Batman Forever! „Koronavirový“ New York připomíná legendární komiksové Gotham City

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Když jsem si včera prohlížel fotografie New Yorku, těžce postiženého koronavirovou pandemií, propadl jsem sklíčenosti z toho, jaká pohroma na moje milované město dopadla. Současně jsem ale byl zvláštním způsobem fascinován tím, jak město vypadá: pusté a prázdné ulice, zavřené úřady, obchody a restaurace, mnohé z nich se staženými roletami v obavách z rabování, na silnicích, až na výjimky, jen sanitky a policejní vozy, na nádvořích nemocnic pak nejrůznější náklaďáky, do nichž unavený personál sotva stačí nakládat mrtvé… Okamžitě jsem si přitom vzpomněl na to, jak NYC nasnímal kameraman Lawrence Sher ve filmu Todda Phillipse „Joker“ z roku 2019, který lze – při troše dobré vůle – přiřadit ke známé batmanovské sérii. A v tu chvíli mi to došlo: dnešní New York připomíná, tak jako zatím nikdy, legendární komiksové Gotham City. 

K napsání tohoto textu mě ale přivedla ještě jedna skutečnost, a sice to, že právě na zítřek, na 25. duben, připadá výročí, kdy se v roce 1939 na stáncích objevilo dvacáté sedmé (s předstihem květnové) číslo časopisu Detective Comics s postavou Batmana.

Hlavní inspirací k jeho zrodu byl mimořádný úspěch Supermana v časopise Action Comics (bývalé National Comics Publication) z počátku roku 1939 a zjevný hlad čtenářů po příbězích tohoto typu. Hned první batmanovský příběh, „Případ chemického syndikátu“ („The Case of the Chemical Syndicate“), měl podobný ohlas jako o maličko starší Superman, a proto začala, naplno od 33. čísla časopisu, jedna z nejdelších a nejúspěšnějších sérií v dějinách amerického komiksu vůbec.

O tom, jak moc si čtenáři superhrdinu animátora Roberta „Boba“ Kanea (narozen jako Robert Kahn; 1915–1998) a komiksového autora (maličko se zdráhám říci spisovatele) Miltona „Billa“ Fingera (1914–1974) oblíbili, svědčí nejlépe fakt, že v samotném Detective Comics vycházely batmanovské příběhy až do roku 2011 (téměř devět set dílů). Takřka paralelně přitom vycházela i série Batman (jež měla více než tři sta dílů; 1940–1986) a potom, v následujících desetiletích, mnohé další, nemluvě o Batmanově průniku do světa televize, filmu a popkultury vůbec.

Češi proti koronaviru: V New Yorku nikdy nebylo takové ticho. O to víc jsou slyšet sanitky

sinfin.digital