Katargate dál otřásá Evropským parlamentem. Rozsah korupční kauzy a laxnost, se kterou ji mnozí nechali vyrůst, nepřestávají zarážet

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Začalo to svazky bankovek schovaných pod plenkami v kufru a hromadami hotovosti v igelitových taškách. Zatýkáním za bílého dne, kterým vrcholily měsíců diskrétního vyšetřování, zahrnujícího odposlechy a tajné domovní prohlídky. Za nitky tahaly cizí mocnosti a ve hře byly veliké peníze. Celé toto dobrodružství hodné seriálu z produkce HBO ale bylo až příliš reálné a pořádně probudilo nudný úřednický Brusel, potažmo Evropský parlament.

Aféra Katargate se přelila do druhého měsíce a stala se celkem logicky hlavní náplní hovorů v kancelářích a na chodbách bruselských a štrasburských úřadoven. V úvodu probíhajícího plenárního zasedání oznámila předsedkyně EP Roberta Metsolaová zahájení kroků vedoucích ke zrušení poslanecké imunity italského poslance Andrey Cozzolina a jeho belgického kolegy Marka Tarabelly, jak o to požádal vyšetřující soudce. Oba sociální demokraté se vydání justici nevzpěčují, chtějí mluvit a prý se očistit. O imunitu by měli přijít na únorovém zasedání europarlamentu.

Ve středu plénum zvolilo nového místopředsedu místo zatčené řecké socialistky Evy Kailiové. Stal se jím lucemburský socialista Marc Angel (na titulní fotografii přijímá gratulace). Kdo se podivoval, že úřad nezískal zástupce jiného politického klubu, když se socialisté v aféře namočili víc než kdo jiný, byl upozorněn, že lidovci (EPP), socialisté (S&D) a liberálové (Renew) – tři největší frakce – mají od roku 2019 dohodu na klíči, podle kterého si mezi sebou rozdělují většinu funkcí. A tento klíč platí, i kdyby trakaře padaly. Protože ony už opravdu padají.

Belgická justice v úterý oznámila, že uzavřela dohodu se zatčeným protagonistou celého případu Pierem Antoniem Panzerim. Ten slíbil, že výměnou za nízký trest – podle jeho advokáta jen rok vězení nepodmíněně a pokuta milion eur – bude plně spolupracovat plně, tedy že poví všechno, co ví. Nutně to vyvolává paniku mezi řadou jeho kolegů a spolupracovníků. Však už také podrobně popsal, jak nosil papírové tašky plné peněz zmíněnému Tarabellovi, který dosud odmítal jakýkoli podíl na skandálu a nadále tvrdí, že je nevinen.

Špatně se spí i dalším poslancům. Ukazuje se, že veškeré prohřešky se děly uvnitř a kolem parlamentního podvýboru pro lidská práva, kterému Panzeri v minulém volebním období předsedal. Působili v něm i Cozzolino a Tarabella. A předsedá mu Maria Arena, hvězda belgických socialistů. Ta se sice šéfování výboru dočasně zřekla, jedním dechem ale dodává, že nic neprovedla – a policie jí zatím dala pokoj. Pro úplnost budiž řečeno, že členy tohoto podvýboru nejsou žádní čeští europoslanci; Jiří Pospíšil (TOP09/EPP) je v něm náhradníkem.

sinfin.digital