České firmy platí „speciální daň“. Od nástupu Babiše k moci tráví papírováním o tři dny víc, lepší je i Severní Makedonie

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Vezměme si tři státy: Česko, Slovensko a Severní Makedonii. A schválně se nyní na chvíli zamyslete, ve kterém z nich tráví malé firmy a podnikatelé nejvíc času komunikací s úřady. Tak, máte svůj tip?

Výsledek bohužel není zase tak velkým překvapením. Není to ani údajný divoký Balkán, ani naši východní sousedé. Smutným vítězem takzvaného byrokratického indexu je opět Česko. Právě zde malé podniky v letošním roce strávily jednáním s úřady, vyplňováním všemožných formulářů a další byrokracií celkem 272 hodin – tedy o 49 hodin více než loni.

Jistě, přišel covid, namítnete. A máte pravdu. S pandemií, povinným testováním a výjimečným stavem pochopitelně nároky na „papírovacíׅ“ agendu podnikatelů logicky rostou. Přesto, pravda je to jen z poloviny. Epidemie covidu totiž nevysvětluje to, proč na Slovensku dosáhl byrokratický index 225 hodin a v Severní Makedonii dokonce jen 146 hodin.

Navíc je zde dlouhodobý trend. A při sledování byrokratického indexu od roku 2017, tedy od nástupu současné vlády, je vidět jeho růst o plných pětadvacet hodin – tedy o více než tři pracovní dny. A to navzdory bodům programového prohlášení Andreje Babiše o digitalizaci státu i sloganům Country for the Future.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kam vede nižší produktivita firem?
  • Proč je doba, po kterou firmy komunikují s úřady, jako speciální daň?
sinfin.digital