Jednání vlády v epidemii se musí vyšetřit. Babiš zapomněl, kdo se komu zodpovídá

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | „Nelíbilo se mu to.“ Takto suše odpověděl vicepremiér Jan Hamáček v nedělních Otázkách Václava Moravce na dotaz, co předseda vlády říká na jeho návrh zřídit sněmovní vyšetřovací komisi, aby zjistila, zda kabinet během epidemie nechyboval. A dodal, že v demokracii by mělo jít o normální postup. Přesně. Když jde o tisíce mrtvých a stovky miliard škod, mají lidé právo znát pravdu.

Jak jsme psali už 16. října, Francouzi vyšetřuji bývalého premiéra a ministra zdravotnictví kvůli možným pochybením během jarní vlny epidemie. K tomu jsme uvedli, že by se stejně mělo prověřit i jednání Andreje Babiše a exministra Adama Vojtěcha. Konkrétně jsme položili tyto otázky: „Dostal Andrej Babiš data varující před nástupem epidemie? Navrhl mu Adam Vojtěch včas potřebná opatření? Jak reagoval premiér? Jak argumentoval ministr zdravotnictví? Jaké byly názory odborných složek resortu? Kdo zavinil pozdní reakci?“

K tomu teď můžeme doplnit další dotazy: Proč se v létě nesešla epidemiologická komise? Proč spala Rada vlády pro zdravotní rizika pod vedením premiéra zřízená právě kvůli covidu? Proč předseda vlády opět pozdě aktivoval ústřední krizový štáb? Hamáček samozřejmě ví, že sněmovní komise by prověřovala i jeho odpovědnost a v OVM to také otevřeně řekl. Ale ČSSD už tak jako tak na špatná rozhodnutí premiéra doplácí propadem preferencí, takže postavit se k věci čelem je jak správné, tak pro ni jediné možné.

Až se situace zlepší, Měli bychom udělat jasno v tom, kdo může za evidentní selhání, kvůli kterým jsme se stali odstrašujícím případem pro ostatní země a v počtu mrtvých na milion obyvatel se dostali na přední příčky světového žebříčku. Vyvození osobní odpovědnosti má pro demokracii očišťující efekt a zvyšuje důvěru lidí v systém, právo a spravedlnost. V případě epidemie je ale zásadně důležité ještě to, že může přijít další vlna a my se musíme poučit, abychom už neopakovali fatální chyby.

Můžeme srovnávat s tím, co se stalo na Islandu po finanční krizi. Vlna rozhořčení smetla premiéra a dostala do vězení řadu bankéřů zodpovědných za riskantní investování a bankroty. Vědomí, že i bohaté a mocné lze potrestat za škody způsobené povzneseností, lehkomyslností a arogancí při správě záležitostí občanů, je nesmírně zdravé pro společenskou atmosféru. Islanďanům pomohlo poměrně rychle se vzpamatovat z katastrofy.

Leoš Mareš je barometr trhu, ale já bych to tak nedělal. Většinu nabídek odmítám, říká influencer Petr Mára

Lze čekat, že až se nám konečně podaří projít koronakrizí, bude u nás nálada rovněž pod psa. Ohromné ekonomické škody, zadlužení veřejných financí, tisíce mrtvých… Lidé se budou ptát, zda jednotliví členové vlády udělali vše, co mohli a měli, zda jednali s péčí řádných hospodářů a ochránců zdraví a životů. A zaslouží si dostat odpovědi. Kdyby šlo o firmu, také by akcionáři (a možná i policisté) zjišťovali, jak a proč došlo k obřím ztrátám. Tím spíš, když jde o stát.

Když si třeba vezmeme tolikrát diskutované odsunutí restriktivních opatření, o němž na konci léta rozhodl premiér, tak podle tehdejšího vládního epidemiologa Rastislava Maďara byl Andrej Babiš včas varován, a to dokonce písemně, co hrozí. Nemělo by tedy být těžké odpovědět na ony otázky z úvodu a zjistit, jak to vše doopravdy bylo. Vůbec se tak nemusí naplnit obava předsedy vlády, že „parlamentní komise nikdy nic nevyšetřily, je to čisté politikum a akorát to bude politicky zneužíváno.“

Ostatně právě předseda hnutí ANO v minulosti patřil k vehementním propagátorům parlamentních komisí. Zasadil se třeba o vyšetřování OKD, přičemž neváhal přímo obviňovat politiky koaliční ČSSD včetně bývalého premiéra Sobotky. Zní proto poněkud zvláštně, když nyní říká: „Mě překvapuje, že to navrhuje pan Hamáček… Kdyby to navrhla opozice, tak tomu rozumím… V této chvíli bychom měli spíš mluvit o tom, jak pandemii společně překonáme než o hledání nějakých viníků.“

Levicový přístup přicházející ze západních univerzit je pro ekonomiku nebezpečný, říká Eva Zamrazilová

Ne, o „hledání nějakých viníků“ tu skutečně nejde. Potřebujeme prověřit konkrétní kroky konkrétních politiků a poučit se pro příště. Nic více, ale také nic méně. Občané mají právo mimo jiné vědět, proč jim Andrej Babiš v těžkém čase epidemie lhal v tak závažných věcech. Navíc ještě v září, kdy už čísla varovně rostla, chytrá karanténa zcela vybouchla a na stole měl premiér dávno výstrahu od vládních epidemiologů.

Zejména je však třeba si vyjasnit důležitou věc: kdo koho kontroluje. Andrej Babiš se pořád chová jako majitel Agrofertu a s občany jedná jako se svými zaměstnanci. Po všech vlastních selháních prostřednictvím svého Čau lidi peskuje občany, že prý neposlouchají vládu, a hází vinu na ně. Jako by za nic neručil. Jenomže ručíte, pane premiére, a zodpovídáte se vy nám, ne my vám! 

Třetí americký prezident Thomas Jefferson měl pravdu: „Kde se lidé bojí vlády, tam je tyranie. Kde se vláda bojí lidu, tam je svoboda.“  Vezměme Jana Hamáčka za slovo – jednání členů kabinetu během krize je třeba vyšetřit. Bát se má premiér občanů, ne občané premiéra.

SDÍLET
sinfin.digital