Babišův televizní kolaps: Jako týrané a dezorientované kuře z Agrofertu…

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Že je premiérovo PR mnohonásobně lepší na sociálních sítích než v reálu, to víme dávno. V živé televizní debatě se soupeři jsme ho neviděli už dlouho, a o to víc působil jeho kolaps ve středečním souboji na CNN Prima News jako rána palicí do hlavy. Zvláště po dvou měsících úspěšné virtuální kampaně. 

Jsou politici, kteří v přímém kontaktu naživo – ať už se soupeři, nebo s voliči – působí mnohem lépe, než jaký je jejich obraz v médiích či na internetu. Pak jsou takoví, u kterých je to jedno – ani plus, ani mínus, taková instantní šeď. A pak jsou marketingoví kazisvěti, které je lepší veřejně neukazovat, k nimž zcela jistě patří Andrej Babiš. Veškeré jeho kouzlo spočívá v tom, že se tvůrcům virtuální reality, které si platí, víceméně daří před voliči tajit, jaký skutečně je.

Kdo se díval na CNN Prima News, viděl místo sebevědomého, úspěšného a schopného premiéra, jak ho ukazují jeho sociální sítě, někoho úplně jiného. Blekotajícího muže, který působil, jako by ho produkce posadila pro pobavení publika do debaty ke skutečným politikům. Neuměl reagovat na jednoduché otázky, postrádal přehled, vtip, dokonce i asertivitu. Což maskoval tím, že každému hulvátsky skákal do řeči stylem hospodského pobudy.

Debata čtyř politiků potvrdila, že Babiš nezvládá, když není absolutním pánem, když nevydává rozkazy, které jsou bez řečí plněny, případně když nehraje secvičenou roli v „Čau lidi“. Jakmile má oponenta, jakmile mu někdo odmlouvá, jakmile musí reagovat a nemůže jen omílat naučené fráze či připravený text, snadno vypadne z konceptu. Nulová empatie, nulová pohotovost, nulová upřímnost, nulová věrohodnost, nulové vůdčí schopnosti, nulové charisma.

V diskusi s příznačným názvem „Hlas lidu“ se vedle předsedy ANO Andreje Babiše představil předseda ČSSD Jan Hamáček, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka za SPOLU a předseda Ivan Bartoš za Piráty-STAN. Všichni ostatní příjemně překvapili tím, že uměli nejen věcně a lidsky odpovídat na položené dotazy z publika, ale nabídli každý z pohledu své ideologie i rozumná řešení problémů, které trápí lidi.

Pan nevychovaný

V přímém střetu pirát Bartoš, poslední dobou kritizovaný za svou neviditelnost, Babiše jasně přehrál. Několikrát sklidil bouřlivý potlesk, když si stěžoval na „toho nevychovaného člověka“, neboť šéf ANO otravně a soustavně skákal ostatním do řeči. Premiér ztratil nit hned při prvním dotazu z publika, na který vůbec neodpověděl, přestože nebyl nijak záludný – týkal se toho, jak politici zabrání rozeštvávání lidí a šíření nenávisti.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem Babiš své voliče oklamal?
  • A jaký manévr zkusí jeho PR tým zopakovat?
sinfin.digital