Je nás osm miliard, ale slavit nikdo nebude. Prožíváme „ztracenou“ dekádu

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Počet lidí se přehoupl přes hranici osmi miliard. Lze to vnímat jako obrovský úspěch naší vůle a ducha. Dlouho se věřilo, že víc než pár stovek milionů planeta neuživí. Využití fosilních paliv spolu s inovacemi vše změnilo. Díky nim máme jídlo i energii pro mnohonásobně větší populaci, než jsme si mysleli před průmyslovou revolucí. A globalizace znásobila světové bohatství. Obojí se ale nějak zadrhlo…

Do dvacátých let nového století svět vstoupil s pandemií. Zabrzdila nejen ekonomický růst, ale především celoplanetární spolupráci, která přinesla obrovskou, ale nerovnoměrně rozdělovanou prosperitu. Sotva jsme se vyrovnali s virem, přišla ruská agrese proti Ukrajině, další tvrdý úder ekonomice a další růst vzájemné nedůvěry bránící ve spolupráci. K tomu všemu se vyostřuje válka s uhlíkem, která může ve své krajní podobě přinést další neblahé změny, zejména na Západě, kde může zavinit chudobu a štěpení společnosti.

Měli bychom si připomenout, jakým vlastnostem vděčíme za to, že jsme se dostali tak daleko. Nejen že nás planetu obývá čtyřikrát víc než před sto lety, ale je méně bídy, hladu, nemocí, život je v průměru delší, šťastnější, zdravější a lépe chráněný před živelními pohromami. Nedokázali bychom to bez vůle, odvahy, spolupráce a takřka nekonečné schopnosti přizpůsobovat se měnícím se podmínkám. To jsou hlavní výhody našeho druhu.

Tato dekáda ovšem začala špatně a ani nijak dobře nepokračuje. Jako by nám najednou chybělo odhodlání objevovat nové horizonty, odvaha rvát se s přírodními silami. A místo hledání způsobů, jak se adaptovat na klimatické změny, se zmítáme mezi pošetilou snahou poručit větru dešti a panikou, co s námi bude, když se nám to nepodaří. Jistě, okolnosti nejsou příznivé. Ale nezlepší se, když se o to sami nepostaráme.

První, co musíme učinit, je obnovení našeho svobodného životního prostoru. Virus a válka nám ukázaly odvrácenou tvář globalizace, kterou je závislost na autoritářských režimech v Pekingu a Moskvě. Logicky musíme přemýšlet o jejich izolaci. Upozadění kooperace s Čínou a Ruskem se z bezpečnostních důvodů sotva lze vyhnout. O to víc je třeba zintenzivnit vztahy se zbytkem planety.

sinfin.digital