Hazard s energetikou je zločin na příští generaci. Budeme mít po roce 2038 čím svítit?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Skončit s výrobou elektřiny z uhlí k roku 2038? A proč ne 2043? Nebo 2033? Zní to jako špatný vtip o Češích. V podstatě netušíme, co je pro nás nejlepší, ale trumfujeme se různými daty jako v mariáši. Hrajeme ovšem betla. Bez elektřiny nepřežijeme ani okamžik, těžké problémy bychom měli už za pár hodin. Hazardovat s dostupností energie je zločin na budoucí generaci.

Před časem začali někteří klimahysterici strašit děti, že globální oteplování nás zabije za dvanáct let. Ukázalo se to jako zelená lež, nicméně pořád by šlo o luxusně dlouhou dobu ve srovnání s pouhými dny, během nichž by nás zlikvidoval kolaps energetiky. Mimochodem, naše vysoká životní úroveň má stále základ v díle našich předků, kteří od 19. století budovali elektrárny a rozvodné sítě. Bez energie se ve vesmíru nic nepohne a existuje přímá úměra mezi její spotřebou a blahobytem společnosti.

Tradice sázející na solidní energetickou základnu nám dává náskok před ostatními. Zdroje se musejí plánovat na padesát let dopředu. Je proto na pováženou, že současná česká vláda se chová, jako by jí to bylo jedno. Neustále odkládá rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. A z jednání tzv. Uhelné komise byla fraška. Při naprosté absenci relevantních podkladů a plánů z ní vypadlo datum konce výroby elektřiny z uhlí v roce 2038. Komise ho vlastně jen tak nadhodila, snad jako „kompromis“ mezi ekology a energetiky.

Německo zavádí uhlíkovou daň. Co to bude znamenat pro Česko?

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital