Nezmrzneme, ale dostali jsme tvrdou lekci: Nepouštějme k řízení energetiky zelené šílence

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Zmrzneme v zimě? Ne. Máme slušně naplněné zásobníky a v kapse smlouvu, která pokryje potřebu domácností na celý rok, i kdyby Rusko nedodalo ani molekulu plynu. Elektřinu si vyrábíme sami a v klidu ji můžeme lidem a firmám zajistit za předválečné ceny. Ale tato situace je drsnou lekcí, z níž si musíme vzít ponaučení. Energetika je životně důležitá. Už nikdy nesmí být hračkou pro zelené fanatiky.

Evropští lídři viní z energetické krize Putina. Co také mají říkat? Jinak by museli ukázat prstem sami na sebe. Alespoň ta většina z nich, která dlouhá léta prosazovala hloupou a nerealistickou klimatickou politiku. Ta podvázala naše produkční schopnosti a učinila nás závislými na Rusku. Agresor by byl hloupý, kdyby nevyužil naší slabosti. Kdo sám strká medvědovi hlavu do chřtánu, nesmí se divit, když mu ji ukousne. Je to jenom zvíře a nemůže si pomoci, takové jsou instinkty šelmy. To my jsme měli mít rozum.

Ruský diktátor v tomto dramatickém příběhu zastupuje slepé síly přírody, která člověka ztrestá vždy, když ho nalezne nepřipraveného, což je v případě Evropské unie ještě slabé slovo. Ono by ve skutečnosti stačilo, kdyby Unie nedělala posledních patnáct let vůbec nic a dneska jsme mohli být v klidu. Jenomže ona se aktivně připravovala - na vlastní energetickou sebevraždu. Smrtící injekce se skládá ze tří ingrediencí: z absurdní deformace trhu, z likvidace účinných domácích zdrojů a z naivní důvěry v Putina.

sinfin.digital