Debaty nudné, debaty nervní, debaty super a debaty normál

Do voleb už zbývají jen dva týdny, a tak se hlavní pozornost v kampani přesouvá z ulic a náměstí do televizních studií. Proto se na ně podíváme a porovnáme, jak to vypadá ve veřejnoprávní České televizi a v CNN Prima News, která jí jako komerční stanice konkuruje. Jde o dva rozdílné přístupy, první je spíše popisný, druhý akční. Který je lepší? To záleží na vkusu.

Časosběrný dokument kontra thriller

Česká televize postupuje důkladně. Kromě mnoha duelů a debat menšího formátu pořádá čtrnáct velkých krajských klání se sedmi lídry uskupení s největšími šancemi. Pokud je někdo homo politicus a klade důraz na to, koho která strana či koalice nominuje právě v jeho kraji, zde má jedinečnou šanci se dozvědět na jednom místě co nejvíce informací. Většina voličů se dnes ale příliš hluboce o politiku nezajímá.

Nicméně ČT tím plní veřejnoprávní poslání. Kromě toho je pod nevybíravým tlakem politiků a model, který si mohla dovolit CNN Prima News by jí jen tak neprošel. Ta měla několik debat s celostátními personami ve čtveřicích. Užší formát debat je zajímavější, a navíc se je stanice snaží dělat kontroverznějšími a napínavějšími výběrem témat.

Mně se třeba prosazování názorů na migraci coby relevantních informací k volbám nelíbí, ale pravdou je, že u obrazovek není nuda. Zajímavé je, že jednotlivé strany získávají výhodu spíše právě díky tomu, jaké redakce zvolí téma než na základě otázek, jež mohou všem zúčastněným klást jejich příznivci. Například když je řeč o migrantech, má SPD automaticky navrch nad Piráty-STAN bez ohledu na to, co zástupci obou subjektů říkají. Ve srovnání s Českou televizí je to celkově něco jako akční thriller proti časosběrnému dokumentu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč extremisté nahrávají Babišovi?
  • Co nechtějí premiér a ministryně financí?
  • Co je agenda setting a proč je důležitý?
sinfin.digital