Co si ANO počne, když „bude líp“? Babišovci věští katastrofu, ale když žádná nepřijde, mají problém

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | ANO, bude hůř! Takové samolepky by Babišovo hnutí mohlo začít distribuovat místo těch původních, kde slibovalo, že bude líp. Přitom ono nejspíše i bude. Jenže pod jinou vládou. Někdejší hegemon se ocitl v opozici a vsadil vše na jednu kartu: že nastane apokalypsa. Jenže ta zatím nepřišla a v příštích dvou letech naopak ekonomové očekávají zlepšení. To věští katastrofu… ale pro opozici.

Zažíváme těžkou dobu. Je logické a správné, aby opozice kontrolovala a kritizovala vládu. Jen to nesmí „přepálit“. Když místo prozíravého varování sklouzne k hyenismu, ke špatně skrývané radosti z vážných problémů země, na nichž doufá získat politické body a její věštby jsou daleko temnější než realita, může se to nakonec otočit proti ní. 

Zdá se, že právě tohle ANO hrozí. Dva pro Čechy zlé roky pro hnutí znamenaly tučná léta a bezpracný růst preferencí. Ale pokud teď bude lidem líp, Babišovi bude naopak hůř.

Nový rok nezačal pro opozici dobře. Centrální banka a ekonomické instituce očekávají rapidní snížení inflace, oživení ekonomiky a růst reálných mezd. Nic z toho by ANO a SPD neohrozilo – kdyby ovšem na politické burze nespekulovaly na pokles akcií České republiky. Pokud se naopak jejich hodnota zvedne, prodělají kalhoty. 

Samozřejmě, jde o archetypální souboj těch, co jsou u moci a těch, co ji doufají získat. První se chovají jako „býci“ a doufají v zisk díky růstu, druzí hrají roli „medvědů“, kteří vydělají na poklesu.

Petr Pavel se to teprve učí, Fiala dost možná slíbil něco, co se nestane, a Babišův projev byl otřesný jako vždycky

Ovšem jak při obchodování s cennými papíry, tak na politickém trhu je důležitý dobrý odhad. Současná vláda jej neprojevila ve chvíli, kdy osou své politiky učinila heslo „Babišova drahota“. Kdyby se trochu zamyslela, musela by přijít na to, že se tento propagační slogan obrátí proti ní. 

Když Petr Fiala přebíral vládu, inflace právě startovala jako raketa. Ze dvou procent v lednu 2021 se vyšplhala na 6,6 % v prosinci a na deset procent v lednu 2022. Žádná vláda nezkrotí takto rozjeté zdražování během jediného roku.

Je to stejné jako s infekcí. Jakmile ji necháte, aby začala řádit, nezmizí jen tak. Opíše vlně podobný oblouk – jde jen o to, kam až vystoupá a jak dlouhý bude dojezd. I kdyby nepřišla válka, inflace za rok 2022 by dosáhla několikanásobku té za dvanáct měsíců předtím – protože rostla z vyšší hodnoty a její křivka se v době předání moci podobala exponenciále. Na tuto dráhu ji vyslalo marnotratné rozhazování stovek miliard korun za Andreje Babiše – ovšem „vyžrat si to měl jeho nástupce“.

Nicméně do značné míry si Petr Fiala zavařil sám, když příliš zdůrazňoval vinu předchůdce a vůbec lidi nevaroval, že drahota jen tak nevysublimuje a bude tu s námi ještě nějakou dobu i po změně kabinetu. K tomu přišla válka a tak se nakonec inflace předloni vyšplhala až na silně nepříjemných patnáct procent. 

Mnozí ale – i na základě neuvážených slibů – počítali s tím, že se situace zlepší, ne ještě zhorší. Pětikolice tak objektivně zklamala subjektivní očekávání občanů, jež sama vyvolala neopatrnou sázkou „na býka“.

Důsledky vidíme na špatném vývoji preferencí koalice SPOLU a pádu důvěry ve vládu. Stejná ztráta nyní hrozí i Andreji Babišovi. Byť z opačného důvodu. On vsadil „na medvěda“. Jenomže ten jaksi stále běhá po lese. 

Dokonce oproti očekávání dokázal udržet rozpočet v mezích a deficit nejenže nepřekročil plánovaných 295 miliard, ale byl o 6,5 miliard nižší. Což je pro ANO další špatná zpráva. Nejednalo moudře, když dokola opakovalo a zveličovalo zprávu, že pravice neplní sliby svým voličům.

Babiš vsadil „na medvěda“. Jenomže ten jaksi stále běhá po lese.

Formálně vzato je fakt, že příznivci zejména SPOLU čekali rychlejší snižování schodku. Na druhé straně nyní vidí, že situace je mnohem lepší, než jak ji vykreslovala opozice. Deficit se snížil oproti roku 2022 (poslednímu rozpočtu připravenému dvojicí Babiš-Schillerová) o 72 miliard a ve srovnání s rokem 2021 poklesl dokonce o 131 miliard. 

To vše v době, kdy místo prosperity a oživení po covidu, jež ekonomové predikovali ještě v době sněmovních voleb, přišla další deprese zaviněná ruskou agresí na Ukrajině.

Možná občané neocení, že za krize způsobené válkou, drahými energiemi, poklesem ekonomiky i chybami minulé vlády jde objektivně o solidní výsledek. Subjektivně ale určitě vnímají rozpor mezi realitou a katastrofickými scénáři psanými opozicí.

A byť mnozí jsou na Fialu a spol. naštvaní, protože čekali víc, třeba si uvědomí, že mohlo být mnohem hůř, kdyby u vesla zůstal Babiš. Z něj a jeho spolupracovníků totiž prýští taková negace, že vyvolávají spíše strach a obavy než důvěru, že by si v těžkých chvílích poradili lépe.

sinfin.digital