Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Ten moment si pamatuji stále živě. Na začátku loňského května ředitel Primy Marek Singer oznamuje cíl pro nově spuštěnou CNN Prima News: do roka by zpravodajská televize měla získat 1,5procentní podíl na trhu. Prý je to realistické, cílit chce hlavně na takzvané „přepínače“ kanálů, což je nesourodá skupina asi 28 procent tuzemské dospělé populace.

Střih. Po osmi měsících je poměrně jasné, že Prima svůj cíl nesplní. Aktuálně se bez velké dynamiky pohybuje s půlprocentní sledovaností na třetině vytyčených čísel a na žádný velký finiš to skutečně nevypadá. Televize přitom už jednou zkusila změnit koncept, na konci léta se ředitelem stal dosavadní moderátor Pavel Štrunc, proměnilo se programové schéma a namísto investigativy se redakce začala zaměřovat na spotřebitelská témata. Na číslech to trochu pomohlo, ale žádný zázrak se nestal. Pro srovnání: největší konkurent, ČT24, loni dosáhla na průměrný share 5,5 procenta. 

Jak se stanici daří, je patrné i z žebříčku, který sama Prima před několika dny zveřejnila. Statisícová meta sledovanosti padla pouze jednou u vysílání ohledně mimořádných opatření a nouzového stavu, na 1,5procentní share se nedostanou ani všechny pořady v první desítce. A to Primě ještě divácky pomohla pandemie koronaviru, většina pořadů v top ten se buď váže k tomuto tématu, nebo patří mezi pořady z prvního vysílacího dne. S nadsázkou by šlo říct, že větší davy než CNN Prima News táhnou i mnozí amatérští streameři počítačových her. 

Čísla se navíc Primě nyní budou nabírat obtížněji. Televize si od podzimu nechala odejít (případně se s nimi sama rozloučila) dost kvalitních novinářů, kteří nyní dělají sledovanost a čtenost u konkurence. Například Markéta Dobiášová před pár dny pro Seznam Zprávy zveřejnila kauzu očkování ve Státním zdravotním ústavu, po které rezignoval jeho šéf Pavel Březovský. Novinářů přitom od podzimu odešla celá řada, mezi jinými třeba oceňovaná moderátorka Marie Bastlová nebo bývalá členka nejvyšší redakční rady Petra Benešová.

Pokud čísla sledovanosti a personální odchody nedělají vedení těžkou hlavu, měly by. A manažeři na Primě by už nyní měli zvažovat koncepční změny, které si po nich nejspíš vyžádá vedení skupiny na začátku května, kdy tuzemská CNN oslaví své první výročí na trhu. Zatím totiž stovky milionů, které Prima do vybudování nové stanice investovala, kromě nesledované televize zaplatily jen – pravda, sledovaný – zpravodajský web.   

SDÍLET
sinfin.digital