Bidenova slova, že Putin „nesmí zůstat u moci“, nepřestávají dělat „vlny“. Promyšlený výrok, nebo náhle pohnutí mysli?

Sobotní varšavský výrok amerického prezidenta Joea Bidena, že ruský prezident Vladimir Putin „nesmí zůstat u moci“, vyvolává emotivní reakce nejen v Rusku. Tím spíš, že se Američané snaží slova svého prezidenta dodatečně – a dosti úporně – uvádět jaksi na pravou míru, což má spíše opačný efekt. Ministr zahraničí Anthony Blinken proto při návštěvě Izraele vysvětloval, že „součástí strategie Spojených států není změna režimu v Rusku – a ostatně ani nikde jinde“.

Někteří evropští politici se od Bidena distancovali. Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell ujišťoval, že Evropská unie neusiluje o změnu režimu v Rusku. „O tom by museli rozhodnout občané Ruska, pokud by ovšem mohli,“ řekl v rozhovoru při cestě do Perského zálivu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ohradil ještě příkřeji: „Nebudu dělat takovéto komentáře,“ řekl v rozhlasovém interview a dodal, že „by se neměla hrotit válka slov nebo činů“. Podle serveru Politico si tím Macron dost možná vyslouží další kritiku ze strany těch, kdo si myslí, že se příliš angažuje v telefonátech Putinovi, aniž by tyto hovory měly jakékoli výsledky. Macron však míní pokračovat – další telefonát má v plánu dnes nebo zítra.

Němečtí politici na Bidenova slova přímo nereagovali, pokračují v sebezpytném přehodnocování vlastních vstřícných postojů vůči Rusku v poslední dekádě. „Mýlil jsem se, všichni jsme se mýlili,“ řekl ohledně německé politiky vůči Rusku listu Welt am Sonntag o víkendu Wolfgang Schauble, předseda Spolkového sněmu a šedá eminence donedávna vládnoucí CDU.

sinfin.digital