, nebo dokonce spektakulární lží, že Andrej Babiš prosadil zvyšování penzí. Jak ale ukázaly i reportáže kolegy Vratislava Dostála, letos to může být jiné.

Běžní lidé se skutečně zajímají, jak budou žít, zda v postcovidové době neztratí práci, zda nepřijdou další lockdowny, nezkolabuje zdravotnictví, zda hospodářství bude šlapat… Přičemž Babišovými hlavními handicapy jsou zadlužování, nezvládnutá epidemie a střet zájmů, kvůli kterému Česko může přijít o stovky evropských miliard. Tyto chyby se už projevují vysokou inflací. Nejistá ekonomická perspektiva, nedostatek peněz na služby státu a důchody a ohrožení transformace průmyslu zatím nejsou vidět. Ale je věcí opozice na to důrazně poukázat.

Minulý týden jsem Petru Fialovi vyčítal slabý zápal a bojovnost. Je důraz, s jakým několikrát opakoval slogan „Babišova drahota“, bodem zlomu? Bylo by na čase. Volby jsou za rohem a v kampani zatím rezonuje hlavně premiérovo chlubení, jak úžasně zvládnul koronakrizi, jak nedělá dluhy a jak díky němu prosperujeme. Sice to není pravda, ale to řeči o penzích lithiu nebo boji proti korupci kdysi také nebyly a nakonec hnutí ANO přinesly 30 procent. Opozice musí bojovat tvrději. A v debatě o ekonomice hraje koalice SPOLU na domácím hřišti.

Volba „hlavního úderu“, je klíčovým rozhodnutím kampaně. I proto nevěřím, že tak dobře vybrané heslo řekl Fiala v debatě náhodou. Že je Babiš mizerný správce země, je evidentní, ale musíte umět z mnoha možností argumentace vybrat tu nejuvěřitelnější a nejúdernější, která zabere. Desítky tisíc „zbytečně mrtvých“ je silné a emotivní téma, ale už jde o minulost. Strukturální problémy ekonomiky a dopady šílených deficitů se zase ještě nepromítly plnou vahou a ne každý si je tedy umí představit. Prostou „drahotu“ ale vidí každý – je zde tady a teď a doprovodí voliče k urnám.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak může SPOLU téma ekonomické krize využít?
  • Proč samo o sobě nestačí?
  • A co je voličům potřeba říct o plánech Andreje Babiše?
sinfin.digital